آمادگی مرکز تحقیقات مخابرات برای سرمایه گذاری در نسل پنجم موبایل

به گزارش تور اروپا ارزان به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر رقیه جدا با اشاره به طرح نسل پنجم شبکه ارتباطی (5G) گفت: تدوین نقشه راه این فناوری به عنوان یکی از محورهای تعریف شده از طرف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توسط پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از خرداد 95 آغاز شد و در اردیبهشت 96 به پایان رسید.

آمادگی مرکز تحقیقات مخابرات برای سرمایه گذاری در نسل پنجم موبایل

وی اضافه نمود: در ادامه طرح 5G، پروژه پیشنهاد مقررات رگولاتوری برای ارائه خدمات 5G در کشور، به کارفرمایی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از تاریخ تیرماه 96 تا اسفند 97 در این پژوهشگاه به انجام رسیده است؛ نتایج به دست آمده از این پروژه به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارائه شده تا در کمیسیون ذیربط در قالب مقررات قابل اجرا، بررسی شده و به تصویب برسد.

جدا با اشاره به برخی موارد قابل بررسی در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات گفت: مقررات مورد نیاز برای اپراتورها جهت ارائه سرویس های 5G و طیف های کاربردی برای این فناوری، و نیز بازیگران جدید و تعاملات بین آنها از جمله مواردی است که در این کمیسیون بررسی می شود.

مجری طرح نسل پنجم شبکه ارتباطات از آمادگی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برای سرمایه گذاری مشترک با دیگر ذی نفعان جهت پیاده سازی و بهره برداری از بستر تست 5G و Beyond 5G خبر داد و گفت: هدف از این پروژه این است که ارائه کنندگان سرویس و راه حل های مخابراتی ضمن آشنایی با محیط 5G، بتوانند سرویس ها و خدمات مورد نظر خود را در آن مورد تست و ارزیابی قرار داده و به مرحله تجاری سازی و ارائه عمومی آنها نزدیک شوند.

وی تاکید کرد: همچنین، نهادهای مقررات گذار و تحقیقاتی نیز می توانند با بهره گیری از امکانات این بستر تست، نسبت به پیگیری محورهای کاری و پژوهشی مرتبط اقدام کنند. این بستر تست می تواند به طور بالقوه به عنوان بخشی از شبکه ارتباطی کشور نیز استفاده شود.

جدا گفت: در حال حاضر این آمادگی وجود دارد که با هر یک از نهادهایی که می توانند در این پروژه تست ایفای نقش کند، مشارکت شود.

مجری طرح نسل پنجم شبکه ارتباطی همچنین از اجرای پروژه پیاده سازی شبکه خود سازمانده با رویکرد 5G مجهز به هوش مصنوعی خبر داد و اضافه نمود: هدف پروژه مذکور، ایجاد بستری برای تحقق الزامات مدیریت شبکه مخابراتی 5G از جمله هوشمندسازی و مجازی سازی عملکردهای شبکه است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه ICT گفت: قابلیت نرم افزاری، هوشمندی و خود سازماندهی این شبکه، امکان به کارگیری آن در قالب شبکه Private LTE به خصوص برای مواقع بحرانی مانند سیل و زلزله که شبکه های ارتباطی با مشکل روبرو می شوند، را فراهم می آورد.

وی با اشاره به ایجاد فروم 5G در مرکز تحقیقات مخابرات گفت: این فروم اولین و تنها فروم تخصصی مربوط به نسل پنجم مخابرات سیار در ایران است که توانسته با گرد هم آوردن متخصصان و نخبگان حوزه ICT و بازیگران تأثیرگذار از جمله پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، اپراتورهای ثابت و همراه و همچنین دانشگاه های مطرح، در 35 جلسه به برخی تجارب کاربردی و مفیدی دست یابد که می تواند به تسهیل روند اجرای نسل پنجم شبکه ارتباطی در کشور کمک کند.

به گزارش تور اروپا ارزان، در فناوری های آینده که با عنوان 6G نمود پیدا می کند، هوش مصنوعی نقش پررنگی داشته و از اولویت های این فناوری محسوب خواهد شد. لذا پروژه شبکه خود سازمانده با رویکرد 5G مجهز به هوش مصنوعی، می تواند نوعی گام رو به جلو به شمار رود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 324

به "آمادگی مرکز تحقیقات مخابرات برای سرمایه گذاری در نسل پنجم موبایل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی مرکز تحقیقات مخابرات برای سرمایه گذاری در نسل پنجم موبایل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید