تصمیم اخیر اوپک به نفع کدام کشورهاست؟

به گزارش تور اروپا ارزان، شکست مذاکرات اوپک پلاس که با هدف کاهش بیشتر تولید در واکنش به افت تقاضا پس از شیوع ویروس کرونا صورت گرفت، ممکن است قیمت نفت را به زیر 40 دلار در هر بشکه برساند که طبق اعلام کارشناسان، این مساله حتی به نفع بسیاری از کشورهای غیر اوپک هم نیست.

تصمیم اخیر اوپک به نفع کدام کشورهاست؟

به گزارش تور اروپا ارزان، اوپک پیشنهاد کرده بود توافق فعلی برای محدودیت عرضه 1.5 میلیون بشکه در روز تا انتها سال 2020 تمدید شود و 1.5 میلیون بشکه در روز تا انتها ماه ژوئن به کاهش تولید اضافه شود؛ اما روسیه روز جمعه حاضر نشد با این پیشنهاد همراهی کند و در نتیجه قیمتهای نفت در یک روز 10 درصد سقوط کرد.

خطیبی، کارشناس ارشد حوزه انرژی درباره سرنوشت بازار نفت و آنچه در انتظار این بازار است، به تور اروپا ارزان گفت: در حال حاضر بازار نفت شرایط مساعدی ندارد و هیچ تصمیمی برای تداوم کاهش تولید و یا افزایش میزان کاهش تولید گرفته نشده و بازار به حال خود رها شده است.

وی با تاکید بر اینکه تصمیم اخیر اوپک واکنشهای به شدت منفی به دنبال داشت، اظهار کرد: این مساله موجب شد که قیمت نفت کاهش یابد و پیش بینی می شود که این فرایند کاهشی ادامه داشته باشد و حتی ممکن است که با انتها فصل زمستان و کاهش تقاضای فصلی، قیمت هر بشکه نفت حتی به زیر 40 دلار نیز برسد.

این کارشناس حوزه انرژی با اشاره به رایزنی هایی که قرار است در این باره انجام شود، ادامه داد: جای امیدواری وجود دارد که این رایزنی ها منجر به حفظ کاهش تولید یا به عبارت بهتر مدیریت بازار شود و اگر این تلاش ها موفقیت آمیز باشد، می توان قیمت ها را بهبود بخشید؛ در غیر این صورت فرایند کاهش قیمتها ادامه خواهد داشت.

آمریکا هم سود نمی برد

خطیبی با تاکید بر اینکه با ورود به فصل بهار و انتها فصل زمستان یعنی حدود یک ماه دیگر حتی قیمت های ضعیف تری را شاهد خواهیم بود، شرح داد: این مساله به نفع آمریکا نیست، چون با کاهش قیمت های نفت سرمایه گذاری روی شیل که قیمت بالایی را می طلبد ضعیف می شود. هرچند دولت آمریکا ممکن است مشوق هایی را در نظر بگیرد ولی قطعا تولید نفت خام با هزینه های بالا مقرون به صرفه نخواهد بود.

عربستان متضرر تصمیم جدید اوپک

به گفته وی تصمیم فعلی اوپک قطعا به ضرر عربستان خواهد شد؛ چراکه این موضوع روی فروش سهام آرامکو تاثیر خواهد گذاشت و این موضوع موجب کاهش فروش سهام این شرکت خواهد شد و به همین دلیل تلاش خواهد کرد که مانع از تداوم سقوط قیمت ها شود.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی با تاکید بر اینکه عربستان تلاش خواهد کرد مانع کاهش بیشتر قیمت نفت شود، شرح داد: در حال حاضر بین عربستان و روسیه چالش ایجاد شده است؛ چراکه روسیه مایل نیست قیمت نفت بیش از این کاهش داشته باشد و عربستان نیز کاهش بیشتر تولید نفت را به همکاری روسیه منوط کرده است.

خطیبی با بیان اینکه اوپک تصمیم به کاهش یک میلیون بیشتر تولید نفت را گرفت ولی آن را به همکاری اوپک پلاس منوط کرد، گفت: در واقع چون اوپک پلاس با این تصمیم موافقت نکرد، این موضوع وارد مرحله اجرایی نشد که به اعتقاد من این یک سیاست غلط است و نباید تصمیمات اوپک را منوط به همکاری غیر اوپک کرد.

احتمال تعطیلی اوپک

به گفته وی در گذشته این چنین نبود و چه غیر اوپک همکاری می کرد و چه این همکاری وجود نداشت، اوپک کار خودش را انجام می داد. در واقع این یک بدعت گذاری غلط است که در سال های اخیر انجام شده، اما باید دانست که در این شرایط اوپک تعطیل خواهد شد و نباید این روال ادامه داشته باشد.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی با اشاره به اهمیت استقلال اوپک در تصمیم گیریها گفت: اوپک باید کار خود را انجام دهد؛ اگر غیر اوپک همکاری کرد چه بهتر، اما در غیر این صورت اوپک می بایست کار خود را مانند سال های گذشته پیش ببرد.

به گفته خطیبی در شرایط فعلی می بایست کاهش تولید از طریق خود اوپک ادامه داشته و مدیریت بازار نیز در حیطه اوپک باشد؛ به گونه ای که اوپک این مساله را منوط به همکاری دیگران نکند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 663

به "تصمیم اخیر اوپک به نفع کدام کشورهاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیم اخیر اوپک به نفع کدام کشورهاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید