درسی که ناسا از حادثه کپسول فضایی روسیه گرفت (تور ارزان روسیه)

به گزارش تور اروپا ارزان، اسپیس ایکس در ابتدا کپسول کرو دراگون را برای حمل هفت نفر طراحی کرد. اما کپسول کنونی تنها دارای چهار صندلی است و اضافه کردن روبیو به عنوان خدمه پنجم به صورت غیرمنتظره، مستلزم تغییر کاربری هوشمندانه منابع در مدار بود.

درسی که ناسا از حادثه کپسول فضایی روسیه گرفت (تور ارزان روسیه)

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی روسیه گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به نظر می رسد پس از حادثه ای که برای فضاپیمای روسیه افتاده است ناسا میخواهد برای ارتقای سپر کپسول کرو دراگون شرکت اسپیس ایکس درخواست دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، ناسا در مراحل اولیه مذاکرات با اسپیس ایکس است تا احتمالا فضاپیمای کرو دراگون را بهبود دهند.

مقامات آژانس فضایی آمریکا در روز چهارشنبه(25 ژانویه) طی یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کردند که ناسا در حال آنالیز ارائه درخواستی به اسپیس ایکس برای تقویت سپر موجود روی کپسول کرو دراگون این شرکت در پی ایجاد یک سوراخ کوچک روی فضاپیمای روسی سایوز در ماه دسامبر 2022 است.

این حادثه احتمالا بوسیله یک ریزشهاب سنگ زمانی اتفاق افتاده است که سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی متصل بوده و همچنان در آنجا واقع شده است. این حفره باعث ایجاد نشتی مایع خنک کننده در این کپسول و ناامن شدن وسیله نقلیه سایوز، معروف به MS-22، برای بازگردادن فضانوردان به خانه شد.

بنابراین آژانس فضایی روسکاسموس روسیه تصمیم گرفته است یک سایوز خالی را در روز 20 فوریه به فضا پرتاب کند تا سه خدمه MS-22 را به زمین بازگرداند. انتظار می رود که این سفر در ماه سپتامبر یعنی حدود شش ماه پس از تاریخ برنامه ریزی شده اولیه، انجام گردد.

مذاکرات با اسپیس ایکس هنوز در مراحل اولیه واقع شده است. استیو استیچ(Steve Stich)، مدیر برنامه خدمه تجاری ناسا گفت که ایده تقویت سپر به تازگی در روز سه شنبه(24 ژانویه) در یک جلسه برنامه ریزی شده مطرح شده است.

او شرح داد: ما آغاز به صحبت در خصوص این مسئله کردیم که آیا اکنون می توانیم برای آن کاری انجام دهیم؟ او در کنفرانس مطبوعاتی روز چهارشنبه، گفت که قرار است در روز 26 فوریه ماموریت کرو-6 انجام گردد.

سارا واکر(Sarah Walker) از اسپیس ایکس گفت که این شرکت با اهداف ناسا همسو است. واکر که مدیر ماموریت دراگون است، بعلاوه تاکید نمود که تمام تجزیه و تحلیل ها تا به امروز نشان می دهد که کرو دراگون که اکنون به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شده است به خوبی کار می نماید.

مقامات روسکاسموس می گویند که کپسول آسیب دیده سایوز MS-22 می تواند دو خدمه از سه خدمه خود را در صورت لزوم برای تخلیه ایستگاه فضایی بین المللی در خود جای دهد. با این حال، کپسول برای بازگشت به زمین بدون خنک کننده، گرم خواهد بود. دو نفری که ممکن است این سفر را با MS-22 انجام دهند، سرگئی پروکوپیف(Sergey Prokopyev) و دیمیتری پتلین(Dmitry Petelin) هستند. سومین نفر یعنی فرانک روبیو(Frank Rubio)، فضانورد ناسا، در سناریویی دیگر با نام قایق نجات به چهار فضانورد ماموریت کرو-5 می پیوندد.

مقامات آژانس فضایی آمریکا در روز چهارشنبه گفتند که ناسا قبل از تایید انتقال صندلی روبیو از سایوز MS-22 به دراگون، سؤالات ایمنی متعددی را در نظر گرفتند، از جمله اطمینان از وجود اکسیژن کافی در فضاپیمای اسپیس ایکس و اینکه آیا می توان دی اکسید کربن را به حداقل رساند و فرودی بی خطر انجام داد یا خیر.

اسپیس ایکس در ابتدا کپسول کرو دراگون را برای حمل هفت نفر طراحی کرد. اما کپسول کنونی تنها دارای چهار صندلی است و اضافه کردن روبیو به عنوان خدمه پنجم به صورت غیرمنتظره، مستلزم تغییر کاربری هوشمندانه منابع در مدار بود.

استیچ با اشاره به کپسول باری اسپیس ایکس که در حال حاضر به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شده است، گفت: ما در پی برداشتن تسمه های بار از کپسول CRS-26 بودیم. او اضافه کرد: ما توانستیم تسمه ها را روی فرانک و پوشش صندلی قرار دهیم و او را به کف کپسول دراگون محکم متصل کنیم تا در صورت احتیاج از آن استفاده گردد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 8 بهمن 1401 بروزرسانی: 8 بهمن 1401 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 2002

به "درسی که ناسا از حادثه کپسول فضایی روسیه گرفت (تور ارزان روسیه)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درسی که ناسا از حادثه کپسول فضایی روسیه گرفت (تور ارزان روسیه)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید