آغاز بازسازی نقش برجسته چشمه علی با اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال

به گزارش تور اروپا ارزان، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، آغاز بازسازی نقش برجسته چشمه علی با اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال صورت گرفت.

آغاز بازسازی نقش برجسته چشمه علی با اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال

جهت دریافت خدمات بازسازی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

نوروز تقی پور، مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ری گفت: آسیب نگاری نقوش، شناخت اندازه تخریب و آسیب، پاکسازی و تمیزکاری سطح با روش های غیرمخرب و مواد شیمیایی، برداشت رسوب ها، حذف جلبک ها و گلسنگ ها و راهنمایی راستا آب و جمع آوری روان آب ها در بالادست به گونه ای که بر سطح نقش برجسته جاری نگردد، از جمله اقدامات این پروژه بازسازیی است.

وی با یادآوری اینکه مجموعه تاریخی چشمه علی از مهمترین و پربازدیدترین جاذبه های گردشگری شهرستان محسوب می گردد، اضافه کرد: پروژه بازسازی نقش برجسته چشمه علی با نظارت کامل کارشناسان معاونت میراث فرهنگی انجام می گردد.

بنابر این گزارش، در اردیبهشت سال جاری نقش برجسته قاجاری چشمه علی از طریق رنگ مو و مواد شیمیایی مخدوش شد و همین بهانه ای شد برای پاکسازی اولیه و جلب نظر مسئولان میراث فرهنگی و شهری برای حفاظت بیشتر از آن. احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران در واکنش به اتفاقی که افتاده بود، گفت: اتفاق مخدوش کردن کتبیه قاجاری در شهر ری نشان می دهد حفاظت از این منطقه به طرح جامعی احتیاج دارد و متولی آن شهردار منطقه نباید باشد، بلکه مساله ای فراملی است.

تقی پور، مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستای ری هم درباره محافظت از این نقش برجسته قاجاری با توجه به طرح بازسازی و حفاظت چشمه علی که قرار بود تا انتها سال 99 به انتها برسد و وعده های مختلف و متعدد برای حافظت از آن داده شد، اظهار نموده بود: بحث های ما متمرکز بر دسترسی آسان به سنگ نگاره است، پیشگیری ها هم باید بر این اساس باشد. پس از آنالیز تیم کارشناسی و متخصصان، درباره شیوه حفاظت هم تصمیم گرفته می گردد که آیا شیشه نصب گردد یا راه حل دیگری درنظر گرفته گردد.

چند ماه پس از آن اتفاق، در جلسه کمیسیون ماده پنج شهر تهران که پیروز حناچی، شهردار تهران ریاست آن را به عهده داشت، با طرح راهبردی احیا و بهسازی محدوده تاریخی چشمه علی شهر ری موافقت شد.

سنگ نگاره فتحعلیشاه به دستور این شاه قاجار روی دیوار چشمه علی شهر ری ساخته شده است. روی نقش برجسته فتحعلیشاه روی تختی شبیه به تخت طاووس نشسته و 16 پسرش در اطرافش جمع شده اند. چشمه علی پیشینه ای هشت هزار ساله دارد و کانون مهمی از شهر ری بوده است اما آنچنان که باید تا کنون محافظت نشده و هر بار به شکلی در معرض تهدید قرار گرفته است.

منبع: همگردی
انتشار: 7 مرداد 1400 بروزرسانی: 7 مرداد 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1529

به "آغاز بازسازی نقش برجسته چشمه علی با اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز بازسازی نقش برجسته چشمه علی با اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید