اسلامی: 3000 کیلومتر آزادراه در دست کار است ، مهمترین و بزرگترین آزادراهی که افتتاح شد غدیر بود خبرنگاران

به گزارش تور اروپا ارزان، وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر تسریع در احداث و تکمیل خط آهن شیراز ـ بوشهر، گفت: طول آزادراه های کشور تا سرانجام دولت به 20هزار کیلومتر می رسد.

اسلامی: 3000 کیلومتر آزادراه در دست کار است ، مهمترین و بزرگترین آزادراهی که افتتاح شد غدیر بود خبرنگاران

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، محمد اسلامی اظهار کرد: وجود کشتی های عظیم با تناژ های بالا یکی از تحولات عظیمی است که برای بندر بوشهر رخ داده است، این امر موجب شده است که عملکرد بندر بوشهر نسبت به سال گذشته در شرایط کرونایی رشد داشته باشد، این موضوع نشان می دهد این هدفگذاری و افزایش ظرفیت جاذبه لازم و کافی را داشته است.

وی ادامه داد: افزایش ظرفیت و استفاده از ظرفیت ساخت داخل در هدفگذاری و اولویت برنامه ها و اجرا قرار گرفته است. شرکت های کشتی سازی که در بوشهر هستند سفارش های جدیدی به آن ها داده شده است و قرارداد های جدیدی با آن ها بسته شد تا این کارخانه جات بتوانند در جهت تأمین شناور های مورد احتیاج بنادر کشور که سازمان بنادر و دریانوردی سفارش داده است سفارش کار داشته باشند و با فعالیت خود نقش و قابلیت عملکرد دریایی جمهوری اسلامی ایران را ارتقا بدهند.

وی درباره خط راه آهن بوشهر اضافه کرد: یکی از پروژه هایی که پیروز به اخذ موافقت برای تأمین اقتصادی آن شده ایم پروژه راه آهن شیراز ـ بوشهر است که هم اکنون در فرایند انجام امور حقوقی و اقتصادی آن هستیم تا بتوانیم هماهنگی ها را به حداکثر برسانیم و از این فعالیتی که فعلا کند و آرام آغاز شده است زودتر خارج شویم و پیمانکاران بیشتری را در قطعات اجرای این پروژه مستقر کنیم.

وی اضافه کرد: به این ترتیب بتوانیم در آینده طبق زمان بندی قطار را به شهر بوشهر برسانیم، به ویژه بندر بتواند سهم بار خود را با قطار انتقال بدهد و از این طریق شریان های استراتژیک را در حوزه ریلی کاملتر کنیم.

اسلامی درباره تخلیه و بارگیری کالا ها و پیشرفت در این حوزه اظهار داشت: در دولت یازدهم و دوازدهم توانستیم از 180 میلیون تن ظرفیتی که بنادر کشور داشتند امروز به 280 میلیون تن برسیم که حدود 100 میلیون تن بنادر کشور توسعه پیدا نموده که بخشی از این توسعه در بندر بوشهر بوده است. عملکرد با توجه به حجم فعالیت و با توجه به شرایط کرونا نسبت به سال گذشته افزایش 7 درصدی را نشان می دهد و با این فرایندی که در توسعه صادرات داریم و وارداتی که در دستور کار تجار و بازرگانان است پیش بینی این است که فرایند افزایشی همچنان ادامه داشته باشد.

وی در مورد ارتقای راه های کشور نیز گفت: راه های کشور با همتی که اجرا شده است در ابتدای این دولت 12500 کیلومتر عظیمراه در کشور داشتیم و در برنامه است و در نیمه سال آینده این میزان را به 20 هزار کیلومتر خواهیم رساند که این حرکت عظیمی است که مردم ما توانستند از کیفیت متفاوت، ایمن تر و روان تر در جاده های شریانی کشور بهره مند شوند.

اسلامی اضافه کرد: آزادراه ها با سرمایه گذاری بخش غیردولتی و با توجه به حجم ترافیک توسعه می یابد و شریان های محوری که پرترافیک هم هستند جذابیت سرمایه گذاری دارند. در ابتدای دولت یازدهم آزادراه ها 2100 کیلومتر بودند و حداکثر تا نیمه سال آینده از 3100 کیلومتر عبور خواهند کرد و به همین میزان نیز 3000 کیلومتر آزادراه در دست کار است که در بخش مطالعات و آغاز عملیات اجرایی قرار گرفته است که در سال های آینده به بهره برداری خواهند رسید. مهمترین و عظیمترین آزادراهی که افتتاح شد آزادراه کنارگذر جنوبی تهران ـ البرز (غدیر) بود که بخشی از راه ابریشم است که در قالب آزادراه کار شده است.

وی ادامه داد: احداث آزادراه اصفهان ـ شیراز در سال آینده افتتاح می گردد. گام بعدی آزادراه شیراز ـ بوشهر است که آن آزادراه نیز در دستور کار قرار گرفته است که در برنامه است تأمین اقتصادی آن از بازار سرمایه انجام گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1308

به "اسلامی: 3000 کیلومتر آزادراه در دست کار است ، مهمترین و بزرگترین آزادراهی که افتتاح شد غدیر بود خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسلامی: 3000 کیلومتر آزادراه در دست کار است ، مهمترین و بزرگترین آزادراهی که افتتاح شد غدیر بود خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید