بانک های ایرانی چشم انتظار اقدام عملی اروپا

به گزارش تور اروپا ارزان، سامانه خدمات پیام رسان مالی سوئیفت طی امروز و فردا دسترسی برخی بانک های ایرانی به این سامانه را تعلیق می نماید و این در حالی است که هنوز اروپا درجهت راه اندازی سازوکار مالی ویژه برای ایران اقدامی نکرده است. این در حالی است که قرار بود این سازوکار تا 10 آبان اجرایی گردد.

بانک های ایرانی چشم انتظار اقدام عملی اروپا

به گزارش تور اروپا ارزان، از ابتدای هفته جاری میلادی، سیستم پیام رسان خدمات مالی سوئیفت خبر از تعلیق دسترسی چند بانک ایرانی داده بود که از ذکر نام این بانک ها نیز خودداری کرد. این سامانه تاکید نموده بود که تعلیق دسترسی تنها مربوط به برخی از بانک هاست و این اقدام را جهت ثبات و تمامیت سیستم مالی جهانی انجام داده است.

سوئیفت هفته گذشته در عین حال در خصوص بازگشت تحریم های خصمانه ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، این اقدام را تاسف آور خوانده است.

از سوی دیگر، از زمان خروج آمریکا از برجام، سایر کشورهای حاضر در جریان انعقاد این قرارداد، اتحادیه اروپا و سازمان ملل از برجام حمایت و تاکیدنموده اند که در برجام خواهند ماند و راه های دسترسی ایران به مزایای آن را فراهم خواهند کرد.

اتحادیه اروپا به ویژه کشورهای آلمان و فرانسه از ماه های پیش که بحث بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران مطرح شد، این اقدام را فرصتی برای تعریف سیستم مالی مستقل اتحادیه اروپا قلمداد کردند که تحت تاثیر آمریکا نباشد و به نوعی ارزش دلار آمریکا در اقتصاد جهانی را کاهش دهد.

در همین راستا، خبرهایی از ایجاد یک سازوکار مالی ویژه برای تجارت با ایران مطرح شد که اتحادیه اروپا اعلام نموده با راه اندازی این سازوکار، تمامی کشورها می توانند از آن استفاده نموده و تجارت خود را بر پایه ارزهای دیگری به جز دلار با ایران انجام دهند.

در حال حاضر تمامی تجارت های بین المللی بر پایه دلار از سیستم سوئیفت عبور می نماید که کشور آمریکا نیز باید در جریان تمامی آن ها باشد و به همین دلیل می تواند با ردیابی معاملات انجام گردیده، برای کشورها، شرکت ها و افرادی که تحریم های آمریکا را نقض می نمایند، جریمه های سنگین درنظر بگیرد.

امروز، سوئیفت بار دیگر بر تعلیق دسترسی برخی بانک های ایرانی به استفاده از خدمات این سیستم تاکید نموده و گفته که تا خاتمه هفته جاری میلادی یعنی تا فردا، دسترسی این بانک ها قطع خواهد شد.

سوئیفت کماکان از ذکر نام بانک هایی که قرار است دسترسی شان به خدمات این سامانه تعلیق گردد، خودداری نموده است.

هرچند که هفته پیش گفته می شد که دسترسی برخی بانک ها به سوئیفت قطع گردیده، اما به نظر می رسد که اعلام هفته گذشته سوئیفت تنها اطلاع رسانی از اقدامی بود که قرار است انجام دهد و در واقع قطع دسترسی این بانک ها طی امروز و فردا انجام خواهد شد.

به احتمال بسیار قوی نام بانک هایی که قرار است دسترسی آن ها به سوئیفت تعلیق گردد، تا فردا اعلام خواهد شد و باید دید اروپا که پیش تر از راه اندازی سازوکار مالی با ایران تا پیش از 10 آبان خبر داده بود، این اقدام خود را چه زمانی عملی می نماید و این امر تا چه اندازه می تواند برای تجارت با ایران راه گشا باشد؟

محمدجواد ظریف - وزیر امور خارجه ایران، پیش از این گفته بود که این اقدام قطعا عملی خواهد شد.

تعلیق دسترسی بانک های ایرانی به سوئیفت در حالی انجام می گردد که این سامانه که مقر اصلی آن در بلژیک مستقر است، بر اساس قوانین قرار است که بدون توجه به سیاست کشورها و جدا از مسائل سیاسی فعالیت کند که تاکنون این اقدام چندین بار نقض گردیده است.

در این باره احمد حاتمی یزد - مدیرعامل سابق بانک صادرات ایران و کارشناس امور بانکی، با اشاره به اقداماتی که با تعلیق دسترسی بانک های ایرانی به سوئیفت می توان انجام داد به تور اروپا ارزان، گفت: قطعا با قطع دسترسی ایران به سوئیفت یکی از کارهایی که ایران مانند دوره قبلی تحریم ها انجام خواهد داد، استفاده از کانال های زیرزمینی و ایجاد شرکت های خارجی از طریق افرادی با ملیت های مختلف اما با مدیریت ایران است که در طرف دیگر صرافی ها نیز فعال و نقل و انتقال وجوه مالی از کانال های زیرزمینی انجام می گردد.

وی اضافه نمود: با ایجاد این شکل از ارتباط مالی، دلالان زیادی در این بین ورود می نمایند و به همین دلیل هزینه های واردات و صادرات برای ایران بسیار افزایش می یابد و در عین حال فساد نیز ممکن است در همه موارد ایجاد گردد.

حاتمی یزد خاطر نشان کرد که در نهایت کار انجام خواهد شد، همانطور که در دوره قبلی تحریم ها نیز ما سالانه حدود 50 میلیارد دلار واردات داشتیم.

این کارشناس امور بانکی همچنین درخصوص اقدام اروپا برای ایجاد سازوکار مالی ویژه در جهت تسهیل صادرات ایران نیز، اظهار کرد: اروپایی ها از نظر گفتارهای سیاسی به برجام پایبند بوده اند و حمایت خود را از ایران اعلام نمودند، اما در عمل هنوز هیچ سازوکار مناسبی را برای دور زدن تحریم ها ارائه ندادند.

وی اضافه نمود: اگر قرار باشد که این اقدام انجام گردد باید کشور، شهر، ساختمان و ساختاری که قرار است میزبان این سازوکار باشد، معین گردد، اما هنوز هیچ چیز این اقدام معین نیست و از سوی دیگر باید بدانیم که این کار زمان بر و اگر تصمیم واقعی از سوی اروپا نیز در این باره وجود داشته باشد، نمی توان خیلی زود این کار را انجام داد.

حاتمی یزد با اشاره به پیش بینی خود از احتمال ایجاد این سازوکار توسط اروپا و قابل اجرا بودن آن از لحاظ فنی، گفت: تا زمانی که وعده ها را به صورت ملموس از سوی اروپا نبینیم، نمی توانیم مطمئن باشیم که دقیقا چه اتفاقی می افتد و به نظر من تا زمانی که اروپایی ها امتیازی را در این باره نگیرند یا رضایت خاطر نسبت به رفتار ایران نداشته باشند، این اقدام را انجام نمی دهند.

وی توضیح داد: ایجاد سازوکار تسهیل تجارت برای ایران از لحاظ فنی کاملا قابل اجراست، اما به شرط این که اراده سیاسی برای انجام این کار وجود داشته باشد.

این کارشناس امور بانکی با بیان این که این اقدام باید با هماهنگی و از سوی بانک های مرکزی کشورهای اروپایی انجام گردد، ادامه داد: آقای ظریف چندی پیش اعلام نمود که بانک مرکزی هفت کشور برای این کار اعلام آمادگی نموده اند که اگر این موضوع واقعا درست باشد و کماکان نیز ادامه داشته باشد، قطعا می توان به ایجاد این سازوکار امیدوار بود؛ چرا که آمریکا می تواند کشورها و افرادی که با ایران همکاری می نمایند را تحریم کند، اما نمی تواند دولت های اروپایی را تحریم کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 آبان 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 154

به "بانک های ایرانی چشم انتظار اقدام عملی اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک های ایرانی چشم انتظار اقدام عملی اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید