تدارک ترکیه برای تاسیس گروه تروریستی جدید در شمال سوریه

به گزارش تور اروپا ارزان، منابعی در شمال سوریه گفتند، ترکیه شماری از عناصر سابق داعش را از زندان های خود آزاد کرده و به شمال الرقه فرستاده تا گروه تروریستی جدیدی را تشکیل دهند.

تدارک ترکیه برای تاسیس گروه تروریستی جدید در شمال سوریه

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش گروه بین الملل تور اروپا ارزان، شهر تل أبیض در شمال استان الرقه که تحت کنترل گروه های شبه نظامی طرفدار ترکیه است طی روزهای اخیر شاهد تجمع های اعتراضی ده ها نفر از اهالی شهر علیه داعش است.

معترضان در تل أبیض از گروه الجبهه الشامیه یکی از گروه های تشکیلات موسوم به الجیش الوطنی وابسته به مخالفان مسلح می خواهند که عناصر و سرکرده های سابق داعش را دستگیر و مجازات کنند که تحت حمایت الجبهه الشامیه چند روزی است در این شهر گرد آمده اند.

شاهدان می گویند که عباراتی در حمایت از داعش دیوارهای خانه ها و برخی نهادهای خدمات رسانی در شهر تل أبیض را پر کرده است، شهری که تحت تسلط گروه هایی از الجیش الوطنی است و مهم ترین آنها گروه الجبهه الشامیه است که تقریبا به طور کامل بر شهر مسلط است علاوه بر دو گروه دیگر جیش الشرقیه و یگان بیستم که حومه های شهر را تحت کنترل خود دارند.

این شعارها جنجال گسترده ای را در میان اهالی درست کرده است به خصوص که سه روز پیش گروه جدیدی شامل عناصر سابق داعش و با حمایت گروه های مسلح در تل أبیض نشست غیرمنتظره ای در این شهر داشتند که با مخالفت اهالی این شهر روبه رو شد که آنها را به کشتار ده ها نفر از اهالی الرقه ، دیر الزور و حلب متهم کردند.

القدس العربی به نقل از خلف الخاطر که آن را فعال رسانه ای در تل أبیض می خواند، نوشت: اسماعیل العیدو عضو سابق داعش است که سه روز پیش نشستی در منزل او با حضور شماری از دیگر اعضای سابق داعش که هم اینک با سرویس اطلاعات ترکیه همکاری می کنند برگزار گشت؛ شرکت کنندگان در این نشست از طریق دروازه های مرزی تل ابیض در شمال استان رقه وارد این شهر شدند و تحت حمایت عناصر گروه الجبهه الشامیه هستند.

زین العکیدی یک فعال دیگر سوری می گوید: هدف از این نشست ایجاد یک گروه جدیدی است که تحت نظارت ترکیه و زیر چتر ارتش ملی مخالفان کار می کند و هنوز معلوم نیست که رویکردهای این گروه چیست به خصوص که عناصر آن از اهالی شمال الرقه هستند.

العکیدی با اشاره به اینکه همه دعوت شدگان به نشست مذکور به نحوی با داعش ارتباط داشته اند، گفت: شماری از آنها از امنیتی ها و عناصر سابقی هستند که با واسطه عشایر به آنجا بازگشتند و از زندان های گروه های مسلح یا زندان های ترکیه آزاد شدند و همه آنها از تجربیات رزمی بالایی برخوردارند و به دلیل حضور در میدان های نبرد به منطقه اشراف کامل دارند.

او ادامه داد: به نظر می رسد این دسته، طی روزهای آینده با نظارت ترکیه نقش مهمی را بازی کنند و احتمال می رود که عملیات آنها عمدتا علیه نیروهای دموکراتیک سوریه باشد آن هم به صورت انجام ترورها و چیزهایی شبیه آن به خصو ص که از سابقه بالایی در چنین عملیات هایی برخوردارند.

محمد الشاعر فعال رسانه ای هم از تل ابیض گفت: شماری از این افراد تحت تعقیب بین المللی هستند و نزد اهالی الرقه و دیر الزور شناخته شده هستند به خصوص که چهار نفر آنها و در راس آنها اسماعیل العیدو قبل از شروع بحران سوریه یک تاجر سلاح مشهوری بوده است که با شروع بحران سوری دیری نمی پاید که به داعش ملحق شده و حتی به مقابله با تشکیلات مسلح ارتش آزاد می رود و مسبب اعدام بیش از 30 جوان اهل منطقه تل ابیض از عناصر ارتش آزاد می شود.

این فعال رسانه ای افزود: به دنبال تسلط نیروهای دموکراتیک سوریه و ائتلاف بین المللی بر شهر تل أبیض، اسماعیل العیدو به سمت شهر الرقه و سپس دیر الزور فرار می کند و بعد از آن هم به ترکیه می گریزد و یک سال پیش در آنجا دستگیر می شود و سپس آزاد می شود. او مسئول ترورها و انفجارهایی است که به سفارش ترکیه در مناطق تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه صورت می گرفت.

به گفته الشاعر، از مهم ترین کسانی که العیدو پیروز به ترورشان شده است عمر علوش است که در مارس 2018 ترور شد. او یکی از مهم ترین فرماندهان کُرد نیروهای دموکراتیک سوریه بود.

ترکیه از 24 آگوست 2016 تا 29 مارس 2017 عملیاتی را تحت عنوان سپر فرات در شمال سوریه شروع کرد و نزدیک به دو هزار کیلومتر مربع از خاک سوریه را به کنترل نیروهای ارتش آزاد سوریه در آورد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 19 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 763

به "تدارک ترکیه برای تاسیس گروه تروریستی جدید در شمال سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدارک ترکیه برای تاسیس گروه تروریستی جدید در شمال سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید