روحانی: همه جا باید عزاداری محرم برگزار گردد حتی مناطق قرمز

به گزارش تور اروپا ارزان، رئیس جمهور با تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی بیان کرد که همه جا باید عزاداری امام حسین (ع) برگزار گردد، چه در شهر و چه در روستا، چه در جایی که قرمز است یا سفید است.

روحانی: همه جا باید عزاداری محرم برگزار گردد حتی مناطق قرمز

حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه شش ماه از شیوع کرونا در کشور می گذرد، گفت: سال های سختی از شروع تحریم ها علیه ایران برای مردم وجود داشت و سال هایی با مسائل زیاد را پشت سر گذاشتند.

وی اضافه کرد: وقتی می گوییم مردم عروسی داشته باشند، اما اجتماع شکل نگیرد مردم در سختی و فشار قرار می گیرند، اما مردم عزیز ایران در طول دوسال و چندماه تحریم و چندماه کرونا نشان داده که به زانو درنمی آید و توان ایستادگی در برابر آن را دارند و زیر بار این مسائل نخواهند رفت.

رییس جمهوری تاکید نمود: امید به آینده ضروری است و یاس که جنود شیطان است باید از میان برود و باید همواره به روز گشایش خود ایمان داشته باشیم. در کنار آن برنامه ریزی و حسابگری برای عبور از مسائل و سختی ها ضروری است.

وی اضافه کرد: امروز کادر درمان از یک سو و کادر فراوری و توزیع و فرهنگ ما دست به دست هم دادند و اگر یکی از آن ها نبود نمی توانستیم پیش برویم. اگر کادر فراوری نبود چه می شد؟ باید همه چیز را از خارج وارد می کردیم که اولا به ما نمی دادند و اگر می دادند با چه سختی ها و هزینه هایی این اتفاق رخ می داد و آن وقت چه اتفاقی برای بیمارستان های ما می افتاد؟

روحانی با بیان اینکه کشور ما علی رغم تحریم و بیماری کرونا یک بحران عظیم را شاهد نبودیم، توضیح داد: ما در دولت هرچه به فکرمان می رسد را انجام می دهیم و تمام کوشش خود را در این زمینه نموده ایم. درباره شرایط مسکن هم دو مصوبه داشتیم که آخرینش اعطای وام به مستأجران بود.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه برای کسب وکار هایی که در این مدت به مشکل خوردند هم وامی را در نظر گرفتیم، اظهار کرد: ما پرداختی را در سه نوبت برای خانواده هایی که در مضیقه بیشتری بودند هم در نظر گرفتیم و البته در شرایطی که ما هستیم احتیاج های بهداشتی و غذایی در اولویت اول ماست.

وی اضافه کرد: ما امروز با گذشت پنج ماه از شیوع این ویروس یک تصویر نسبتا درستی از این بیماری داریم و متوجه ایم که باید بر نظام بهداشت تاکید و تمرکز گردد تا کسی اصلا به بیمارستان نرسد که البته اگر رسید، لاجرم نظام درمان باید وارد کار گردد. روحانی یادآور شد: بعضی از ممنوعیت ها و محدودیت ها خودش مشکل آفرین است و زمانی که فراوری متوقف گردد مردم در مضیقه قرار می گیرند، ولی ضروری است که این کار ها از سر گرفته گردد و پروتکل ها و اصول بهداشتی رعایت گردد و نظارت سفت و سختی بر آن انجام گردد و این در همه کشور ها در حال اعمال شدن است.

رییس جمهوری با بیان اینکه اگر جامعه ای روحیه خود را ببازد و دچار افسردگی گردد کارش سخت خواهد شد، گفت: مردم باید از این بیماری خطرناک بترسند و مراقبت و استراحت داشته باشند، اما بین اضطراب و استرس و ترس معقول تفاوت وجود دارد و اصولی که باید در تبلیغات بر آن تاکید کنیم و این است که وقتی می گوییم در اجتماعات باید ماسک داشته باشیم پس وفور کافی و قیمت مناسب ماسک را هم باید در کنارش محقق کنیم.

وی با بیان اینکه گفته می گردد در وزارت بهداشت روزانه یازده میلیون ماسک فراوری می گردد، اظهار کرد: ما باید روحیه ایثارگری و کمک کردن را هم در جامعه حفظ و تقویت بکنیم که امیدواریم این موضوع را در ماه محرم هم ببینیم هرچند که الان در همین ماه ذی الحجه هم می توان به این موضوع توجه کرد. روحانی توضیح داد: مردم این بیماری را مقطعی نبینند. نگویند که یک هفته ماسک زدیم آیا بازهم باید ادامه دهیم. اصلاً بحث روز و ماه و شاید سال هم در این موضوع مطرح نیست. ما نمی دانیم تا چه زمانی فراوری واکسن برای این بیماری ممکن است و چقدر طول می کشد که این واکسن به همه برسد. پس راهی طولانی را در این زمینه پیش رو داریم.

رییس جمهوری با بیان اینکه با همت و کوشش پزشکان توانسته ایم در بعضی استان ها شیوع کرونا را کنترل کنیم، اظهار کرد:، اما باید بدانیم که مسئله توجه به پروتکل ها در ماه محرم هم بسیار مهم است. یک وقتی در جامعه ما بحث بود که نان یا جان. اما مردم ما نشان دادند که اصلأ چنین دوگانگی وجود ندارد و هر دو در کنار هم می تواند محقق گردد. الان هم بعضی می گویند عزاداری یا سلامت؟ پاسخ این است که هردو. هم عزای امام حسین (ع) باشد و هم تاکید بر سلامتی.

وی گفت: اینکه ملت ما شجاع، قوی و پایدار در برابر آمریکا و تحریم ها ایستاده است و در مقابل دشمنان ایستادگی می نماید ناشی از همین فرهنگ عاشورایی است. ما تجربه ماه رمضان و شب های احیا را داشتیم و هیچکس بعد از آن نگفت که ماه رمضان و شب های قدر باعث شیوع کرونا شد. حتی معاندین هم چنین چیزی را نگفتند.

روحانی تاکید نمود: همه جا باید عزاداری امام حسین (ع) برگزار گردد، چه در شهر و چه در روستا، چه در جایی که قرمز است یا سفید است. اما زمان عزاداری و وجود ماسک و مواد ضدعفونی کننده و یک فضای باز و فاصله گذاری هم ضروری است. ولی زمان عزاداری می تواند کنترل گردد، می گردد چهار یا پنج روز باشد می توان زمان حضور در عزاداری ها محدود گردد، چون می تواند ما را با مشکل در زمینه شیوع کرونا روبرو کند.

رییس جمهوری اظهار کرد: سال جاری در کنار شکوه عزاداری محرم، ماسک داشتن هم جزو شکوه است. رعایت پروتکل ها هم جزو شکوه است، جمع نشدن افراد زیاد در فضای محدود هم جزو شکوه است. ما باید در این زمینه برای همه جهان یک الگو از برگزاری عزاداری محرم باشیم.

وی در خاتمه گفت: کسی نمی تواند بین علم و دین فاصله ایجاد کند. ما هم علم را رعایت می کنیم هم به دین عمل می کنیم و از همه متولیان فرهنگی و اماکن مذهبی می خواهیم که در چارچوب دین و رعایت پروتکل ها کار را پیش ببریم. ما می خواهیم هم عزاداری کنیم هم عزادار امام حسین را مبتلا نکنیم. این چیزی است که هم مردم و هم دین و هم امام حسین (ع) از ما می خواهد.

منبع: فرارو
انتشار: 26 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 930

به "روحانی: همه جا باید عزاداری محرم برگزار گردد حتی مناطق قرمز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: همه جا باید عزاداری محرم برگزار گردد حتی مناطق قرمز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید