غفلت از تولید به کاهش درآمدهای مالیاتی منجر می شود

به گزارش تور اروپا ارزان، رئیس اتاق کرمان گفت: اگر دولت به ویژه سازمان های تأمین اجتماعی و امور مالیاتی و همچنین بانک ها به تولید کمک نکنند از تولیدکننده خبری نخواهد بود که درآمدهای این دستگاه ها تأمین شود.

غفلت از تولید به کاهش درآمدهای مالیاتی منجر می شود

سیدمهدی طبیب زاده، در نشست فعالان اقتصادی با رئیس کل سازمان امور اقتصادیاتی کشور و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه نمود: 75 درصد از مسائل فعالان اقتصادی در سه حوزه بانک، بیمه و اقتصادیات است و متأسفانه محدودیت های قانونی و شدت پیگیری ها در وصول اقتصادیات در کشور، باعث شده مدیران استانی نتوانند آن گونه که باید در خدمت فعالان اقتصادی باشند.

او ادامه داد: این پرسش مطرح شده که چه اتفاقی در توسعه اقتصادی و درآمد فعالان اقتصادی روی داده که هرسال میزان درآمدهای اقتصادیاتی افزایش می یابد که کرمان رتبه اول رشد فزاینده اقتصادیات در کشور را داراست.

طبیب زاده، با تأکید بر اینکه بخش خصوصی شرایط کشور و وابستگی شدید درآمدهای دولت به اقتصادیات را می داند، شرح داد: نباید افزایش اقتصادیات مشمول افراد شناسنامه دار و با عملکرد شفاف شود بلکه باید افراد با فرار اقتصادیاتی، پایه های اقتصادیاتی جدید و زیرزمینی ها را یافت و از آنها اقتصادیات دریافت کرد.

رئیس اتاق کرمان خاطرنشان کرد: ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، تسهیلاتی را برای شرکت های تولیدی تصویب کرده که تسهیلات باید شامل اشخاص حقوقی تولیدکننده نیز شود و در این زمینه نیاز به اصلاح قوانین وجود دارد. وی اضافه نمود: در شرایط سخت کنونی که مسائل بسکمک مانند افزایش قیمت ها، پیمان سپاری ارزی و محدودیت های ناشی از تحریم ها وجود دارد و سازمان امور اقتصادیاتی نیز در سود آنها شریک است، باید با تفویض اختیارات به مدیران استانی و استفاده از ظرفیت های قانون به تولیدکنندگان کمک شود.

طبیب زاده اظهار کرد: دولت باید اقتصادیاتی که حق است را دریافت کند و اشکالات در نظام اقتصادیاتی را اصلاح کند تا رابطه متقابل محبت آمیز و منطقی با فعالان اقتصادی برقرار شود.

اقتصادیات های رها شده در کشور پیگیری می شود

رئیس کل سازمان امور اقتصادیاتی کشور نیز در این نشست گفت: وصول درآمد اقتصادیاتی کشور به قیمت تحمیل شرایط سخت بر اقشار پایین جامعه نبوده و وصول اقتصادیات به سمتی می رود که دهک های بالای جامعه باید بیشترین اقتصادیات و دهک های پایین جامعه کمترین اقتصادیات را پرداخت کنند.

امیدعلی پارسا، با تأکید بر اینکه همواره باید اقتصادیات بر اشخاص حقوقی و تولیدکننده کاهش یابد و برخی اقتصادیات های رها شده در کشور پیگیری شود، اضافه نمود: با اختصاص اقتصادیات بر مجموع درآمدی افراد، مبلغی به عنوان اقتصادیات عام به افراد داده می شود، مردم با درآمد حداقل معیشتی از اقتصادیات معاف و نرخ اقتصادیات پس ازآن تصاعدی فزاینده می شود.

او با اشاره به اینکه متوسط افزایش نرخ اقتصادیاتی سال جاری 28 درصد اعلام شده که در کرمان 22 درصد و تهران 32 درصد خواهد بود، خاطرنشان کرد: سال جاری 3.2 درصد درآمدهای اقتصادیاتی کشور از کرمان تأمین می شود که البته ما ایمان داریم همان طور که ارزش اضافه نموده را دریافت می کنیم استرداد نیز در سریع ترین زمان ممکن انجام شود.

پارسا، شرح داد: 104 درصد متوسط وصولی اقتصادیات استان کرمان بوده که بخش عمده ای از آن مربوط به شرکت های بزرگ این استان است و درمجموع برای کشور تبعیض منطقه ای بی معنی است و ظرفیت های امروز کرمان موجب افزایش درآمد اقتصادیاتی کشور از این استان شده است.

رئیس کل سازمان امور اقتصادیاتی کشور، با بیان اینکه مرکز دادرسی مستقل با قانون جدید تا پایان سال جاری در سازمان امور اقتصادیاتی راه اندازی می شود، گفت: 15 درصد از تولیدکنندگان محصولات کشاورزی درآمد میلیاردی دارند که این افراد باید اقتصادیات پرداخت کنند.

او خاطرنشان کرد: ابتدا اعلام شد افرادی که تا 30 مهرماه سال گذشته اقتصادیات خود را پرداخت کرده اند در تولید و خدمات مشمول 100 درصد بخشودگی شوند که این میزان انتهای سال گذشته، بخشودگی 90 درصدی برای تولید و 80 درصد برای بخش غیر تولیدی در نظر گرفته شده بود.

پارسا عنوان کرد: از خردادماه سال جاری در نشست سران قوا مصوب شد که تمامی بدهی های پیش از ورود کرونا به کشور که قطعی و ابلاغ شده اگر تا پایان خردادماه پرداخت شود مشمول 90 درصدی معافیت اقتصادیاتی برای حوزه تولید و 80 درصد برای بخش غیر تولید شد و پس ازآن هرماه دو درصد از این بخشودگی کاهش می یافت.

او با اشاره به اینکه سال آینده همین فرایند ادامه می یابد و میزان بخشودگی ها روال منطقی رو به کاهش خواهد داشت، اضافه نمود: یکی از مسائل نظام اقتصادیاتی کشور، بخشودگی های بی حساب است که در این خصوص جرائم اقتصادیاتی در دنیا بسیار زیاد است و علت بالا بودن آن تقویت جنبه سلبی آن محسوب می شود.

اخذ اقتصادیات باید بر اساس عملکرد باشد نه ممیز محور

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه با اشاره به اینکه بنا به گفته رئیس کل بانک مرکزی 27 میلیارد دلار منابع ارزی به سیستم بانکی کشور برنگشته است، گفت: باید مشوق های صادراتی در شرایط کنونی برای صادرکنندگان در نظر گرفته شود و رفتارهای مناسب صورت گیرد اما همواره اجازه نمی دهیم یک دلار از تعهد ارزی تسویه نشود.

محمدرضا پورابراهیمی، اضافه نمود: هر کس که ادعا می کند که تسویه ارزی انجام داده، میزان گردش ارزی و یا ریالی یا ثبت سفارش برای واردات و یا نام واردکننده ای که ارز را به او تحویل داده به بانک مرکزی اعلام کند تا راستی آزمایی و تأیید شود اما اگر ارز مربوط به سال 97 در بودجه سال 98 تسویه ارزی نشود، مشمول جرائم اقتصادیاتی خواهد شد.

او ادامه داد: پیش نویس محورهایی برای حل مسائل ارزی و نحوه تصمیم گیری در مورد صادرات غیرنفتی آماده شده که در اختیار فعالان اقتصادی قرار خواهد گرفت که نظرات و پیشنهاد های خود را اعلام کنند تا پس از جمع بندی، این محورها در نشست با مسئولان کشور به نتیجه لازم برسد.

پورابراهیمی، شرح داد: رویکرد ما در وصول اقتصادیات به دلیل نبودن اطلاعات کافی ممیز محور است که این رویه باید حذف و رویکرد سامانه محور و بر اساس عملکرد باشد.

کننده مردم کرمان و راور در مجلس با ابراز امیدواری نسبت به رفع ایرادهای شورای نگهبان به اصلاح قانون اقتصادیات بر ارزش اضافه نموده تا پایان تابستان و همچنین اصلاح بندهای قانون اقتصادیات های مستقیم، گفت: در حال حاضر که نرخ تورم از سود سپرده ها بالاتر است دریافت اقتصادیات از سود سپرده ها امکان پذیر نخواهد بود.

او اضافه نمود: سال گذشته برخلاف قانون میزان درصد اقتصادیات وصولی از استان ها افزایش یافت اما خواسته جدی ما در سال جاری این است که عدد وصول اقتصادیات را بیشتر از قانون بودجه قرار ندهید، متوسط رشد اقتصادیاتی نیز بر مبنای پایه سال 98 در نظر گرفته شود و مازاد درآمدهای اقتصادیاتی به استان ها برگردانده شود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 21 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 922

به "غفلت از تولید به کاهش درآمدهای مالیاتی منجر می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غفلت از تولید به کاهش درآمدهای مالیاتی منجر می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید