به عنوان یک دیپلمات همواره امیدوار هستم، در مذاکرات دقت را فدای سرعت نمی کنیم

به گزارش تور اروپا ارزان، رئیس هیات ایران در مذاکرات وین با اشاره به فرایند مذاکرات اظهار کرد: زمان برای ما ملاک نیست. ملاک برای ما تامین منافع کشور است و تا زمانی که منافع کشور تامین نشده باشد این مذاکرات ادامه پیدا می نماید.

به عنوان یک دیپلمات همواره امیدوار هستم، در مذاکرات دقت را فدای سرعت نمی کنیم

به گزارش خبرنگاران، سیدعباس عراقچی پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در تشریح نتایج این کمیسیون و فرایند مذاکرات وین گفت: در روز سه شنبه دور پنجم مذاکرات ما با کمیسیون مشترک برجام که متشکل از ایران و کشورهای 1+4 است، دوباره آغاز شد و ما جلسه اول کمیسیون مشترک برجام را داشتیم و در ادامه کار توسط کارگروه های تعیین شده ادامه پیدا می نماید.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه همه طرف ها در این مذاکرات کماکان جدی هستند و با جدیت در مذاکرات حضور دارند، گفت: خیلی از هیات ها امیدوار هستند که این دور از مذاکرات بتواند دور آخر مذاکرات باشد و ما به یک جمع بندی برسیم. می گردد چنین امیدی را داشت ولی باید یک مقداری محتاط بود.

وی اضافه نمود: موضوعاتی که برای تصمیم گیری باقی مانده اند کماکان موضوعات مهمی هستند البته تعدادشان کمتر شده است و در دوره های گذشته در نگارش متن مقدار زیادی جلو رفتیم و این دور هم می توانیم کار بیشتری به جلو ببریم ولی همانطور که گفتم چند موضوع به جامانده کماکان موضوعات کلیدی هستند که باید در خصوص آنها تصمیم گیری گردد. بنابراین باید کماکان محتاطانه در خصوص اینکه این دور می تواند، دور آخر مذاکرات باشد صحبت کرد و ما امیدواریم که بتوانیم هر چه زودتر این کار را انجام دهیم.

رئیس تیم ایران در مذاکرات وین با تاکید بر اینکه ما به دنبال توافقی هستیم که خواسته ها و مواضع قطعی ما را تامین نموده باشد، اضافه نمود: ما با جدیت در مذاکرات حضور داریم و امیدواریم که بتوانیم که پیشرفت های سریعتری نسبت به گذشته داشته باشیم.

عراقچی در پاسخ به این سوال که با توجه به بعضی مباحث که محتمل است این دور از مذاکرات دور آخر مذاکرات باشد و به نظرتان چقدر طول می کشد که خواسته های ایران از سوی طرف مقابل تامین گردد، مثلا یک هفته و یا چند روز اگر این را در نظر بگیریم که این دور، دور آخر مذاکرات است، اظهار کرد: نمی گردد هیچ تاریخی را اظهار داشت و همانطور که گفتم نمی توانیم با اطمینان بگوییم که این دور، دور آخر خواهد بود. مسائلی باقی مانده است و از نظر ما باید به نحوی که رضایت ما را تامین کند حل گردد و این ممکن است در عرض دو سه روز باشد ممکن است بیشتر باشد. ما خواسته ها و مواضع خودمان را فضای زمان نمی کنیم مهم این است که آنچه که منافع ملی ایران است تامین گردد و این موضوع با دقت مورد توجه است که خواسته های ایران تامین گردد.

وی ادامه داد: البته ما قصد وقت تلف کردن نداریم و به دیگران هم اجازه وقت تلف کردن نخواهیم داد و اگر بتوانیم کار را سریع تر به جلو ببریم سریع تر به جلو می رویم و اجازه نمی دهیم که تعجیل باعث کاهش خواسته ها و عدم تامین منافع ما گردد. ما با دقت و درایت مذاکرات را جلو می بریم تا منافع ما تامین گردد و امیدواریم که به فضل خدا بتوانیم که مواضع قطعی نظام و منافع کشور را تامین کنیم و اگر به فضل خدا توانستیم این موضوع را محقق کنیم و این خواسته تامین شد ما مراتب را به تهران گزارش می کنیم و در همینجا بار دیگر تاکید می کنم که هرگونه تصمیم گیری نهایتاً در تهران انجام می گردد.

عراقچی در این زمینه گفت: وظیفه ماست که در خط اول مذاکرات مباحث را به جلو ببریم و بعد نتایج را گزارش دهیم و تصمیم گیری در تهران توسط مراجع ذی ربط گرفته می گردد و به ما ابلاغ می گردد که چگونه رفتار کنیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه ما در مجموع با دقت، طمأنینه و با حکمت جلو می رویم، گفت: نه بدون دلیل تعجیل خواهیم کرد و نه اجازه طولانی شدن و فرسایشی شدن مذاکرات را می دهیم. امیدواریم که بتوانیم در این دور به نتیجه برسیم ولی مقید نیستیم که حتما در این دور انجام گردد. مقید به این هستیم که منافع مان به صورت کامل تامین گردد.

عراقچی در پاسخ به این سوال که نظر شخصی شما چیست؟ آیا این دور از مذاکرات می تواند دور آخر مذاکرات باشد؟ اعلام نمود: من این جمله را بارها گفته ام. من به عنوان یک دیپلمات همواره امیدوار هستم و وظیفه ما این است که با امیدواری ولی نه با خوش بینی مذاکرات را جلو ببریم. هر چقدر که مذاکرات لازم باشد که طول بکشد، طول خواهد کشید. دقت را فدای سرعت نمی کنیم. تامین منافع کشور را فدای سرعت نمی کنیم. عجله بی مورد نخواهیم داشت و در عین حال بدون دلیل و بدون منطق مذاکرات را طولانی نمی کنیم. برای ما زمان ملاک نیست. برای ما تامین منافع کشور ملاک است و تا زمانی که این منافع تامین نشده، این مذاکرات ادامه پیدا می کنم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 تیر 1400 بروزرسانی: 3 تیر 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1464

به "به عنوان یک دیپلمات همواره امیدوار هستم، در مذاکرات دقت را فدای سرعت نمی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به عنوان یک دیپلمات همواره امیدوار هستم، در مذاکرات دقت را فدای سرعت نمی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید