بخشی از موشک غول پیکر چین در حال سقوط کنترل نشده به سمت زمین است

به گزارش تور اروپا ارزان، بخشی از موشک بزرگ چین که بخش مرکزی ایستگاه فضایی تیان هه چین را در روزهای گذشته در مدار قرار داده بود، در فاز ورود به به زمین است و می تواند با یک فرود کنترل نشده در جایی نامشخص سقوط کند.

بخشی از موشک غول پیکر چین در حال سقوط کنترل نشده به سمت زمین است

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

هسته 30 متری موشک لانگ ماچ 5بی (Long March 5B) با پرتاب از پایگاه فضایی ونچانگ (Wenchang) در استان هاینان (Hainan) چین، ماژول مرکزی و بدون سرنشین ایستگاه فضایی تیان هه (Tianhe) چین را روز 29 آوریل (9 اردیبهشت) در مدار قرار داد.

سپس لانگ مارچ 5بی وارد مدار موقتی شد و زمینه را برای یکی از بزرگترین فرودهای کنترل نشده فراهم کرد. بعضی از کارشناسان نگران هستند که این پرتابگر در منطقه ای مسکونی فرود آید. این موشک قدرتمندترین پرتابگر چین است و برای پرتاب های بزرگ این کشور استفاده می گردد.

پیش از این هم بخش های زیادی از انواع موشک و پرتابگرهای چین و حتی ایستگاه فضایی آزمایشی چین به زمین سقوط نموده بودند. جاناتان مک داول (Jonathan McDowell) اخترفیزیکدانان دانشگاه هاروارد گفت: این موضوع به طور بالقوه ناخوشایند است. آخرین باری که آن ها موشک لانگ مارچ 5بی را پرتاب کردند، در نهایت به چندین ساختمان در ساحل عاج آسیب رساند.

او اضافه کرد: در آن موقع، اگرچه بیشتر بخش های آن سوخت اما باز هم قطعات بزرگی از آن به زمین برخورد کردند. بسیار خوش شانس هستیم که در آن برخورد کسی آسیب ندید.

این هسته مرکزی امروز تقریبا هر 90 دقیقه زمین را با سرعت 27 هزار و 600 کیلومتر بر ساعت می پیماید و در ارتفاع بیش از 300 کیلومتری قرار گرفته است. ارتش آمریکا نام 2021-035B را به آن اختصاص داده و راستا آن را به صورت لحظه ای پایش می نماید.

این بخش از آخر هفته گذشته حدود 80 کیلومتر کاهش ارتفاع داشته است و مشاهدات زمینی منجمان آماتور نشان می دهد که این جرم لرزان است و در کنترل نیست. این موضوع و سرعت بالای آن باعث می گردد که پیش بینی مکان آن پس از ورود به جو زمین غیرممکن باشد. هرچند به گفته مک داول با توجه به اینکه 71 درصد زمین را آب تشکیل می دهد، احتمالا این بخش موشک در نهایت در اقیانوس فرود بیاید.

با این وجود او گفت که بعضی از قطعات موشک پس از ورود مجدد به جو نمی سوزند و این مانند سقوط یک هواپیمای کوچک است که قطعاتش تا بیش از 150 کیلومتر پراکنده شده باشد.

از سال 1990 هیچ جرم بیش از 10 تن در مدار باقی نمانده تا به شکل کنترل نشده وارد جو زمین گردد. این در حالی است که هسته مرکزی لانگ مارچ 5بی حدود 21 تن برآورد می گردد.

این موشک طبق مدار فعلی خود بر فراز مناطقی مانند نیویورک، مادرید، پکن در عرض های جغرافیایی شمالی و شیلی، ولینگتون و نیوزیلند در عرض های جغرافیایی جنوبی عبور می نماید و می تواند در هر جایی به زمین برخورد کند.

با توجه به سرعت آن، یک تغییر کوچک در راستا آن می تواند تغییر زیادی در نقطه فرود آن ایجاد کند. انتظار می رود که این جرم بزرگ در حدود 10 می (20 اردیبهشت) با اختلاف یک یا دو روز به زمین بازگردد.

پرتاب این موشک بخشی از 11 مأموریت برنامه ریزی شده برای ساخت ایستگاه فضایی چین بود که انتظار می رود در اواخر سال 2022 خاتمه یابد. این ایستگاه فضایی T-شکل حدود 60 تن وزن خواهد داشت. این میزان بسیار کمتر از ایستگاه فضایی بین المللی است که نخستین ماژول خود را در سال 1998 پرتاب کرد و هم اکنون 408 تن وزن دارد.

ایستگاه فضایی چین که با نام تیان هه به معنای هماهنگی آسمان ها (Harmony of the Heavens) شناخته می گردد، از نظر تئوری می تواند تا 6 ماژول گسترش یابد و دارای یک محل اتصال خواهد بود که می تواند به ماهواره های چینی مانند تلسکوپ فضایی چین، متصل گردد.

عکس کاور: پرتاب موشک لانگ مارچ 5بی چین برای قرار دادن هسته مرکزی ایستگاه فضایی تیان هه چین

Credit: VCG/Getty Images

منبع: The Guardian

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1452

به "بخشی از موشک غول پیکر چین در حال سقوط کنترل نشده به سمت زمین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخشی از موشک غول پیکر چین در حال سقوط کنترل نشده به سمت زمین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید