5 فیلم مهم غایب در سی ونهمین جشنواره فیلم فجر

به گزارش تور اروپا ارزان، بالاخره نامزدهای بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر 39 اعلام شدند و با اینکه چند فیلم جالب توجه و کنجکاوی برانگیز در میان این فهرست به چشم می خورد، اما بسیاری از سینمادوستان بابت راه نیافتن قاتل و وحشی به جشنواره سال جاری به خاطر ممیزی ها گله مند هستند. در این مطلب قصد داریم به فیلم هایی بپردازیم که سال جاری به دلایل مختلف از حضور در سی ونهمین دوره جشنواره فیلم فجر کنار گذاشته شده اند یا فیلم های مهمی که امکان حضور در این رویداد سینمایی را داشتند، اما بنا بر صلاح دید سازندگان فرم حضور در جشنواره را پر نکردند.

5 فیلم مهم غایب در سی ونهمین جشنواره فیلم فجر

سال جاری به خاطر شیوع گسترده کروناویروس و کاهش تعداد فیلم های جالب توجه برای حضور در جشنواره فجر این امکان فراهم بود تا تعدادی از فیلم های فراوری شده در سال 1398 به جشنواره راه پیدا نمایند، اما تقریبا تمامی این آثار بار دیگر از حضور در جشنواره فیلم فجر خودداری کردند. داریوش مهرجویی و رضا درمیشیان به عنوان کارگردان و تهیه نماینده فیلم لامینور همانند سال گذشته علاقه ای به حضور در این رویداد سینمایی نشان ندادند و شهرام مکری و نگار اسکندرفر هم بار دیگر برای جنایت بی دقت فرم حضور در جشنواره را پر نکردند تا سال جاری شاهد نمایش هیچ کدام از فیلم های مورد انتظار غایب در جشنواره قبلی نباشیم.

  • اسامی فیلم های جشنواره فیلم فجر 39 اعلام شد؛ غایب عظیم نعمت الله است

کنار گذاشته شدن فیلم حمید نعمت الله و اعمال چندین تغییر در فیلم محمدحسین مهدویان باعث شد در آستانه سی ونهمین دوره جشنواره فیلم فجر باری دیگر مسأله سانسور و ممیزی در سینمای ایران داغ گردد. ایسنا چند روز قبل در مورد مسائل این فیلم ها نوشت: پیگیری ها حاکی از این است که اصلاحات واردشده به فیلم شیشلیک در بخشی از دیالوگ هاست اما در فیلم نعمت الله مسأله بر سر موی تراشیده شده بازیگر زن است که احتمالا دچار تغییراتی می گردد تا مجوز نمایش آن صادر گردد.

هر چند مشکل شیشلیک با اعمال تغییرات برطرف شد، اما قاتل و وحشی با وجود کوشش های بسیاری از سینمادوستان و هنرمندان به جشنواره سال جاری نرسید و حتی احتمال توقیف کامل آن مطرح است! به همین خاطر در این مطلب نگاهی انداخته ایم به 5 فیلم کنجکاوی برانگیزی که دوست داشتیم در جشنواره فیلم فجر 39 ببینیم، اما به دلایل مختلف از جمله ممیزی ها و شیوع بیماری کرونا در این رویداد حضور ندارند.

توجه: از اشاره به فیلم هایی همچون قهرمان به کارگردانی اصغر فرهادی و نگهبان شب به کارگردانی رضا میرکریمی که هنوز فرایند ساخت آن ها به خاتمه نرسیده یا حدس در مورد حضور آن ها در جشنواره فیلم فجر سال جاری وجود نداشت صرف نظر نموده ایم.

5. شب، داخلی، دیوار

فیلم شب، داخلی، دیوار به کارگردانی وحید جلیلوند یکی فیلم هایی بود که امیدوار بودیم در جشنواره فجر سال جاری ببینیم، اما کرونا مانع از رسیدن این فیلم به جشنواره شد. چند هفته قبل مراحل فیلم برداری شب، داخلی، دیوار به خاطر ابتلای نوید محمدزاده به کرونا متوقف شد و چند تأخیر دیگر در فرایند ساخت آن عملا فیلم جلیلوند را از حضور در جشنواره محروم کرد. وحید جلیلوند با فیلم بدون تاریخ، بدون امضا سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی سی وپنجمین جشنواره ی فجر و جایزه بهترین کارگردانی بخش افق های جشنواره فیلم ونیز را از آن خود کرد و به همین خاطر فیلم جدید او برای سینمادوستان ایرانی حائز اهمیت است.

از میان بازیگران شب، داخلی، دیوار می توان به امیر آقایی، نوید محمدزاده و سعید داخ اشاره نمود. در خلاصه داستان رسمی فیلم آمده است: زندگی مردی نابینا به نام علی (با بازی نوید محمدزاده) با ورود نابه هنگام زنی متواری، آشفته می گردد.

4. لامینور

پس از گذشت بیش از یک دهه از ساخت فیلم جنجالی و محبوب سنتوری باری دیگر داریوش مهرجویی زندگی یک موسیقی دان را دستمایه ساخت فیلم خود قرار داده است. لامینور سال گذشته فرم حضور در جشنواره 38 را پر نکرد و به همین خاطر بسیاری امیدوار بودند سال جاری و با کاهش فیلم های کنجکاوی برانگیز و از بین رفتن تنش های اجتماعی سال گذشته، مهرجویی فیلم خود را راهی جشنواره فجر کند اما این اتفاق رخ نداد و به نظر تا زمانی که فرصت اکران عمومی لامینور محیا نگردد، نمی توانیم روی پرده عظیم به تماشای فیلم جدید مهرجویی بنشینیم.

از نکات ویژه این فیلم همکاری دوباره داریوش مهرجویی با علی نصیریان و عزت الله رمضانی فر پس از 40 سال است؛ این سه هنرمند در سال 1348 در فیلم پیروز گاو با یکدیگر همکاری نموده بودند. همچنین تهیه نمایندگی لامینور بر عهده رضا درمیشینان است که سال گذشته فیلم مجبوریم به کارگردانی او، به شکل کنایه آمیزی از جشنواره فجر 38 کنار گذاشته شد. مجبوریم چند ماه قبل در جشنواره بین المللی فیلم توکیو به نمایش درآمد.

3. جنایت بی دقت

شهرام مکری یکی از معدود کارگردان های فرم گرای سینمای ایران است و خاطر استفاده از برداشت بلند در فیلم هایش همیشه توجه اهالی سینما را به خود جلب نموده است. فیلم های او در خارج و داخل ایران موافقان و مخالفان بسیاری دارند، اما پیروزیت های ماهی و گربه و هجوم، جنایت بی دقت را به فیلمی بسیار مورد انتظار برای فیلم بین های ایرانی تبدیل نموده است و امیدوار بودیم در جشنواره فیلم فجر 39 این فیلم را تماشا کنیم. جنایت بی دقت شهریورماه در جشنواره ونیز روی پرده رفت و با بازخوردهای نسبتا مثبتی روبرو شد.

شهرام مکری چندین بار اعلام نموده به خاطر تفاوت سلیقه مسؤولان برگزاری جشنواره فجر با ساختار فیلم هایش چندان به حضور آثار خود در این رویداد راغب نیست، اما حدس هایی درباره نمایش جنایت بی دقت در جشنواره سال جاری به گوش می رسید ولی این فیلم هم فرم حضور در جشنواره را پر نکرد. با این وجود چند ساعت پس از اتمام مهلت ثبت نام برای حضور در جشنواره فجر 39ام تهیه نماینده جنایت بی دقت خاطرنشان کرد دوست دارد این فیلم در جشنواره فجر حضور پیدا کند!

2. بندر بند

فیلم بندر بند به کارگردانی منیژه حکمت که در جشنواره تورنتو 2020 حضور داشت یکی دیگر از فیلم هایی است که امیدوار بودیم در جشنواره فیلم فجر 39 نمایش داده گردد، اما این فیلم هم فرم حضور در جشنواره را پر نکرد. متأسفانه اطلاعات داستانی چندانی از فیلم بندر بند در دسترس نیست، اما با توجه به توضیحات منتشر شده در وب سایت رسمی فستیوال تورنتو، قرار است با فیلمی جاده ای روبرو باشیم که ارتباط زیادی با موسیقی خواهد داشت. از میان بازیگران جدیدترین ساخته منیژه حکمت می توان به رضا کولغانی، پگاه آهنگرانی و امیرحسین طاهری اشاره نمود.

ساعاتی قبل خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی فیلم بندر بند اعلام نموده جدیدترین ساخته حکمت در جشنواره فیلم های ایرانی آمریکا که 3 تا 19 بهمن برگزار می گردد، نمایش داده خواهد شد.

1. قاتل و وحشی

قاتل و وحشی به کارگردانی حمید نعمت الله در کنار تی تی از آیدا پناهنده، ابلق از نرگس آبیار و خط فرضی از فرنوش صمدی چهار فیلمی بودند که بیش از سایر آثار منتظر نمایش آن ها در سی ونهمین دوره جشنواره فجر بودیم، اما این فیلم احتمالاً به خاطر پوشش بازیگر نقش اصلی زن خود از حضور در جشنواره باز ماند. گزارش ها حاکی از این است که به خاطر موی سر تراشیده و تعیین بودن گوش های لیلا حاتمی پروانه نمایش و مجوز حضور قاتل و وحشی در فجر 39ام صادر نشده است.

بر اساس صحبت های بازیگران و افرادی که پیروز به تماشای قاتل و وحشی شده اند، با یک فیلم متفاوت و درخشان در کارنامه نعمت الله روبرو هستیم. چندی قبل امین حیایی در گفت وگوی خود با کافه آپارات در مورد سطح کیفی این فیلم بیان نموده بود: همه چیز این فیلم متفاوت بود. حمید نعمت الله همه چیز را با ریزبینی جلو می برد. لحظات فوق العاده بحرانی و جدی به وجود می آورد و یک روان شناسی عالی داشت. او فضا را برای لحظات مهم می ساخت تا باورپذیر شوند. لیلا حاتمی هم یک حس خوب و قوی و یک اجرای بی نظیر و بی نقص داشت.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1281

به "5 فیلم مهم غایب در سی ونهمین جشنواره فیلم فجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 فیلم مهم غایب در سی ونهمین جشنواره فیلم فجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید