خبرنگاران خلیج گرگان برای جلوگیری از آسیب زیست محیطی باید احیا گردد

به گزارش تور اروپا ارزان، گرگان - خبرنگاران - استاندار گلستان با اشاره به تاثیر ظرفیت های زیست محیطی در بهبود زندگی ساکنان استان بر احیای خلیج گرگان با هدف ممانعت از بروز مخاطرات زیست محیطی ناشی از خشکی این پهنه آبی تاکید نمود.

خبرنگاران خلیج گرگان برای جلوگیری از آسیب زیست محیطی باید احیا گردد

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی استانداری گلستان، هادی حق شناس در ملاقات با بهروز ابطحی رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی کشور گفت: باید به وسیله لایروبی کانال های خزینی و چپاقلی و یا دریای خزر آب را به خلیج گرگان رساند و از ادامه خشکی این پهنه آبی جلوگیری کرد.

وی اضافه نمود: خشک شدن خلیج گرگان تاثیر منفی محیط زیستی در شهرهای اطراف و تقریبا همه بخش های گلستان دارد و باید از هر طریق ممکن مانع از ادامه فرایند خشکی آن شد.

همچنین در این ملاقات ابطحی رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی کشور به بیان اقدامات و تحقیقات انجام شده در عرصه دریای خزر پرداخت و گفت: این مرکز تحقیقاتی همکاری لازم را با گلستان در موضوع خلیج گرگان خواهد داشت.

خلیج گرگان سال هاست که گرفتار چالش هایی از جمله کمبود آب برای تجدید حیات آبزیان، شکار بی رویه، لایروبی نکردن کانال های آبرسان، افزایش تعداد آب بندان و مزارع پرورش ماهی در بالا دست شده و این عوامل بر بحرانی شدن شرایط منطقه اضافه نموده و ضرورت کوشش برای حل آن را جدی تر نموده است.

در این راستا حفظ و حراست از محیط زیست در حالی بسیار پراهمیت به نظر می رسد که احیای خلیج گرگان تاثیر زیادی در محیط زندگی گلستانی ها خواهد داشت.

ثبت خلیج گرگان در سال 1354 به همراه تالاب میانکاله و لپو زاغمرز در استان مازندران به عنوان نخستین مجموعه تالاب بین المللی دنیا در فهرست تالاب های کنوانسیون رامسر ثابت کرد این خلیج و نواحی اطراف آن یک مجموعه ارزشمند زیست محیطی است که علاوه بر حفظ چرخه زیست دریای خزر در معیشت جوامع محلی اثرگذاری مستقیم دارد.

خلیج گرگان با کارکرد مالی و اکولوژیکی در تکثیر آبزیان، ماهیان استخوانی و غضروفی، جذب پرندگان مهاجر و حفظ چرخه زیست دریای خزر دارای اهمیت بوده و در معیشت جوامع محلی نیز اثرگذاری مستقیم و نقش مهمی دارد.

این خلیج یکی از عظیمترین مخازن آب شیرین متصل به دریای خزر نیز هست و تداوم زندگی بسیاری از جانداران در عظیم ترین دریاچه زمین به اتصال آن با دریا وابسته است.

این پهنه آبی از لحاظ موقعیت جغرافیایی در جنوب شرقی دریای خزر و حوزه شهرستان های بندرترکمن، بندرگز، نوکنده و بهشهر از 60 کیلومتر طول و حداکثر 12 کیلومتر عرض برخوردار بوده و دارای امتداد شرقی - غربی است.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1225

به "خبرنگاران خلیج گرگان برای جلوگیری از آسیب زیست محیطی باید احیا گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خلیج گرگان برای جلوگیری از آسیب زیست محیطی باید احیا گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید