عراقچی: اختلاف ها با آژانس در یک تعامل سازنده قابل حل است

به گزارش تور اروپا ارزان، تهران (پانا) - معاون وزارت امور خارجه و مذاکره کننده ارشد کشورمان در وین گفت: همکاری های ایران و آژانس هم در زمینه راستی آزمایی و هم یاری های تکنولوژیک و فناوری ادامه دارد و اطمینان داریم در تعامل سازنده و با وجود حسن نیت مسائل مورد اختلاف قابل حل است.

عراقچی: اختلاف ها با آژانس در یک تعامل سازنده قابل حل است

به گزارش ایرنا، سید عباس عراقچی عصر روز پنجشنبه و پس از دیدار با رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: دیدار خوبی با آقای گروسی داشتم. به هر حال در جریان مذاکراتی که الان صورت می گیرد، وقتی به جمع بندی برسیم وظایفی هم برای آژانس وجود دارد که آژانس باید بتواند وظایف خود را به موقع انجام دهد.

وی شرح داد که لازم بود ایشان را در جریان آخرین شرایط مذاکرات قرار بدهم و هماهنگی بیشتری بین ما به عمل بیاید، برای زمانی که ضروری است آژانس ورود پیدا کند و نقش خود را ایفا نماید.

معاون وزیر امور خارجه گفت: همین طور در رابطه با بقیه مسائلی که بین ما و آژانس وجود دارد و برخی از سوالاتی که از قدیم بوده هم هماهنگی کردیم. تعامل بین ایران و آژانس در مورد موضوعات مورد اختلاف و سوالاتی که وجود دارد، ادامه پیدا خواهد نمود و اطمینان داریم که در یک تعامل سازنده اگر حسن نیت وجود داشته باشد، این مسائل می تواند حل و فصل گردد و برای همواره این مسائل را کنار بگذاریم.

عراقچی توضیح داد: همه همکاری های ما چه مربوط به راستی آزمایی آژانس و چه مربوط به یاری های فناوری و تکنولوژی آژانس در حوزه های مختلف به ایران، ادامه دارد.

وی اضافه نمود: حتی در موضوع ویروس کرونا هم آژانس همکاری های با ایران داشت و در برخی از تجهیزات مورد احتیاج یاری هایی را انجام داد.

معاون وزیر امور خارجه همچنین در مورد مذاکرات دو روز اخیر خود در وین گفت: ما ظرف دیروز و امروز هر دو کار گروه ، که یکی در حوزه هسته ای و دیگری در حوزه تحریم هاست، به صورت فشرده کارشناسان همه کشورها کار کردند و خیلی جامع مسائل را مد نظر قرار دادند که هدف آنها هم تنظیم اقداماتی است که هر دو طرف در یک مرحله باید انجام دهند.

عراقچی با بیان اینکه بحث گام به گام و اقدامات اولیه و یا میانی مدتهاست کنار گذاشته شده است، گفت: کاری که ما می کنیم این است که طبق مواضع جمهوری اسلامی ایران، در مورد برداشته شدن یکجای تحریم ها مذاکره نموده و به طور دقیق معین و روشن می کنیم که چه تحریمهایی چگونه باید برداشته گردد.

مذاکره کننده ارشد کشورمان در وین با بیان اینکه از نظر ما همه تحریم های برجامی و تحریم های دوران ترامپ باید به طور یکجا برطرف گردد، گفت: از طرف دیگر اقداماتی که ایران باید حوزه فعالیت های هسته ای خود انجام دهد تا به پایبندی کامل برگردد اینها هم معین می گردد و بعد از آن ترتیب و توالی اقدامات دو طرف را تنظیم و بحث خواهیم کرد.

معاون وزیر امور خارجه گفت: از نظر ما آمریکا باید همه اقدامات را یکجا انجام دهد، ما راستی آزمایی میکنیم و بعد ایران اقدامات خود را انجام خواهد داد. اینکه چگونه ما راستی آزمایی می کنیم این هم موضوع دیگر بحث است که در چه دوره زمانی و چگونه صورت بگیرد درباره آن هم بحث خواهد شد.

وی اضافه نمود: امیدوارم در ادامه مذاکرات بتوانیم در این موارد به جمع بندی برسیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1374

به "عراقچی: اختلاف ها با آژانس در یک تعامل سازنده قابل حل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: اختلاف ها با آژانس در یک تعامل سازنده قابل حل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید