ابداع فناوری جدید برای فراوری سلول های فوتوسنتز

به گزارش تور اروپا ارزان، محققان از ابداع فناوری جدیدی برای فراوری سلول های فوتوسنتز نیمه ترکیبی خبر داده اند که با استفاده از آنها می توان دی اکسیدکربن هوا را با استفاده از انرژی خورشیدی جذب کرد.

ابداع فناوری جدید برای فراوری سلول های فوتوسنتز

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی تور اروپا ارزان به نقل از نیواطلس، فوتوسنتز یکی از موثرترین و مفیدترین واکنش های شیمیایی طبیعت است که دانشمندان همواره در کوشش برای تقلید از آن بوده اند. محققان موسسه مکس پلانک برای اولین بار روشی برای تقلید از فوتوسنتز با استفاده از سلول های زنده ابداع نموده اند.

در این روش از فوتوسنتز برای پاکسازی دی اکسیدکربن موجود در هوا با استفاده از انرژی خورشیدی بهره گرفته می گردد. در درون برگ های گیاهان اندامک های ریزی به نام کلروپلاست جاسازی شده اند که ابزار انجام فوتوسنتز هستند. آنها نور خورشید را جذب می نمایند و با مصرف آب و دی اکسیدکربن جمع آوری شده از محیط مولکول هایی را فراوری می نمایند که توسط گیاه به عنوان انرژی مصرف می گردد.

موسس مکس پلانک توانسته با فراوری کلورپلاست های مصنوعی در ابعاد گسترده از این فرایند تقلید کند. البته هدف از این کار چندان فراوری انرژی نبوده و نکته اصلی حذف دی اکسیدکربن از هوا بوده است. محققان برای تقلید از این فرایند ابتدا تیلاکوئیدها را از اسفناج جدا می نمایند که بخشی فعال از سیستم فوتوسنتز است. سپس یک ماژول متابولیک مصنوعی به نام CETCH را به این مجموعه می افزایند که متشکل از 18 کاتالیست زیستی است که می توانند دی اکسیدکربن را با کارآیی بیشتر از گیاهان جذب نموده و از طبیعت حذف نمایند.

پژوهشگران امیدوارند که استفاده از این روش به کاهش آلاینده های زیست محیطی و حذف گازهای گلخانه ای و به خصوص دی اکسیدکربن از جو کره زمین که می تواند پیامدهای خطرناکی داشته باشد، یاری کند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 824

به "ابداع فناوری جدید برای فراوری سلول های فوتوسنتز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع فناوری جدید برای فراوری سلول های فوتوسنتز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید