بعضی بیش از 7 برابر یک مشترک متعارف برق مصرف می نمایند!

به گزارش تور اروپا ارزان، سخنگوی صنعت برق گفت: 80 درصد از مشترکان کمتر از الگو های مشخص شده در تابستان مصرف دارند و 20 درصد بیش از الگو مصرف می نمایند؛ از این 20 درصد هم دو درصد بیش از 7 برابر یک مشترک متعارف مصرف برق دارند. این گروه بدانند تعرفه آن ها بر اساس قانون از یارانه برخوردار نیست.

بعضی بیش از 7 برابر یک مشترک متعارف برق مصرف می نمایند!

به گزارش ایسنا، مصطفی رجبی مشهدی با اشاره به طرح مدیریت مصرف برق و تاریخچه آن، اظهار کرد: سال گذشته نیز طرح پاداش مدیریت مصرف برای مشترکان خانگی اجرا شد، اما فقط به مشترکانی که مصرفی کمتر از الگو های معین شده داشتند تعلق می گرفت که این الگو در ماه های گرم سال برای منطقه ها عادی کشور 300 کیلووات ساعت و برای منطقه ها گرمسیر که مجبور به استفاده مستمر از کولر های گازی هستند 10 برابر آن یعنی 3000 کیلووات ساعت معین شده است.

وی اضافه نمود: اما در امسال وزارت نیرو برنامه را به این شکل تغییر داد که مشترک چه مصرفش کمتر از الگو باشد چه بیشتر، در صورتی که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته مصرف برق خود را کاهش دهد، مشمول دریافت پاداش می گردد. تا به امروز حدود 400میلیارد تومان به عنوان پاداش در قبض های برق مشترکان درج شده و امیدواریم که در دوره های آینده بر تعداد این قبض ها اضافه نموده گردد.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران توفیقات به دست آمده در حفظ پایداری شبکه برق کشور با وجود افزایش دمای هوا و افزایش مصرف را ابتدا مرهون همکاری مردم دانست و گفت: بیش از100 هزار نفر از کارکنان صنعت برق در بخش های دولتی و خصوصی فعال هستند که در نیروگاه ها، شبکه های برق انتقال و یا توزیع نیروی برق فعالیت می نمایند و همگی در آماده باش کامل هستند.

وی در ادامه تشریح شرایط مصرف برق در صنایع گفت: بیشترین تعداد واحد های صنعتی، صنایع کوچک و کارگاه ها هستند که هیچ گونه محدودیتی در صرف برق ندارند، سپس صنایع میانه هستند که در شهرک های صنعتی فعالیت می نمایند و یک نیمروز را در هفته شامل مدیریت مصرف می شوند و در شش و نیم روز به جای مانده می توانند مصرف داشته باشند و اگر چنین صنعتی خارج از شهرک باشد نیز چنین شرایطی دارد.

وی ادامه داد: طبق آخرین آمار، تا به امروز نسبت به سال 1401 توانسته ایم 15 درصد انرژی بیشتری به صنایع بزرگ تحویل دهیم. در صنعت فولاد که 50 درصد از انرژی صنایع بزرگ کشور را به خود اختصاص داده اند شاهد یک رشد 20 درصدی بوده ایم. سیمانی ها 10 درصد و سایر فلزات مانند مس وآلومینیوم 12 درصد بیشتر از سال گذشته انرژی دریافت نموده اند. این افزایش برق رسانی به صنایع را باز هم مرهون همکاری بسیار خوب مردم خصوصاً در ساعات اوج مصرف (ساعت 11 تا 17 در روز و از ساعت 20 تا 23 در شب) هستیم.

وی اظهار کرد: توصیه ما این است که در این زمان ها از وسایل پرمصرف استفاده نکنید و اگر هم اضطرار استفاده پیش آمد، به طور همزمان از این وسایل استفاده نگردد. در این هفته نیز دو سه روز بسیار گرم داشته ایم و همچنان پیش بینی افزایش دما که همان پدیده گنبد حرارتی است را داریم و امیدواریم کماکان مردم همکاری نمایند تا بتوانیم در انجام ماموریت ها پیروز بوده و برق را به همه مشترکان برسانیم.

رجبی مشهدی در مورد افزایش سالیانه مشترکان تاکیدکرد: سالیانه حدود یک میلیون مشترک به شبکه اضافه نموده می گردد که از این تعداد حدود 80 درصد مشترکان خانگی هستند، یعنی بیش از 800 هزار مشترک خانگی اضافه می گردد. معمول و متعارف امر این است که سالانه 5 درصد رشد مصرف این دسته از مشترکان را داشته باشیم که بسیار بر افزایش مصرف تاثیرگذار است.

وی گفت: بعلاوه امسال عامل افزایش بی سابقه دما نسبت به سال های گذشته را داشتیم که مزید بر افزایش سایر عوامل در افزایش مصرف شد، اما همچنان پتانسیل مدیریت مصرف در منازل وجود دارد.

سخنگوی صنعت برق اضافه نمود: طرح مدیریت مصرف چهار ماهه است و تا انتهای شهریور اجرا خواهد شد یعنی اگر مشترکان امروز هم تصمیم به مدیریت مصرف بگیرند، می توانند از این پاداش بهره مند شوند.

رجبی مشهدی با تاکید بر شیوه های ساده مدیریت مصرف برق گفت: راه حل های ساده، اما تاثیرگذاری مانند تنظیم دمای کولر های گازی روی درجه 24 یا بالاتر، استفاده از دور کند کولر های آبی، استفاده از نور طبیعی در روز و خاموشی لامپ های اضافه و عدم استفاده از وسایل پرمصرف در ساعات اوج مصرف در کاهش مصرف برق بسیار تاثیر گذار است و کاهش 20درصدی مصرف برق را در پی دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 27 تیر 1402 بروزرسانی: 27 تیر 1402 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 2073

به "بعضی بیش از 7 برابر یک مشترک متعارف برق مصرف می نمایند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعضی بیش از 7 برابر یک مشترک متعارف برق مصرف می نمایند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید