راهکار رفع مسائل اقتصادی توجه به شرکت های دانش بنیان است

به گزارش تور اروپا ارزان، تهران- خبرنگاران- یک استاد دانشگاه معتقد است راهکار اصلی رفع مسائل اقتصادی کشور حمایت جدی و هوشمندانه دستگاه های اجرایی کشور از نخبگان جوان فعال شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های بخش خصوصی است.

راهکار رفع مسائل اقتصادی توجه به شرکت های دانش بنیان است

عباس رئیسی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی تور اروپا ارزان، با تاکید بر اینکه، توجه به اقتصاد مقاومتی و اجرایی شدن بیشتر آن می تواند جامعه را از مسائل اقتصادی نجات دهد، افزود: همچنین یکی از راهکارهای برون رفت از چالش های موجود، توجه ویژه به حوزه شرکت های دانش بنیان در کشور است که تمامی مسئولان باید با برنامه ریزی، همت و تلاش در این راستا گام بردارند.

وی با اشاره به اینکه، در طول سال های گذشته اعمال تحریم های یک جانبه و غیرقانونی همواره یکی از ابزارهای نظام سلطه به سرکردگی آمریکا برای وارد آوردن فشار به ایران است، یادآورشد: در مقابل اتخاذ چنین رویکردی، رهبر معظم انقلاب همواره بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح و از آن به عنوان روشی مهم در تغییر جهت حرکت اقتصادی کشور یاد کرده اند، روشی که در برابر هجمه های غرب همانند سدی محکم و کارآمد عمل می کند.

رئیسی با بیان اینکه تلاش برای از هم پاشیدگی اقتصاد، از اهداف دشمن است و اقتصاد مقاومتی باید در برابر این تهاجم همچنان پابرجا باشد و متلاشی نشود، گفت: بسیاری از کشورهای در حال توسعه همانند این برنامه و رویکرد را سرلوحه کار خود قرار داده اند و این تنها نسخه شفابخش کشور برای برون رفت از مسائل اقتصادی است.

این استاد اقتصاد در ادامه با اشاره به اینکه در طول سال های گذشته اقتصاد کشورمان بر پایه خام فروشی و منابع محوری پایدار بوده است، تاکید کرد: امروز باید اقتصاد دانش بنیان و دانایی محور به عنوان مهمترین برنامه توسعه کشور مطرح شده و همواره در اولویت دولت برای تخصیص بودجه قرار گیرد و نقش دولت نیز دخالت نکردن مستقیم باشد به گونه ای که صرفا هدایت گری و سکانداری فعالان بخش خصوصی را بر عهده بگیرد.

وی با تاکید براینکه در سال های اخیر اقدامات مناسبی برای رسیدن به اقتصاد دانش بنیان از سوی دولت پایه گذاری شده است، یادآورشد: به طور قطع شکوفا شدن صنعت و خودکفایی کشور در گرو توجه ویژه و همه جانبه دستگاه های اجرایی به بخش های علمی، پژوهشی، فارغ التحصیلان دانشگاهی است.

این استاد دانشگاه اظهارداشت: منظور از اقتصاد دانش بنیان در واقع ایجاد ثروت و تعاملات اجتماعی بین کنشگران این اقتصاد همچون شرکت ها، بانک ها، بیمه ها، گمرک، تامین اجتماعی، استاندارد و در عین حال دخیل کردن مردم و بخش خصوصی است.

رئیسی با اشاره به اینکه، مطابق سند توسعه علمی کشور باید 50 درصد تولید ناخالص ملی ما در سند چشم انداز توسعه 1404 از طریق تولید محصولات دانش بنیان اعم از کالا و خدمات تامین شود، مطرح نمود: دستیابی به این هدف نیازمند حمایت همه جانبه از دستگاه ها، سازمان ها، فعالان و پژوهشگران مرتبط با حوزه دانش بنیان و ارتباط هر چه مستحکم تر بخش صنعت با مراکز علمی و پژوهشی است.

علمی **1836**1883

منبع: ایرنا
انتشار: 6 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 315

به "راهکار رفع مسائل اقتصادی توجه به شرکت های دانش بنیان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکار رفع مسائل اقتصادی توجه به شرکت های دانش بنیان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید