سکوت تورمی مرکز آمار شکست ، رکوردزنی 10 ساله تورم؛ میوه و گوشت در صدر گرانی

به گزارش تور اروپا ارزان، مرکز آمار ایران پس از دو ماه انتها داده های تورم را منتشر کرد. طبق این داده ها، تورم انتها سال گذشته (1401) حداقل رکورد یک دهه را شکسته است. آنالیز گروه های آماری نشان می دهد در دو ماه گذشته میوه و گوشت رکوردداران رشد قیمت در سبد خانوار های کل کشور بوده اند.

سکوت تورمی مرکز آمار شکست ، رکوردزنی 10 ساله تورم؛ میوه و گوشت در صدر گرانی

به گزارش اکوایران، سکوت داده های تورمی مرکز آمار ایران شکست. مرکز آمار که پس از اطلاع تورم بهمن ماه به بهانه تغییر سال پایه، آماری را از شرایط تورم منتشر نکرده بود، اکنون در نیمه اردیبهشت شرایط شاخص را در کشور اظهار داشت.

رشد 4.7 درصدی تورم در آخر سال 1401

طبق داده های مرکز آمار، تورم ماهانه اسفند برابر با 4.7 درصد در آخر سال گذشته به ثبت رسیده است. در آنالیز های آماری مشاهده می گردد گوشت قرمز، میوه و خشکبار و پوشاک و کفش بالاترین رکورد ها را در این ماه رقم زده اند. در همین خصوص تورم ماهانه گوشت قرمز برابر با 18.3 درصد بوده و میوه و خشکبار با ثبت تورم 12.8 درصد رده دوم را داشته است.

در ادامه تورم ماهانه ثبت شده در گروه پوشاک و کفش نیز در این مقطع برابر با 7.5 درصد، سومین رتبه را به ثبت رسانده است. این روند، اما در فروردین سال جاری، با افت در بعضی گروه ها و رشد در بعضی گروه های دیگر همراه بوده است.

رکوردزنی میوه و خشکبار در فروردین 1402

طبق داده های مرکز آمار تورم ماهانه در این فروردین برابر با 3.7 درصد ثبت شده و حدودا 1 واحد درصد از ماه قبل خود کمتر شده است. تفکیک آماری در این ماه نشان می دهد تورم ماهانه میوه و خشکبار همچنان رکورددار رشد قیمت ها بوده است.

بر اساس آمار های ثبت شده تورم ماهانه میوه و خشکبار در فروردین 1402 برابر با 15.3 درصد بوده و بالاترین رشد قیمت را رقم زده است. دومین رکورد نیز در این مقطع مربوط به حمل و نقل بوده و معادل 8.6 درصد به دست آمده است؛ بنابراین مشاهده می گردد در دو ماه پی درپی میوه و خشکبار رکورددار گرانی ماهانه بوده است.

در نهایت مشاهده می گردد تورم سال 1401 بالاترین سطح 10 سال را در داده های مرکز آمار رقم زده است. براساس داده های مرکز آمار، تورم سالانه در 1401 برابر با 45.8 درصد بوده و در بالاترین سطح 10 سال قرار گرفته است.

منبع: فرارو
انتشار: 18 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1402 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 2043

به "سکوت تورمی مرکز آمار شکست ، رکوردزنی 10 ساله تورم؛ میوه و گوشت در صدر گرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سکوت تورمی مرکز آمار شکست ، رکوردزنی 10 ساله تورم؛ میوه و گوشت در صدر گرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید