آیووا اولین ایستگاه رقابت دموکرات ها، مجمع انتخاباتی چطور برگزار می شود؟

به گزارش تور اروپا ارزان، طرفداران حزب دموکرات در ایالت آیووا هفته آینده در یک فرآیند نسبتا پیچیده، با انتخاب نامزد مورد نظر خود، رسما فرایند مشخص هماورد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری را آغاز می کنند.

آیووا اولین ایستگاه رقابت دموکرات ها، مجمع انتخاباتی چطور برگزار می شود؟

به گزارش گروه بین الملل تور اروپا ارزان، ایالت آیووا آمریکا، چه برای حزب جمهوری خواه و چه برای حزب دموکرات، از سال ها پیش به صورت سنتی آغازگر فصل انتخابات درون حزبی به شمار می آمده و انتخابات ریاست جمهوری امسال هم از این قاعده مستثنا نیست.

هرچند در میان جمهوری خواهان نامزد نهایی تقریبا قطعی است و از حالا باید دونالد ترامپ رئیس جمهور کنونی را نامزد اصلی در نظر گرفت، اما حضور نامزد های پرتعداد در رقابت درون حزبی دموکرات ها موجب شده تا نتیجه احتمالی در این سوی میدان تا حد زیادی مبهم باشد.

هرچند پیروزی در رقابت درون حزبی در آیووا الزاما به معنی پیروزی در کل کشور نیست، اما این ایالت عمدتا به عنوان معیاری برای سنجش شرایط هر نامزد در کل کشور در نظر گرفته می شود. از این رو، نتایج این ایالت برای هریک از نامزد های دموکرات از اهمیت حیاتی برخوردار است.

آیووا از منظر دیگری هم تقریبا منحصر به فرد است، آن هم شیوه پیچیده انتخاب نامزد پیروز و تقسیم آرای ایالتی بین نامزدها. بر خلاف اغلب ایالت های آمریکا که در آن نامزد پیروز از طریق انتخابات مخفی و صندوق های رأی تعیین می شود، در آیووا، آرای ایالتی در یک تجمع موسوم به مجمع انتخاباتی تعیین می شود. مجمع انتخاباتی امسال آیووا روز 3 فوریه (14 بهمن) برگزار می شود.

* فرایند انتخاب نامزد در کل کشور چگونه است؟

پیش از توضیح نحوه عملکرد مجمع انتخاباتی، لازم است به مقدمه ای کوتاه در مورد نحوه تعیین نامزد نهایی در کل آمریکا اشاره شود. به طور خلاصه و ساده، باید گفت که به هر ایالت بر اساس جمعیتی که دارد، تعدادی وکیل انتخاباتی (اعم از وکلای متعهد و غیرمتعهد) اختصاص داده شده، که در این گزارش برای ساده سازی از آن با عنوان آرای ایالتی یاد می شود. در طول فصل رقابت درون حزبی، هر ایالت بر اساس ساز و کاری (یا مجمع انتخاباتی یا انتخابات مخفی) میزان آرای مردمی هر نامزد را تعیین کرده و بر این اساس آرای ایالتی را به آن ها اختصاص می دهد.

در برخی از ایالت ها، تمام آرای ایالتی به فرد پیروز اختصاص می یابد و در برخی دیگر از ایالات از جمله آیووا، آرای ایالتی با توجه به نسبت آرای رأی دهندگان، بین نامزد ها تقسیم می شود. در سرانجام فصل رقابت ها، هر نامزدی که در تجمیع آرای کل کشور اکثریت آرای ایالتی را به دست آورده باشد، به عنوان نامزد حزب معرفی می شود.

در انتخابات درون حزبی امسال دموکرات ها، فعلا تعداد کل آرای ایالتی 3979 رأی اعلام شده و هر نامزدی که بتواند دستکم 1990 رأی به دست آورد، نامزد نهایی دموکرات ها خواهد بود. آیووا، 49 رأی ایالتی دارد.

* مجمع انتخاباتی چیست؟

همانطور که گفته شد، تصمیم گیری در مورد نحوه تقسیم آرای ایالتی با دو ساز و کار انتخابات مخفی و مجمع حزبی انجام می گیرد. آیووا از معدود ایالتی است که در آن ها مجمع حزبی برگزار می شود.

در آمریکا اصطلاحا به مجمع حزبی گردهمایی همسایگان هم گفته می شود، به این معنی که در هر محله یا حوزه انتخابیه، ساکنان دور هم جمع شده و در جریان یک بحث و گفت وگوی نیم ساعته، هریک رأی خود را اعلام می کنند. این فرآیند به این شکل انجام می شود که طرفداران هر نامزد، در نقطه تعیینی از سالن که متعلق به آن نامزد تعیین است، جمع می شوند یا بعد از اعلام نام آن نامزد دست خود را به نشانه حمایت از او بالا می برند.

در فرصت 30 دقیقه ای بحث و اعلام رأی، طرفداران هر نامزد تلاش می کنند شرکت کنندگانی را که هنوز تصمیم نهایی خود را نگرفته اند، به حمایت از نامزد مد نظر خود متقاعد کنند.

* آرای ایالتی چطور تقسیم می شود؟

بعد از سرانجام این فرصت، مسئولان برگزاری مجمع، تعداد طرفداران هر نامزد در هر حوزه را شمرده و نهایتا مجموع طرفداران هریک از نامزد ها در کل ایالت تعیین می شود. در این میان، یک شرط وجود دارد: آرای ایالتی تنها نصیب نامزد هایی می شود که دستکم 15% از آرای مردمی را به دست آورده باشند.

بعد از شمارش آرای دور نخست، نامزد هایی که به کف 15 درصدی نرسیده اند، از رقابت کنار گذاشته شده و سپس طرفداران آن ها بین رأی دادن به نامزد های دیگر یا انصراف از رأی دادن مخیر می شوند.

سپس میزان آرا یکبار دیگر، این بار با احتساب آرای تازه ای که به سبد نامزد های باقی مانده ریخته شده، شمرده شده و آرای ایالتی بر اساس نسبت به دست آمده، بین نامزد ها تقسیم می شود.

به عنوان یک فرض اگر در مجمع انتخاباتی 20 رأی دهنده و 5 نامزد وجود داشته باشد، هر نامزدی که کمتر از 3 رأی کسب کند، از رقابت کنار می رود و سپس آرای وی یا حذف شده و یا به نحوی که هریک از رأی دهندگان به او تصمیم بگیرد، بین نامزد های باقی مانده تقسیم می شود. بعد از اضافه شدن آرای نامزد های حذف شده، آرای نامزد های باقی مانده بار دیگر شمرده می شود.

با این فرض که از بین این 5 نفر دو نامزد به دور دوم راه یابند و یکی 12 رأی و دیگری 8 رأی به دست آورد، نهایتا 60درصد آرای ایالتی به نامزد نخست و 40درصد آرا به نامزد دیگر اختصاص می یابد.

* شرایط نظرسنجی چطور است؟

تازه ترین نظرسنجی انجام شده در آیووا را روزنامه نیویورک تایمز منتشر کرده است. این نظرسنجی نشان می دهد که برنی سندرز نامزد چپگرا و سوسیالیست آمریکایی در این ایالت با اختلاف قابل توجهی در صدر نامزد های دموکرات قرار گرفته است.

بر اساس این نظرسنجی که با همکاری مؤسسه افکارسنجی سیِنا کالج و در میان شرکت کنندگان احتمالی در مجمع حزبی انجام گرفته، سندرز حمایت 25 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی را کسب کرده است. این رقم، در قیاس با نظرسنجی پیشین مؤسسه سینا کالج، 6 درصد رشد برای سندرز نشان می دهد.

بر این اساس، پیت بوته جج با 18 درصد و جو بایدن با 17 درصد در رده های دوم و سوم در این ایالت قرار دارند. الیزابت وارن هم که در نظرسنجی پیشین با کسب 22 درصد در صدر رقابت آیووا قرار داشت، در نظرسنجی تازه تنها 15 درصد نظر ها را جلب کرده و در رده چهارم ایستاده است.

عموما گفته می شود که به دلیل شباهت دیدگاه های سندرز و وارن، پایگاه رأی آن ها یکسان است. از این رو، به نظر می رسد صعود سندرز در نظرسنجی اخیر، نتیجه افول قابل توجه وارن باشد.

ایمی کلوباچار با 8 درصد، تام استیر با 3 درصد و اندرو یانگ با 3 درصد در رده های بعدی این نظرسنجی قرار گرفته اند.

نیویورک تایمز نوشته است بسیاری از افرادی که قصد دارند به سندرز رأی دهند، می گویند یکی از مهمترین دلیل این تصمیم این است که سندرز در طول دوران فعالیت سیاسی خود، همواره در رویکرد سیاسی اش ثابت قدم بوده است. نیویورک تایمز البته نوشته است که اهالی آیووا به تغییر رأی در لحظات سرانجامی معروف هستند و ضمناً این احتمال وجود دارد که نامزد های میانه روتر در ادامه رقابت ها با یکدیگر متحد شوند.

این روزنامه در مورد سناریوی حذف نامزد هایی که به کف 15 درصد نرسیده اند هم نوشته است که حتی در آن صورت هم سندرز با کسب 30درصد آرا و با اختلاف 7 درصد از نفر دوم، همچنان در صدر باقی می ماند. در این سناریو، بایدن و بوته جج هریک 23 درصد و وارن هم 19 درصد آرا را کسب می کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 539

به "آیووا اولین ایستگاه رقابت دموکرات ها، مجمع انتخاباتی چطور برگزار می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیووا اولین ایستگاه رقابت دموکرات ها، مجمع انتخاباتی چطور برگزار می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید