چیزای جالبی از کشتی کروز

به گزارش تور اروپا ارزان، این روزها سفر با کشتی کروز طرفداران فراوانی داشته که دلیل اصلی آن راحتی و ارزانی ان نصبت به دیگر انواع سفر است و با تنوع خدماتی که ارائه میدهند دلیلی برای نرفتن به سفر را باقی نمیگذارند، اما نکات مختلفی در مورد کشتی کروز وجود دارد که ممکن است از ان اطلاعی نداشته باشید در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر برایتان از کشتی کروز بگوییم.

چیزای جالبی از کشتی کروز

با توجه به روند رو به رشد تقاضا برای کشتی کروز، طراحان این کشتی ها با چالش های جدیدی رو به رو گردیده اند. تعداد گردشگران انگلیسی که به مسافرت های دریایی با کشتی های کروز علاقه مند هستند، از سال 2017 میلادی رو به افزایش است. این کشتی ها از انگلیس یا ایرلند حرکت خود را آغاز می نمایند.

با توجه به افزایش مسافران، تقاضا برای کشتی های بزرگ تر و پیشرفته تر بالا رفته است. در همین راستا مصاحبه ای با معمار این کشتی های بزرگ، تام رایت (Tom Wright)، انجام گردیده است. این معمار به مدت 15 سال مشغول معماری این کشتی های غول آسا بوده است. از کارهای او می توان یکی از بزرگترین و مجلل ترین کشتی های دنیا به نام آبادی اقیانوس (Oasis of the Seas) و یکی از پیشرفته ترین کشتی های دنیا به نام کونتوم دریا (Quantum of the Seas) و در نهایت کشتی ستاره مشهور (Celebrity Edge) را نام برد که اخیرا طراحی گردیده و طراحی داخلی آن را معمار انگلیسی کلی هوپن (Kelly Hoppen) بر عهده داشته است. در ادامه تعدادی از نکته هایی که از دید این معماران نکات اساسی در طراحی کشتی های کروز است، آنالیز خواهد شد.

طراحی کشتی ها به صورت شبکه ای است

مدیر معماران WKK می گوید:

طراحی این کشتی های کروز به صورت شبکه ای در هم تنیده بوده که کار را بسیار سخت می نماید. تیر ها به هم بافته گردیده اند و هر چهار تیر با مفصلی فولادی به هم متصل هستند.

او ادامه می دهد:

کشتی های کروز مانند تیوب های عظیم شناور روی آب هستند. برخلاف ساختمان هایی که روی زمین ساخته می شوند، دیوارها هم جزیی از اسکلت این سازه هستند. ایجاد سوراخی در قسمتی از این سازه در حین ساخت، می تواند کل سازه را تضعیف کند. به همین علت ساخت این سازه ها با چالش های متعددی همراه است.

معماران نباید خودخواه باشند

در اکثر مواقع، معماران بین 20 تا 30 مشاور دارند که در امر طراحی به یکدیگر کمک می نمایند. به همین علت، ضروری است که برای طراحی کشتی خودخواهی و غرایض شخصی را کنار گذاشته و روحیه تیمی را جایگزین آن نمایند. یک کشتی هیچگاه نشان دهنده هنر یک معمار نبوده و تجلی کار تیمی یک گروه معماری است.

کشتی های کروز اروپایی زیباتر هستند

بازار آمریکا برای طراحی کشتی های کروز محافظ کارتر است. کشتی هایی که در آمریکا ساخته می شوند، اکثرا ظاهری کلاسیک دارند؛ ولی کشتی های اروپایی شیک تر و مدرن تر هستند. البته باید این نکته را هم ذکر کرد که این طراحی سریع تر قدیمی گردیده و از مد می افتند.

کشتی ها از پایین به بالا ساخته می شوند

تمام اجزای کشتی ها ابتدا روی خشکی ساخته گردیده و سپس به آب منتقل می شوند. این مسئله پیچیده نبوده و همان طور که می گردد حدس زد، کشتی ها از پایین به بالا و قطعه قطعه ساخته می شوند. علت این امر در جوشکاری نهفته است، از آنجایی که جوشکاری به سمت پایین راحت تر بوده و زمانی که پشت جوشکار به زمین است هم سخت تر بوده و هم جوش دارای استحکام کمتر می گردد، قطعات روی زمین و از پایین به بالا ساخته می شوند.

آقای رایت می گوید:

هر کدام از قطعات ساخته گردیده، روی اسکله خشک تهیه گردیده و روی کشتی نصب می شوند. بعد از اینکه شکل کلی کشتی معین شد، دریچه ها باز می شوند تا آب اطراف کشتی را گرفته و کشتی شناور گردد. بعد از این مرحله کشتی از بندر خشک کشیده گردیده و به بندر واقعی منتقل می گردد.

یکی از معمارانی که در طراحی برج العرب دبی هم نقش داشته می گوید:

اجزای داخلی کشتی شامل اتاق ها، به طور کامل در خشکی ساخته گردیده و در نهایت به کشتی متصل می شوند، به همین علت است که این کشتی ها معروف به هتل های شناور هستند.

جالب است بدانید که کشتی ها از ساختمان های هم اندازه خود بسیار سریع تر ساخته می شوند. این مدت بسته به اندازه کشتی حدود شش ماه طول می کشد.

از چوب استفاده نکنید

در طراحی این کشتی های کروز، محدودیت هایی مانند عدم امکان استفاده از چوب وجود دارد.

آقای رایت می گوید:

در طراحی این کشتی ها، استفاده از هرگونه مصالح قابل اشتعال ممنوع است. استفاده از حتی یک مقدار بسیار کم چوب هم به علت قابلیت اشتعال بالای آن ممنوع است. به همین علت است که بسیاری از مبلمان این کشتی ها از جنس فلز و سرامیک هستد. این کشتی ها در جهت طولی، از پنج قسمت تشکیل گردیده اند که هر کدام از این قسمت ها باید با در های ضد آتش از هم جدا شوند.

طراحی هر چه سبک تر، بهتر

هر مصالحی که در ساخت این کشتی ها استفاده می گردد، وزن داشته و سبب سنگین شدن کشتی می گردد. برای متعادل نگه داشتن کشتی ضروری است که هر چه به طبقات بالاتر نزدیک می شویم، از مصالح سبک تری استفاده کنیم تا در حد امکان، در مواقع خطر از واژگون شدن کشتی جلوگیری گردد.

باید استخر همیشه در بالاترین طبقه قرار گیرد

شاید با توجه به وزن زیاد آب، زیاد ایده آل نباشد که استخر در بالا قرار بگیرد؛ ولی به علت دسترسی هر چه بیشتر به نور خورشید و استفاده از منظره زیبای اقیانوس، استخر در بالاترین طبقه قرار می گیرد.

کشتی های بزرگ از کانال پاناما استفاده می نمایند

به اندازه کشتی هایی که باید از کانال پاناما (کانالی که اقیانوس آرام را به اطلس وصل می نماید) برای عبور استفاده نمایند، پاناماکس (Panamax) گفته می گردد و این اندازه گیری از زمان باز شدن کانال در سال 1914 میلادی وجود داشته است. از زمانی که مجموعه سوم کانال پاناما در سال 2016 باز شد، کشتی های بزرگتری می توانند از آن عبور نمایند. در نتیجه پاناماکس جدید به اندازه یک کشتی به طول 366 متر و عرض 49 متر است.

ارتفاع کشتی هم به علت پل هایی که کشتی ها مجبور به عبور از زیر آن ها هستند، محدود گردیده است. آقای رایت می گوید:

یکی از محدودترین مناطق، سنگاپور است که به علت ارتفاع کم پل های آن اکثر کشتی های کروز با مشکل روبرو می شوند.

این کشتی ها مانند شبح هستند

آقای رایت شرح می دهد:

این کشتی ها به گونه ای طراحی گردیده اند که در شب و روز مانند شبح هستند. اکثر کشتی های کروز از دور، روی افق، مانند شبحی سیاه دیده می شوند و البته هر طراحی دوست دارد که کشتی او از دیگر شبح ها متمایز باشد. خطوط کشتیرانی به اینکه هنگام طلوع خورشید، کشتی آنها به چه صورتی دیده می گردد، اهمیت زیادی می دهند.

او ادامه می دهد:

برای مثال در مورد کشتی ستاره مشهور، شاخی در عقب آن در نظر گرفته گردیده تا سیمایی متفاوت به آن دهد. اکثر کشتی ها مشابهی به هم دارند به همین علت شرکت های کشتی سازی به دنبال طراحانی هستند که ایده های خلاقانه برای متفاوت کردن کشتی داشته باشند. یکی از کشتی هایی که چهره ای بسیار متفاوت و متمایز از بقیه کشتی ها دارد، کشتی کوانتوم دریا است.

شهری شگفت انگیز در آن پایین وجود دارد

اتاق خدمه اکثرا در جایی در نظر گرفته می گردد که به علت اسکلت کشتی امکان تعبیه پنجره در آن وجود ندارد. آقای رایت شرح می دهد:

در کشتی های بزرگ و لوکس دریای کارائیب بیش از 2000 خدمه هستند و در نظر دریافت محلی برای اسکان آن ها یکی از سخت ترین مسائل طراحی است. به همین علت است که می گویند شهری در آن پایین وجود دارد که همه احتیاجات آن ها برآورده گردیده و سالن و حتی محلی برای اجماع دارند.

این شهر بسیار متراکم بوده و شاید بسیاری از این خدمه را اصلا در طبقات بالا نبینید. کنترل و مدیریت چنین جمعیتی یکی از سختی های خطوط کشتیرانی است.

محل سکونت کاپیتان دوبرابر بزرگتر است

با وجود اینکه محل سکونت کاپیتان کمی بزرگ تر بوده و شامل محل کوچکی برای جلسه است، ولی از اتاق سایر خدمه متفاوت نیست. این اتاق همیشه کمترین فاصله را با اتاق کنترل دارد تا کاپیتان بتواند در صورت لزوم در سریع ترین حالت خود را به اتاق کنترل برساند.

اتاق مخفی در کشتی وجود ندارد

آقای رایت شرح می دهد:

حدود 80 درصد کشتی در دسترس مسافران بوده و 20 دصد آن از دسترس مسافران خارج است که این 20 درصد شامل طبقات پایین، مربوط به موتور، ترمز و سایر تجهیزات است.

یکی از مشکلات طراحی در این کشتی ها جا دادن کافه ها و رستوران ها و استفاده بهینه از فضای کشتی است. خطوط کشتیرانی اکثرا در این امر در هر کشتی رویه ای متفاوت را پیش می گیرند. برای مثال در کشتی آبادی اقیانوس، فضای بزرگی در مرکز آن تعبیه گردیده، در صورتی که در کشتی بعدی ساخته گردیده توسط همان شرکت، یعنی کشتی کوانتوم دریاها، فضای مرکزی بسیار کوچک تر است.

تغییرات طراحی کشتی ها، روندی کند دارد

رایت می گوید:

من همیشه سعی می کنم به آینده فکر کنم و متفاوت ترین کشتی که مطابق با نیازهای آینده باشد را طراحی کنم. امکان طراحی های دیوانه نماینده و انقلابی در کشتی های کروز وجود ندارد. تقاضا برای کشتی های کروز در حال حاضر نسبت به تعداد کشتی های موجود در دنیا بسیار زیاد است. برای همین است که شرکت های کشتیرانی به کمک طراحی های متفاوت، سعی در جذب مخاطب دارند.

انتشار: 2 آبان 1397 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 131

به "چیزای جالبی از کشتی کروز" امتیاز دهید

1 کاربر به "چیزای جالبی از کشتی کروز" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چیزای جالبی از کشتی کروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید