50 بنای تاریخی آذربایجان غربی نیازمند بازسازی اضطراری هستند

به گزارش تور اروپا ارزان، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی گفت: در سطح استان 50 بنای تاریخی نیازمند بازسازی اضطراری هستند که عملیات بازسازیی آنها هر چه سریع تر باید شروع گردد.

50 بنای تاریخی آذربایجان غربی نیازمند بازسازی اضطراری هستند

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

میراث آریا: روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی، جلیل جباری، 11 خرداد 1400 در گفت وگو با خبرنگاران با اعلام این مطلب اظهار کرد: در سطح استان از بین یک هزار و 700 اثر ملی ثبت ملی شده حدود 227 اثر به صورت بنای تاریخی مانند کاوانسرا، مسجد، قلعه و پل هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی اضافه کرد: در چهار سال گذشته از این تعداد 107 بنا مورد بازسازی قرار گرفته و مابقی تا به امروز مورد بازسازی قرار نگرفته اند که از میان آنها هم 50 بازسازی احتیاجمند بازسازی اضطراری است.

او با اشاره به اسامی تعدادی از این بناها گفت: کاروانسرای دره خان خوی، قلعه جوق ماکو، کلیساهای تاریخی سلماس، قلعه زنبیل، قلعه باری، مسجد وکیل باشی ارومیه، قلعه سردار بوکان، ساختمان قدیمی گمرک چالدران و … از جمله این بناهای احتیاجمند بازسازی اضطراری هستند.

جباری گفت: تا به امروز مطالعات لازم برای بازسازی و آسیب شناسی این بناها نیز صورت گرفته که احتیاجمند تخصیص اعتبار برای شروع عملیات بازسازیی هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی توضیح داد: آذربایجان غربی به دلیل داشتن آثار ثبت ملی شده متعدد احتیاجمند توجه ویژه ای به موضوع حفاظت و نگهداری از آنها است که تعدادی از این بناها هم در طول زمان به دلایلی از جمله فرسایش، شرایط آب و هوایی و … تخریب شده و احتیاج به بازسازی دارند.

او اظهار کرد: طبق برآوردها سالانه حدود 100 تا 150 میلیارد ریال اعتبار برای بازسازی اضطراری این 50 بنای تاریخی استان احتیاج است.

جباری گفت: با توجه به کمبود اعتبار این اداره کل احتیاج است تا مالکان بناهای تاریخی اعم از بخش خصوصی و دولتی همکاری لازم را داشته باشند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1437

به "50 بنای تاریخی آذربایجان غربی نیازمند بازسازی اضطراری هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "50 بنای تاریخی آذربایجان غربی نیازمند بازسازی اضطراری هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید