دانشجوی میهمان برای ترم آینده همچنان مجاز است، تکلیف دانشجویان میهمان و انتقالی در صورت تداوم کرونا

به گزارش تور اروپا ارزان، این نیم سال تحصیلی دانشگاه ها، اغلب به صورت مجازی سپری شد و دانشجوها در منزل بودند. برای ترم بعدی امکان انتقالی و میهمان برای دانشجویان مجاز است و تدابیری هم برای دانشجویان متقاضی جابه جایی در صورت ادامه بیماری کرونا دیده شده است.

دانشجوی میهمان برای ترم آینده همچنان مجاز است، تکلیف دانشجویان میهمان و انتقالی در صورت تداوم کرونا

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در دبیرستان های کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، هر سال ماه اردیبهشت ماه زمان تکاپوی دانشجویان برای درخواست میهمانی و انتقالی است.

اما سال جاری شرایط نسبت به سال های قبل متفاوت است. از آخرین ماه سال 98 تا سرانجام اولین ماه سال 99، دانشگاه ها 2 ماه تعطیل بوده اند و هنوز هم زمان بازگشت به دانشگاه ها تعیین نیست. هر چند برآورد هایی از بازگشایی دوباره دانشگاه ها در خرداد در صورت نبود پیک دوباره کرونا در کشور شنیده می گردد اما از سوی دیگر صحبت بر سر بازگشایی دانشگاه ها و مدارس در اولویت آخر به عنوان کانون شیوع ویروس جدی است.

با این حال طبق رویکرد وزارت علوم مبنی بر پیش برد تقویم زمانی آموزش عالی به نظر می رسد بهترین تصمیم درباره میهمان و انتقالی دانشجویان هم عمل به برنامه هر ساله باشد.

اجرای بدون تغییر تقویم هر ساله آموزش عالی درباره دانشجویان میهمان و انتقالی

دانشجویان مقطع کارشناسی هر سال تا سرانجام اردیبهشت ماه مهلت دارند که درخواست خود را برای میهمانی و انتقالی ارائه دهند و تا دانشگاه مبدا از اول خرداد تا 15 تیر درخواست ها را آنالیز و در صورت امکان با آنها موافقت می نماید و دانشگاه مقصد هم از 16 تیر تا 31 مرداد درخواست هایی که از سوی دانشگاه مبدا مورد موافقت قرار گرفته را آنالیز می نماید و در نهایت نتیجه به دانشجو اعلام می گردد. کل فرآیند کار با سازمان امور دانشجویان است. سال جاری هم همین روال دنبال می گردد.

تکلیف دانشجوی میهمان و انتقالی در شرایط کرونایی چیست؟

بنابر گفته جاماسب نوذری مدیرکل امور دانشجویان سازمان امور دانشجویان، هرگونه سیاست کلان در خصوص مهمانی و انتقال در صورت عادی شدن شرایط و شروع به فعالیت موسسات و دانشگاه های کشور تابع آیین نامه نقل و انتقال و موافقت دانشگاه مبدا و مقصد است و امکان نقل و انتقال در صورت داشتن ظرفیت و مهیا بودن شرایط در دانشگاه مقصد و موافقت دانشگاه مبدا امکان پذیر است. در صورت تداوم شرایط بیماری، میهمانی و انتقال دانشجویان تحت شرایط موجود خواهد بود و تعیین زمان و ادامه تعطیلی یا شروع آموزش حضوری در مؤسسات آموزشی و دانشگاه ها با ستاد ملّی مبارزه با کرونا است.

برنامه وزارت علوم درباره دانشجویان متقاضی میهمان در شرایط شیوع کرونا چیست؟

علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره برنامه وزارت علوم برای دانشجویان متقاضی میهمان و انتقالی با شرایط کرونا به خبرنگار، گفت: به دانشگاه ها توصیه شده که درباره میهمان شدن دانشجوها تا حد امکان مساعدت گردد و مقرر شد دانشگاه ها یک بازه زمانی را تعیین و اعلام نمایند که در همان بازه زمانی مهمان شدن دانشجویان به دانشگاه محل زندگی مجاز خواهد بود. توصیه شده که اگر دانشگاه مبدأ دانشجو با مهمان شدن موافقت کرد، دانشگاه مقصد هم تا جایی که برایش امکان دارد درخواست دانشجو را برای مهمان شدن بپذیرد و تاکید می گردد که البته این موضوع برای دانشگاه هایی به جز دانشگاه های تهران است.

دانشجوی مهمان آزاد در شرایط کرونا، تدبیر وزارت علوم برای سهولت در میهمان شدن دانشجو در شهر خود

وزارت علوم در توصیه نامه ای 20 بندی راه کارهایی را برای ادامه آموزش مجازی در شرایط کرونایی برای دانشگاه ها پیش بینی نموده که یکی از موارد آن به تسهیل میهمان شدن دانشجویان در شهر های محل زندگی خود است.

به این ترتیب دیده شده که با توجه به عدم امکان جابه جایی تعدادی از دانشجویان برای استفاده از امکانات آموزش حضوری یا غیرحضوری دانشگاه مبدأ، این عده از دانشجویان با اطلاع و موافقت دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی مبدأ می توانند از امکانات آموزشی دانشگاه های محل زندگی یا استقرار خود به عنوان دانشجوی مهمان آزاد استفاده نمایند. در همین ارتباط وزارت علوم از تمامی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی مقصد و مبدأ انتظار دارد که در صورت امکان، به تشخیص معاون آموزشی دانشگاه، همکاری و مساعدت لازم را با این عده از دانشجویان معمول دارند.

دانشجوی میهمان برای ترم آینده همچنان مجاز است

یعقوب محمدی رییس دانشگاه بوعلی سینا همدان در گفت وگو با خبرنگار، گفت: این ترم هم مطابق سال های قبل امکان ثبت درخواست دانشجویان متقاضی میهمانی و انتقال در سامانه سجاد فراهم است و پاسخ درخواست ها هم تا نیمه خردادماه تعیین می گردد. این ترم که به صورت مجازی بود و دانشجوها در منزل بودند.

وی همچنین درباره میزان امکان عملیاتی شدن راه چاره استفاده دانشجویان از امکانات آموزشی دانشگاه های محل زندگی یا استقرار خود به عنوان دانشجوی مهمان آزاد و برگزاری امتحان در شهر محل زندگی دانشجو، گفت: اگرچه بسیاری از نظریه ها و برنامه ها زیباست اما در واقعیت بسیاری از برنامه های آموزشی دانشگاه ها از نظر ترم بندی و محتوای برنامه درسی با هم متفاوت است. اگرچه مکانیزم هایی حتی در نشست مجازی روساهای دانشگاه ها با وزیر علوم پیشنهاد شده است اما هنوز روش اجرا برای این پیشنهاد به طور دقیق تعیین نشده است و باید روی روش های اجرا بیشتر فکر کرد. برای مثال در این زمینه می توان با تعریف مکانیزمی، امکانی را فراهم کرد که اساتید سوالات امتحانی را برای دانشگاه مقصد ارسال نمایند و دانشگاه مقصد فراخوان اعلام کند و در روز تعیین اعلام شده ای امتحان دانشجو را با رعایت پروتکل ها برگزار کند که البته این کار هم بسیار سخت است زیرا دانشجوها در کشور پخش شده اند و کشور هم عظیم است.

تصمیم گیری درباره شرایط آموزشی دانشجوی مهمان با دانشگاه مبدا است

همچنین در پیگیری خبرنگار از دانشگاه تهران اعلام شد که آنالیز مجدد تمدید مهمانی دانشجویان برای نیم سال بعد (پاییز) مانند سایر متقاضیان جدید است و دانشجو باید در سامانه سجاد ثبت درخواست کند و شرایط لازم را داشته باشد.

همچنین دانشگاه شهید بهشتی هم بیان کرد که در شرایط فعلی حذف ترم یا حذف درس یا دروس دانشجویان مهمان کامل بر عهده دانشگاه مبداء است.

آدرس پورتال ثبت درخواست برای نقل و انتقال دانشجویان https://portal.saorg.ir است.

در این باره ویدئوی زیر را ببنید:

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 788

به "دانشجوی میهمان برای ترم آینده همچنان مجاز است، تکلیف دانشجویان میهمان و انتقالی در صورت تداوم کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشجوی میهمان برای ترم آینده همچنان مجاز است، تکلیف دانشجویان میهمان و انتقالی در صورت تداوم کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید