دولت آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده است

به گزارش تور اروپا ارزان، غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد در کمیته ششم مجمع عمومی و در دستور کار کمیته منشورملل متحد سخنرانی کرد و به بیان مواضع کشورمان در زمینه موضوعات مرتبط با صلح و امنیت بین المللی و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات پرداخت.

دولت آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده است

وی گفت که ممنوعیت تهدید و توسل به زور از مهمترین دستاوردهای سازمان ملل می باشد. با این وجود اقدام برخی از کشورها در توسل غیر قانونی به زور یا تهدید به زور، نقض قواعد آمره بین المللی و منشور ملل متحد بوده و مشروعیت سازمان ملل را به خطر انداخته است.

غلامعلی خوشرو در خصوص اعمال تحریم های شورای امنیت گفت: این تحریم ها تنها باید به عنوان آخرین چاره و در صورت وجود تهدید واقعی به صلح و یا نقض صلح و در صورت وجود شواهد روشن وضع شوند و اعمال آنها نباید بر اساس اطلاعات غلط یا حدس و گمان باشد.

وی توضیح داد: آن دسته از تحریم های شورای امنیت که ناشی از انگیزه یا نفوذ سیاسی باشد غیر قانونی و نامشروع می باشند.

نماینده کشورمان همچنین گفت: امروزه شاهد روند جدیدی از بکار گیری تهید علیه کشورها به عنوان ابزار سیاست خارجی هستیم که نمونه های آن در سازمان ملل متحد نیز قابل مشاهده است. تهدید کشورهایی که به قطعنامه خاصی رای دهند به قطع یاری های مالی و یا تهدید آنها به نتایج ناشی از آرای خود در مجمع عمومی با بیان اینکه آمریکا اسامی کشورها را یادداشت می نماید تنها یک نمونه در این زمینه است. روندی که نتیجه آن تضعیف سازمان ملل است و نه تقویت آن و چنین روندی با اهداف تاسیس کمیته منشور و تقویت نقش سازمان ملل مغایرت دارد. موضوع دیگر مرتبط به منشور آن است که یک عضو شورای امنیت در مغایرت کامل با ماده 25 منشور ملل متحد، در حال تنبیه کشورها به دلیل اجرای قطعنامه 2231 شورای امنیت است. این موضوع برای نخستین بار درتاریخ سازمان ملل متحد رخ می دهد.

خوشرو با انتقاد از تحریم های یکجانبه گرایانه، چنین اقداماتی را به لحاظ اخلاقی غلط و غیر قابل توجیه برشمرد که به نوبه خود قواعد حقوق بین الملل را به چالش طلبیده و حق توسعه کشورها و قواعد حقوق بشری را نقض نموده است.

وی گفت: دولت آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده و تحریم را به عنوان ابزار سیاست خارجی در پیگیری منافع خود محسوب می نماید.

سفیر کشورمان ضمن استقبال از گزارشگر اقدامات قهر آمیز و تاثیر آن در بهره مندی از حقوق بشر از کشورها خواست به توصیه های گزارشگر عمل نمایند.

نماینده کشورمان با استقبال از تصمیم کمیته منشور در زمینه بحث و آنالیز ابزارهای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات وفق ماده 33 منشور ملل متحد با بیان تجارب کشورمان در استفاده از ابزار مذاکره برای حل و فصل بحرانهای غیر ضروری، برجام را به عنوان نمونه موفق مذاکراتی معرفی و اضافه نمود شرایط و الزامات منجر به این توافق، احترام متقابل، مذاکره از موضع برابر، تمایل طرفین برای نیل به نتیجه ای بر اساس منافع مشترک بود.

وی با اشاره به نقش منفی و مخرب آمریکا و بویژه کوشش دولت جدید آمریکا برای بر هم زدن این توافق گفت: تحمیل اقدامات قهر آمیز از سوی آمریکا مترادف با مجازات جمعی و نقض حقوق بشر است.

نماینده کشورمان در این زمینه به بیانیه گزارشگر اقدامات قهر آمیز در خصوص غیر قانونی بودن تحریم های آمریکا برعلیه کشورمان اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 202

به "دولت آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید