نیکوکار تهرانی سیزده زندانی محکوم به قصاص را نجات داد خبرنگاران

به گزارش تور اروپا ارزان، مدیرکل زندان های استان تهران گفت: در اعیاد مبارک رجبیه و همزمان با روز های پایانی سال، یکی از نیکوکاران با حضور در زندان رجایی شهر و پرداخت دیه 13 نفر از زندانیان محکوم به قصاص، رضایت اولیای دم آنان را جلب کرد.

نیکوکار تهرانی سیزده زندانی محکوم به قصاص را نجات داد خبرنگاران

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سیدحشمت الله حیات الغیب ضمن ابراز خشنودی از حضور ایثارگرانه نیکوکاران در تمام عرصه های احسان و بخشش گفت: قصاص حق اولیای دم است و اگر حاضر به گذشت نشوند، بایستی حکم توسط خودشان اجرا شود.

مدیرکل زندان های استان تهران ادامه داد: اسامی سیزده نفر از زندانیانی که اولیای دم آنان در مقابل دریافت دیه حاضر به رضایت شده بودند، ولی عاجز از پرداخت بوده و سال ها در زندان به سر می بردند، اعلام و این شخص نیکوکار، دیه تمام آنان را پرداخت کرد.

وی شرح داد: قدیمی ترین زندانی، شخصی بود که در سال 74 مرتکب قتل شده و از آن هنگام با حکم قصاص در زندان رجایی شهر به سر می برد تا این که با تلاش مددکاران، اولیای دم حاضر به بخشش در مقابل دریافت دیه شده بودند.

حیات الغیب افزود: اسلام در مواردی به صاحبان حق سفارش به عفو و گذشت می کند که موجب جرأت و جسارت بر جرم و جنایت نشود و در مواردی که گذشت، مجرمان را از رفتارشان پشیمان نمی کند، عفو و بخشش، اشتباه است و اسلام دستور به مقابله به مثل می دهد.

این مقام عالی زندان های استان همچنین گفت: مددکاران تا حد امکان تلاش می کنند اولیای دم زندانیانی که جنایتکار نبوده، به دلیل عدم مهارت در کنترل خشم مرتکب قتل شده، طی مدت حبس نیز رفتار خوبی دارند و از رفتارشان نادم هستند با گذشتشان فرصت دوباره زندگی به آنان اعطاء کنند.

مدیرکل زندان های استان تهران در پایان گفت: در اعیاد مبارک رجبیه و همزمان با روز های پایانی سال، با پرداخت دو میلیارد و و 240میلیون تومان توسط نیکوکاری که نخواست نامش اعلام شود، به سرعت امور واریز به حساب اولیای دم و دریافت برگه های قضایی آزادی آنان آغاز شده، تا روز مبعث به کانون خانواده بازخواهند گشت.

بنا به این گزارش، در لیست زندانیانی که آزاد خواهند شد، دو برادر به چشم می خورد که کارگر ساختمان بوده و با کارگر دیگر در محل کار، درگیر شده موجب مرگ وی شده بودند.

همچنین زندانی دیگری که طی درگیری، فردی را به قتل رسانده بود، فرزندش بعد از زندانی شدن پدر به دنیا آمده و اکنون شش سال داشت. این زندانی برای آزادی اش در روز پدر متوسل به امیرالمومنین شده بود، مدیر زندان به وی قول داده بود برای جلب رضایت اولیای دم در روز های آخر سال باز هم تلاش خواهد کرد.

شایان ذکر است علاوه بر این، نیکوکار تهرانی، 360 میلیون تومان نیز به مددکاری زندان اهدا نمود که با این مبلغ بدهی رد مال 15 نفر پرداخت خواهد شد که همراه با سیزده نفر به خانه هایشان بازخواهند گشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1317

به "نیکوکار تهرانی سیزده زندانی محکوم به قصاص را نجات داد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیکوکار تهرانی سیزده زندانی محکوم به قصاص را نجات داد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید