بقایای آسمانی یک ستاره مرده

به گزارش تور اروپا ارزان، داستان زندگی ستاره ها شگفت انگیز است. از تولد تا مرگ آنها در هر مرحله جلوه ای باشکوه را به نمایش می گذارند. اخترشناسان با مطالعه مراحل مختلف تحول و تکامل ستاره ها در تلاشند به اسرار دگرگونی های آنها دست یابند.

بقایای آسمانی یک ستاره مرده

به ویژه سرنوشت سایر ستاره هایی که شبیه خورشید بودند در واقع آینده ستاره حیات بخشِ ما زمینیان است که می توانیم به نظاره شان بنشینیم.

ستاره هایی مانند خورشید در انتها عمرشان لایه های خارجی را از دست می دهند و آنچه از آنها باقی می ماند هسته مرکزی شان است که در نهایت به کوتوله ای سفید تبدیل می گردد.

این مرحله از زندگی ستاره ها بسیار با شکوه و دیدنی است و ساختارهایی اعجاب آور که هنوز هم به درستی تعیین نیست چطور شکل می گیرند. اخترشناسان این مرحله از تحول ستاره ها را سحابی سیاره نما می نامند؛ البته هیچ ارتباطی با سیاره ها ندارند.

یکی از این سحابی های سیاره نما ان جی سی246(NGC246) است که در فاصله 1600سال نوری قرار گرفته است؛ البته قرن هاست این سحابی شناخته شده اما به تازگی تصویری با این دقت بالا از آن به دست آمده است.

در این تصویر رنگ های مختلف دیده شده و حضور عنصر هیدروژن با رنگ قرمز و اکسیژن با رنگ آبی کمرنگ نمایش داده می گردد. این توده گازی باسرعت در حال گسترش است به طوری که پس از چند ده هزار سال کاملا محو خواهد شد.

این توده گازی در حال گسترش، زمانی بخشی از یک ستاره بوده است. به همین دلیل عناصر سنگین تولیدشده در ستاره در آن وجود دارند. این عناصر راهی فضای میان ستاره ای می شوند و نسل بعدی ستاره ها ممکن است به همراه بخشی از همین عناصر سنگین به وجود آیند.

این رویداد یعنی همان فضای میان ستاره ای با عناصر سنگین به دنبال انفجارهای ستاره ای یا ازدست دادن لایه های خارجی در مرحله سحابی سیاره نما اتفاق می افتد.

هر چند معماهای بسیاری در خصوص چگونگی آن وجود دارد اما نکته جالب توجه این که در مرکز سحابی سیاره نمای ان جی سی246 برخلاف تصور فقط یک ستاره وجود ندارد.

حدود شش سال پیش اخترشناسان کشف کردند که در قلب این سحابی سیاره نما یک سامانه دوتایی متشکل از دو ستاره وجود دارد؛ یک ستاره کوتوله سفید و یک ستاره کوتوله قرمز که حول یکدیگر در گردشند. فاصله آنها از یکدیگر حدود 500 برابر فاصله زمین تا خورشید است.

ستاره های کوتوله سفید در واقع مرده هستند و البته بسیار فشرده. اخترشناسان بر این باورند که خورشید نیز درنهایت به یک کوتوله سفید تبدیل خواهد شد؛ البته تقریبا چهارونیم میلیارد سال دیگر!

اما در خصوص ان جی سی246 آنچه ذکرش رفت همه ماجرا نیست! در کمال شگفتی یک ستاره سومی هم در کار است؛ ستاره سوم در فاصله ای معادل 1900برابر فاصله زمین تا خورشید پیرامون این سامانه دوتایی در گردش است.

به این ترتیب سحابی سیاره نمای ان جی سی246 نخستین سحابی سیاره نمای شناخته شده است که در مرکز آن یک سامانه سه تایی از ستاره ها وجود دارد.

از این منظر منحصربه فرد محسوب می گردد. این سحابی سیاره نما احتمالا به دنبال ازدست دادنِ لایه های خارجی یکی از ستاره هایش به وجود آمده است اما این که چگونه همچنان دو ستاره دیگر در مدارهایش باقی ماندند، تعیین نیست.

دکتر محسن شادمهری - دانشیار گروه فیزیک دانشگاه گلستان / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1421

به "بقایای آسمانی یک ستاره مرده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بقایای آسمانی یک ستاره مرده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید