نوروز روی کاسه قاجاری!

به گزارش تور اروپا ارزان، روی این قدح سفالیِ بدل چینی نقاشی های زیبایی به تصویر کشیده شده که روایتگر رسوم و فرهنگ مردم ایران در دوره قاجار، از جمله نوروز است.

نوروز روی کاسه قاجاری!

کاسه ای بازمانده از دوران قاجار که حالا در موزه ملی ایران نگهداری می شود، روایتگر چگونگی برپایی جشن نوروز در یک قرن پیشِ ایران است.

روی این قدح سفالیِ بدل چینی نقاشی های زیبایی به تصویر کشیده شده که روایتگر رسوم و فرهنگ مردم ایران در دوره قاجار، از جمله نوروز است.

این نقاشی ها که به لحاظ استفاده از رنگ های قرمز و زرد و نیز نوع گل پردازی، شبیه به شیوه کار هنرمندان شیراز در اواخر عهد ناصری با تزئین زیرلعاب است با موضوعات متنوعی از جمله صحنه های نوازندگان، گروه رژه، جشن، شکار، بندبازی و ... با گل های رنگارنگ و پرندگان در میان شاخ و برگ ها همراه است که سطح داخل و خارج آن را در برمی گیرد.

نقاشی های سطح داخلی موضوع عاشقانه دارد و در کف ظرف نیز یک گلدان با گل های رنگارنگ دیده می شود.

در سطح خارجی قدح نقاشی ها به آیین نوروزی مربوط می شود. نماد های تحویل سال مثل ساعت، رژه گروه مارش، گروه نوازندگان و چهار توپ چرخ دار روی کاسه مشاهده می شود. این قدح مربوط به سده 13 هجری قمری و به سبک کاشان است که در موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی موزه ملی نگهداری می شود.

منبع: فرادید
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1345

به "نوروز روی کاسه قاجاری!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوروز روی کاسه قاجاری!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید