کرمی: شرکت های خلاق، میراث فرهنگی و گردشگری را ثروت آفرین و اشتغال زا می نماید خبرنگاران

به گزارش تور اروپا ارزان، دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی درباره انعقاد تفاهم نامه ای سه جانبه برای تبدیل ظرفیت های نهفته حوزه فناوری های نرم و صنایع فرهنگی به اشتغال شرح داد.

کرمی: شرکت های خلاق، میراث فرهنگی و گردشگری را ثروت آفرین و اشتغال زا می نماید خبرنگاران

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران؛ تفاهم نامه همکاری توسعه شرکت های خلاق و دیجیتال در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری، برای تبدیل ظرفیت های نهفته حوزه فناوری های نرم و صنایع فرهنگی به اشتغال منعقد شد.

این تفاهم نامه همکاری سه جانبه، میان ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و صنایع نرم و خلاق، ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری به امضا رسید تا ضمن حمایت از نوآوری در کسب و کار های دیجیتال و خلاق در حوزه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی زمینه ایجاد اشتغال، فراوری محصول از ایده های نوآورانه و خلق ثروت از حوزه های یادشده تسهیل گردد.

شرکت های خلاق در راستا اشتغال زایی و ارزش آفرینی

پرویز کرمی دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این مراسم با اشاره به پررنگ شدن نقش فناوری های نرم و شرکت های خلاق در زیست بوم نوآوری کشور گفت: اکنون فرصتی برای افزایش نقش آفرینی این کسب وکار ها در اقتصاد کشور، خلق ارزش اضافه نموده و ایجاد اشتغال از منابع غنی فرهنگی و هنری کشورمان فراهم شده است.

وی، با اشاره به حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شرکت های خلاق بر بستر حمایت های دانش بنیانی گفت: 1240 شرکت توانستند مجوز شرکت خلاق شدن را دریافت نمایند و اکنون می توانند به سمت شرکت دانش بنیان شدن حرکت نمایند تا از حمایت هایی که ذیل این قانون تعریف شده است بهره مند شوند.

صندوق صنایع خلاق تشکیل شد

کرمی، با اشاره به راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق برای حمایت از رونق کسب و کار های این حوزه، ادامه داد: این صندوق با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مشارکت بخش خصوصی، به صورت تخصصی از شرکت های خلاق حمایت می نماید. این صندوق نیز مانند سایر صندوق های پژوهش و فناوری با مشارکت بخش خصوصی راه اندازی شده است تا زمینه برای بوم نوآوری این بار به طور ویژه در شرکت های خلاق و صنایع فرهنگی فراهم گردد.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با اشاره به حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق های پژوهش و فناوری از شرکت های خلاق گفت: 3 صندوق پژوهش و فناوری، به طور ویژه وظیفه حمایت از صنایع خلاق را به عهده گرفته اند و سرمایه گذاری قابل توجهی را اختصاص داده اند.

به گفته وی؛ صندوق توسعه صادرات مبلغ 100 میلیارد ریال برای شرکت های خلاق و همچنین 100 میلیارد ریال برای دانش بنیان های نوع سوم اختصاص داده است. با حمایت صندوق پژوهش و فناوری های نوین،100 میلیارد ریال به کسب و کار های خلاق و به میزان 100 میلیارد ریال نیز خط اعتباری به شرکت های دانش بنیان نوع سوم اختصاص داده شد.

وی اضافه نمود: صندوق سپهر نیز میزان 40 میلیارد ریال را به شرکت های خلاق و همچنین 40 میلیارد ریال اعتبار به دانش بنیان های نوع 3 اختصاص داده است. علاوه بر این، صندوق صنایع خلاق نیز از شرکت های این حوزه، حمایتی تمام قد انجام می دهد.

ایجاد زیست بوم ایده تا محصول برای فناوری های نرم

کرمی با بیان اینکه ایجاد خانه های خلاق بر محور بخش خصوصی یکی دیگر از گام ها در راستای حمایت از صنایع خلاق است مطرح نمود: ایجاد خانه های خلاق در 9 استان کشور به سرانجام رسیده است و راه اندازی این خانه ها برای تمامی استان ها با توجه به زیست بوم و ظرفیت های فرهنگی و نوآورانه، دردستور کار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفته است. بر مبنای تعاریف سازمان های جهانی از صنایع خلاق، کوشش می کنیم تا بر مبنای یک مدل بومی مبتنی بر استاندارد های ملی و بین المللی، از ظرفیت های این حوزه حمایت کنیم.

دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع خلاق و نرم، با اشاره به پررنگ شدن نقش صنایع خلاق و دیجیتال در پیشرفت کشور گفت: با رونق شرکت های خلاق و شرکت های فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال نوآوری های اجتماعی و نوآورانه کوشش می کنیم تا یادگار گذشتگان را به میراث آیندگان تبدیل کنیم.

کرمی، با تاکید بر اینکه باید ظرفیت ثروت آفرینی و اشتغال زایی صنایع خلاق، ترویج و فرهنگ سازی گردد، ادامه داد: می بایست بر این نگرش و دیدگاه غلط که فرهنگ و هنر را هزینه بر می داند، خط بطلانی بکشیم. چراکه این حوزه نه تنها هزینه زا نیست، بلکه اشتغال زا و ثزوت آفرین است.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با بیان این که ایران از دیرباز مولد و پهنه صنایع خلاق و فرهنگی بوده است، اکنون فرصتی فراهم شده تا ظرفیت های بکر و نهفته این حوزه بر بستر کسب و کار های خلاق، شکوفا گردد، ادامه داد: هیچ فرهنگی ماندگار و صادر نمی گردد. مگر اینکه بر بستر اقتصاد، پهنه های دیگر فرهنگ ها و قومیت ها را بپیماید. با هم افزایی، کوشش می کنیم تا پهنه رنگارنگ بومی کشورمان را به ثروت و اشتغال زایی برسانیم.

وی اضافه نمود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، همچنان که به حوزه فناوری های سخت و دانش محور توجه دارد، برنامه ای راهبردی و مدون برای حمایت از فناوری های نرم و فرهنگی را با حمایت از رونق زیست بوم شرکت های خلاق در دستور کار قرار داده است. در این راستا حامی، تسهیل گر و راهنمایی نماینده فعالان خلاق این حوزه خواهیم بود و به زودی با یاری فناوری های دیجیتال، شاهد خلق نوآوری های تازه و شکل گیری زنجیره ارزش از ایده این حوزه خواهیم بود.

راه اندازی خانه های خلاق در حوزه گردشگری و صنایع دستی

راه اندازی خانه های خلاق در حوزه گردشگری و صنایع دستی و فرهنگی، برنامه ریزی بلندمدت راهبردی، میان مدت و کوتاه مدت برای ارتقای توانمندی های فراوری، صادرات و توسعه بازار داخلی محصولات و خدمات در کسب و کار های دیجیتال و خلاق در حوزه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی با رویکرد ارتقای سطح کیفی و کمی، همچنین ارائه خدمات کسب و کار های دیجیتال و خلاق و افزایش دسترس پذیری در کنار ساماندهی هماهنگی و اجرای حمایت اثربخش و هدفمند از کسب و کار های دیجیتال و شرکت های خلاق از محور های تفاهم نامه همکاری یادشده است.

همچنین هدفمند شدن حمایت ها از زیست بوم نوآوری برای تجاری سازی محصولات و خدمات کسب وکار های دیجیتال، ایجاد بستری برای رقابت پذیر کردن شرکت های خلاق و ایجاد زمینه حضور در بازار های داخلی و خارجی و برنامه ریزی برای ایجاد نظام ارزیابی مستمر کسب وکار های دیجیتال و خلاق موضوع تفاهم نامه منعقده شده از دیگر محور های مورد توافق طرفین است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1307

به "کرمی: شرکت های خلاق، میراث فرهنگی و گردشگری را ثروت آفرین و اشتغال زا می نماید خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرمی: شرکت های خلاق، میراث فرهنگی و گردشگری را ثروت آفرین و اشتغال زا می نماید خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید