راه دسترسی گنبد نمکی با اعتبار اولیه 700 میلیون تومانی احداث می گردد

به گزارش تور اروپا ارزان، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم گفت: در امسال قرار است اعتباری بالغ بر 700 میلیون تومان برای ساخت جاده این منطقه تخصیص داده گردد.

راه دسترسی گنبد نمکی با اعتبار اولیه 700 میلیون تومانی احداث می گردد

عیسی رضایی در گفت وگو با خبرنگار تور اروپا ارزان در قم، با اشاره به جاذبه طبیعی گردشگری استان قم، گفت: این جاذبه طبیعی و گردشگری سال ها تنها به استفاده معدنی و برداشت نمک از آن منحصر شده بود اما با تصمیم صنعت و معدن و میراث فرهنگی قرار است به یک سایت گردشگری تبدیل گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم اضافه نمود: کوه نمک یک جاذبه طبیعی است که در 15 کیلومتری قم در جهت جاده جعفریه به ساوه و پشت منطقه دام شهر واقع شده است و کارشناسان محیط زیست عمر آن را 6 میلیون سال تخمین می زنند.

وی با تأکید بر پتانسیل گردشگری بسیار ویژه این جاذبه طبیعی، اعلام کرد: پیشنهاد طرح ژئوتوریسم گنبد نمکی به شورای معادن ارسال شده است که با تصویب این شورا این منطقه تغییر کاربری داده و به سایت گردشگری تبدیل خواهد شد.

رضایی با اشاره به اینکه بعضی این کوه را بزرگ ترین کوه نمک متقارن دنیا می نامند، اضافه نمود: قدمت بالای این گنبد آن را به منطقه زمین شناختی ویژه ای تبدیل نموده است. مارن قرمز، لایه های گچ و نمک مارن که خردشده اند سطح این گنبد را که است تشکیل داده اند که 5 تا 18 متر ضخامت دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم توضیح داد: تپه ماهورهایی که در این منطقه به وجود آمده اند جاذبه بصری بسیار زیبایی را ایجاد نموده اند علاوه بر زیبایی های طبیعی به دلیل خاصیت آرامش بخشی نمک می تواند مورد استقبال ویژه مردم قرار بگیرد.

وی با اشاره به احتیاج به ایجاد زیرساخت ها به منظور استفاده از ظرفیت گردشگری این منطقه ، اعلام کرد:در امسال قرار است اعتباری بالغ بر 700 میلیون تومان برای ساخت جاده این منطقه تخصیص داده گردد.

رضایی با اشاره به اینکه سرمایه گذاران برای اجرای سایت گردشگری در این منطقه اعلام آمادگی نموده اند، اضافه نمود:سرمایه گذار بخش خصوصی می تواند در اطراف این منطقه یک سری تأسیسات گردشگری مانند کمپ طبیعت گردی، رستوران و مجتمع تفریحی و امکاناتی به منظور بازی های کویری ایجاد کند اما باید نظارت ها به گونه ای باشد که هیچ گونه دخل و تصرفی در طبیعت خود کوه صورت نگیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان قم از برنامه برای ثبت ملی این اثر اطلاع داد و تأکید کرد: با راه اندازی سایت گردشگری در این منطقه می توان سالانه میزبان گردشگران خارجی بسیاری بود که برای بهره مندی از خاصیت آرامش بخشی و درمانی نمک و مشاهده میراثی 6 میلیون ساله راهی قم می شوند.

منبع: تسنیم
انتشار: 14 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 587

به "راه دسترسی گنبد نمکی با اعتبار اولیه 700 میلیون تومانی احداث می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه دسترسی گنبد نمکی با اعتبار اولیه 700 میلیون تومانی احداث می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید