ساخت دستگاه پلی سومنوگرافی به همت فناوران ایرانی

به گزارش تور اروپا ارزان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطرنشان کرد، این دستگاه که از طریق یک شرکت دانش بنیان تولید و به بازار عرضه شده، یک دستگاه پلی سومنوگرافی است که با تست چند پارامتری، عملکرد تعدادی از ارگان ها و سیستم های بدن را در خواب ضبط می کند.

ساخت دستگاه پلی سومنوگرافی به همت فناوران ایرانی

تست بدن در خواب

این تست که متداول ترین آزمایش در مراکز اختلالات خواب به حساب می ­آید، شامل نوار مغز، نوار قلب، نوار عضله، نوار چشم، جریان هوای تنفسی، تلاش تنفسی و درصد اشباع اکسیژن خون است.

همچنین این تست برای تشخیص بسیاری از اختلالات خواب استاندارد و طلایی محسوب می شود که از جمله آنها می توان به سندرم آپنه خواب انسدادی، سندرم آپنه خواب مرکزی، نارکولپسی، تشخیص اختلال های خواب مانند بی خوابی، پرخوابی، تشخیص اختلال های تشنج، میگرن و سایر سردردهای عروقی و نیز اختلال افسردگی ماژور اشاره کرد.

از داده های پلی سومنوگرافی می توان اطلاعات زیادی به دست آورد که شامل اندازه تاخیر خواب، مراحل خواب، کیفیت خواب، بی نظمی های تنفسی مانند آپنه و هایپوپنه است.

تشخیص ناهنجاری های خواب

مطالعات خواب، تشخیص اختلال های خواب مانند بی خوابی، پرخوابی، قطع تنفس در خواب، تشخیص ناهنجاری های ریتم قلبی، شرایط بدن و الگوی حرکت طی خواب، تشخیص اختلال های تشنج وابسته به خواب، تحقیقات بررسی علل بروز سردردهای میگرنی و عصبی از جمله کاربردهای این دستگاه است.

این محصول ایران ساخت که با حمایت مرکز راهبردی فناوری های همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به تولید رسیده، ضمن صرفه جویی ارزی با عدم­ ورود نمونه های مشابه خارجی، با استقبال خوبی از جانب جامعه متخصصان نورولوژی و محققان اختلالات خواب روبرو شده است.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 18 دی 1400 بروزرسانی: 18 دی 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1717

به "ساخت دستگاه پلی سومنوگرافی به همت فناوران ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت دستگاه پلی سومنوگرافی به همت فناوران ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید