آذربایجان و جاذبه هایی دیدنی که نباید از دست داد

به گزارش تور اروپا ارزان، تماشای تاریخ هزاران ساله آذربایجان و هم آواییش با روزگار پیشرفته امروز ، دیدنی و مجذوب کننده است

از جمله پیست فرمول یک جمهوری آذربایجان که در شهر باکو ساخته شده و آماده است که هیجانی بزرگ را در کنار آرامش طبیعت این کشور بی نظیر به گردشگران عرضه کند.

آذربایجان و جاذبه هایی دیدنی که نباید از دست داد

بعلاوه در تابستان سال 2015 جمهوری آذربایجان و شهر باکو برگزار نماینده اولین دوره بازی های اروپایی و میزبان هزاران دنیاگرد مشتاق رویداد های ورزشی بودند.

آسمان خراشهای زبانه آتش

برج های زبانه آتش با ارتفاع 190 متر که بلند ترین آسمان خراش های شهر باکو می باشند، با الهام از جوهره وجودی سرزمین آذربایجان، سرزمین آتش طراحی و ساخته شده اند.هزاران ال ای دی که بر روی نمای این برج ها نصب شده است در شب حرکت شعله ور و نورانی، شعله های آتش را نشان میدهند که از دورترین نقطه شهر باکو هم دیده می شود. منظره دیدنی این برج ها، نماد نمای مدرن و امروزی شهر باکو می باشد.

موزه نظامی گنجوی

موزه ملی آذربایجان که برگرفته از نام ادیب و شاعر ، نظامی گنجوی است، در سال 1939 در باکو بنا شده است. این موزه در مرکز شهر باکو و نه چندان دور از میدان فواره و در نزدیکی شهر قدیمی باکو واقع است. بسیاری از گنجینه های تاریخی آذربایجان امروزه در این موزه نگهداری شده و در معرض دید بازدید نماینده ها قرار گرفته است .

پیست اتومبیلرانی فرمول یک

اولین دوره مسابقات بین المللی جایزه بزرگ فرمول 1 در باکو در سال 2016 در آذربایجان برگزار گشت. هزاران نفر برای دیدین این مسابقات از نزدیک به پیست آمده بودند تا خود شاهد این مسابقات هیجان انگیز با اتومبیل هایی با سرعت 360 کیلومتر در ساعت باشند.

پیست بین المللی اتومبیل رانی باکو به عنوان سریع ترین پیست اتوموبیل رانی در دنیا می باشد.

نیکو روزنبرگ از تیم مرسدس بنز اولین برنده مسابقات رالی فرمول 1 باکو و سباستین وتل از تیم فراری نفر دوم این مسابقات بوده است. بعلاوهی سرجیو پرز از فورس ایندیا عنوان سومی این مسابقات را به دست آورد. نیکو روزنبرگ در نشست مطبوعاتی پس از مسابقه، از پیست اتوموبیل رانی باکو به عنوان یکی از برترین پیست های دنیا نام برد.

شهر قدیمی

شهر قدیمی یا شهر داخلی باکو، مجموعه ای تاریخی دارد که شامل بناهای برج دختر و کاخ شیروانشاه می باشد که در سال 2000 در فهرست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیدند. برج دوشیزه، که در زبان محلی گیز گالاسی یا برج دختر نامیده می شود، در منطقه قدیمی شهر باکو واقع شده ، این بنا در قرن دوازدهم میلادی بنا شده و بخشی از حصارهای شهر بوده است. در ارتباط با برج دختر منابعی به دست آمده که گویای آن است که قدمت این بنا به قرن هفتم میلادی باز می شود .

کاخ شیروان شاه

در زبان پارسی کاخ شیروانشاهان، کاخی به جا مانده از قرن پانزدهم میلادی که در شهر قدیمی و در کنار برج دختر ساخته شده است. مجموعه و کاخ شیروان شاه که نمونه ای درخشان از معماری کهن آذربایجان می باشد، شامل ساختمان اصلی قصر، دیوان خانه، گنبد تدفین، مسجد شاه ، آرامگاه سید یحیی باکویی، دروازه ای در قسمت شرقی مجموعه به نام دروازه مراد و آب انباری که در کنارش بقایایی از حمام مجموعه به جا مانده است، می باشد .

آتشکده باکو

آتشکده باکو، معبدی مذهبی شبیه یک قصر می ماند که در منطقه سوراخانی واقع شده است. سوراخانی، منطقه ای در حومه شهر باکو می باشد. برپایه سنگ نوشته های ایرانیان و هندی ها، این معبد جایگاهی برای پرستش به وسیله زرتشتیان و هندوها بوده است. این مجموعه پنج ضلعی، محوطه ای دارد که با اتاقک های کوچک ویژه مغ ها محصور شده است. پایه های چهاروجهی که در قرن های هفدهم و هجدهم ساخته شده اند در وسط این بنا قرار دارند. آتشگاه باکو مرکزی زیارتی و فلسفی برای زرتشتیان بوده است.

مسجد بی بی هیبت

مسجد بی بی هیبت در شهر باکو، در منطقه آب شوران واقع شده است. معمار این مسجد فخرالدین میرالای و سبک معماری اش اسلامی و شروانی است. این بنا در دوران شیروانشاهان ساخته شده است.

این بنای مذهبی در سال 1936 به وسیله بلشویک ها به طور کلی نابود شد و در دهه نود ساخت و بازسازی این بنا از سر گرفته شد. مسجد بی بی هیبت یکی از مهم ترین بناهای معماری اسلامی در جمهوری آذربایجان می باشد.

باکو نوین

مرکز حیدر علی اف که به وسیله ضحا حدید طراح مشهور طراحی شده است، صحنه ای خیره نماینده برای اجرا های موسیقی ستارگان دنیا و بعلاوه مکانی برای نمایش هنرهای مدرن و معاصر و آثار موزه ای و هنری می باشد. بازدید از موزه هنرهای مدرن و موزه هنرهای ملی در این مجموعه پیشنهاد می شود .

تئـاتـر بـاکـو

تئاتر در آذربایجان تاریخی طولانی دارد و گونه های مختلف تئاتر مثل خیمه شب بازی و پانتومیم در آذربایجان اجرا می شده است. آذربایجان به خود می بالد که اولین اپرا در خاورمیانه در این کشور ایجاد و اجرا شده است.

آئین های سنتی آذربایجان، نحوه پوشش و بعلاوه لباس های سنتی آذربایجان، بخش جدایی ناپذیر از تجربیات نمایشی این سرزمین است. نقاب ها و ماسک های چشمگیر، پایکوبی های سنتی، آوازهای دسته جمعی در کنار هم قرار گرفتند تا نمونه ای از نمایش آذربایجانی را به اجرا در بیاورند.

پـارک ملـی آبشـرون

پارک ملی آبشرون آذربایجان، در هشتم فوریه سال 2005 به دستور رئیس جمهور آذربایجان الهام علی اف در منطقه ای

به مساحت 783 هکتاردر منطقه خزر باکو به بهره برداری رسید. حفاظتگاه طبیعی آبشرون در جولای 1969 به منظور محاظت از بز کوهی، خوک آبی دریای خزر و پرندگان دریایی که در این سرزمین زندگی می نمایند، ساخته شد .

بـاغ گیـاه شنـاسـی بـاکـو

یکی از بزرگ ترین و سرسبزترین پارک ها، باغ گیاه شناسی شهر باکو است که در نمای کلی شهر باکو از دیده پنهان شده است.

این باغ در نزدیکی منطقه بادام دار واقع است . در پشت دروازه های ناپیدای این باغ بازدیدنمایندگان می توانند از هشت صبح تا هشت شب گردش و از دیدنی های ویژه آن لذت ببرند. این باغ گیاه شناسی، منطقه ای وسیع است که دارای درختان سرو کهنسال و معطر می باشد .

منبع: الی گشت
انتشار: 7 فروردین 1401 بروزرسانی: 7 فروردین 1401 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1804

به "آذربایجان و جاذبه هایی دیدنی که نباید از دست داد" امتیاز دهید

2 کاربر به "آذربایجان و جاذبه هایی دیدنی که نباید از دست داد" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آذربایجان و جاذبه هایی دیدنی که نباید از دست داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید