چگونه با مرگ عزیزانمان کنار بیاییم؟

به گزارش تور اروپا ارزان، خبرنگاران: به طور حتم یکی از دردناک ترین تجربه هایی که افراد در طول زندگی خود با آن روبرو می شوند، مرگ عزیزان است، البته هیچ کس را نباید در این غم تنها گذاشت، اما شاید هیچ کس به اندازه خود فرد نتواند به خودش یاری کند. با قبول این درد و آشنایی با مراحل آن می توان تا حدودی از شدت آن کاست و یادتان باشد در نهایت زمان، حلال تمام مسائل است و همه زخم ها با گذشت زمان خوب می شوند.

چگونه با مرگ عزیزانمان کنار بیاییم؟

روز اول

واضح است که با شنیدن خبر مرگ اطرافیان نمی توان احساس خوبی داشت. واکنش افراد نسبت به این خبر با یکدیگر متفاوت است. ممکن است ناگهان آغاز به گریه کنید، شوکه شوید یا احساس پوچی، کرختی و افسردگی کنید. برای برخی ها نیز ممکن است قبول کردن این موضوع کمی طول بکشد که این رفتار کاملا طبیعی است.

روز خاکسپاری

در این روز قطعا به شدت احساس ناراحتی و عذاب می کنید، درست مانند تمام کسانی که با شما در مراسم شرکت نموده اند. زمانی که همگی با هم برای احترام به شخص فوت شده سر خاک او حاضر می شوید و این احساسات دردناک را قبول می کنید، در واقع وارد فرآیندی شده اید که پایان باعث بهبودی حال تان می گردد.

هفته های بعد

شاید احساس کنید حال تان خیلی بهتر شده است، اما فرآیند بهبودی در همه افراد یکسان نیست. ممکن است تمرکز خود را در کلاس درس از دست بدهید، با اطرافیان بی دلیل وارد بحث و جدل شوید یا دچار مسائل فیزیکی مانند تنگی نفس یا بی خوابی شوید. ممکن است با دیدن خوشحالی دیگران دچار احساس خشم، گیجی و نفرت شوید، اما این احساسات کاملا طبیعی هستند. پس به خود و اطرافیان تان کمی وقت بدهید و شکیبا باشید.

چند ماه بعد

هنوز هم جای خالی او به شدت حس می گردد، اما آن احساسات عذاب آور و سخت به تدریج کم رنگ می گردد. بنابراین اگر هنوز هم احساس غم و ناراحتی زندگی روزمره تان را تحت تاثیر قرار داده است، بهتر است که از یک مشاور و روانشناس یاری بگیرید تا بتوانید بدون عذاب وجدان به زندگی خود ادامه دهید.

آینده

با این که حال تان خوب شده است، هنوز هم هرچند وقت یک بار به یاد عزیز از دست رفته تان می افتید. شکیبا باشید، آلبوم عکس های تان را مرور کنید یا به موسیقی گوش دهید. به خودتان اجازه گریه کردن بدهید و حرف کسانی که می گویند تا الان باید فراموشش نموده باشی را نادیده بگیرید، زیرا این طرز فکر اشتباه است.

این راه ها را هم می توان امتحان کرد

یادش را زنده نگه دارید

کاساندرا 19 ساله که به تازگی مادرش را بر اثر سرطان از دست داده است، با پوشیدن یک دستبند که روی آن عبارت عاشق و مبارز حک شده است، یاد او را زنده نگه می دارد. او با این کار احساس می نماید، مادرش همواره همراه اوست.

احساسات تان را بیرون بریزید

لکسی 17 ساله برای پدربزرگ خود نامه ای نوشت و در روز خاکسپاری آن را روی قبر او گذاشت. او با نوشتن تمام حرف های نگفته اش در این نامه تا حد زیادی آرام شد.

دست به کار شوید

جولیا 21 ساله پس از این که دختر خاله و یکی از دوستان خود را بر اثر خودکشی از دست داد، تصمیم گرفت که به یاد آن ها و برای مبارزه با خودکشی یک مراسم خیریه تدارک ببیند. این ایده که از این درد و رنج یک عمل مثبت برآمده است، به او آرامش می داد.

به دوست داغدار خود چه بگوییم؟

در زمان بروز اتفاقات بد تسلی دادن یک دوست کار بسیار سختی است، اما بهتر است موضوع را پیچیده نکنید. به او بگویید: می دانم که نمی توانم احساست را به خوبی درک کنم، اما برای از دست دادن او بسیار متاسفم و تنها آرزویی که می توانم بکنم این است که همه چیز دوباره رو به راه گردد.

منبع: برترین ها
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 490

به "چگونه با مرگ عزیزانمان کنار بیاییم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با مرگ عزیزانمان کنار بیاییم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید