علاقهمندی ازبکستان برای سرمایهگذاری در بندر چابهار

به گزارش تور اروپا ارزان، در نشست دوجانبه حمل و نقل ایران و ازبکستان طرف ازبک از علاقه مندی برای حضور در بندر چابهار و استفاده از ظرفیت های حمل و نقلی و لجستیک بندر چابهار خبر داد.

علاقهمندی ازبکستان برای سرمایهگذاری در بندر چابهار

شهرام آدم نژاد، معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی در نشست دوجانبه حمل و نقلی دو کشور ایران و ازبکستان که به صورت ویدئو کنفرانس با هدف بررسی راهکارهای اجرایی ترانزیت کالا میان دو کشور به مبدأ و مقصد هند و سایر کشورها از طریق بندر چابهار برگزار شد، گفت: بندر چابهار یک درگاه مطمئن و بسیار مناسب برای ترانزیت کالا است و کشورهای همسایه و منطقه می توانند از سرمایه گذاری در این بندر و پسکرانه آن منتفع شوند.

وی با اشاره به محدودیت های ایجاد شده از سوی کشور ترکمنستان برای ورود و یا عبور کالا از این کشور، از اقدامات مؤثر ایران در حوزه حمل و نقل کالا و کامیون از طریق شناورهای رو-رو از بنادر شمالی ایران در دریای خزر خبر داد و تاکید کرد: این پروژه می تواند ما را از شرایط ایجاد شده خارج کند.

دوران دهقانوف معاون حمل و نقل ازبکستان نیز در این نشست امکانات و تجهیزات بندر چابهار را بسیار مطلوب برشمرد و گفت: با توجه به توانمندی های عملیاتی، تجهیزاتی و موقعیت ژئواستراتژیک بندر چابهار پیشنهاد می شود کارگروهی مشترک با حضور کنندگان سازمان بنادر و کمیته توسعه حمل و نقل ازبکستان برای بررسی دقیق طرح ها و ارائه برنامه های عملیاتی حضور ازبکستان در بندر شهید بهشتی چابهار، تشکیل شود تا این کارگروه نسبت به تهیه نقشه راه اقدام کند.

همچنین خسرو سرایی، مدیرکل ترانزیت، لجستیک و توافق نامه های بین المللی سازمان بنادر و دریانوردی، ضمن اعلام این موضوع که نه تنها بندر چابهار، بلکه هیچ بندری از ایران تحت تحریم های ظالمانه قرار ندارد، گفت: بندر چابهار با قرار دریافت در منطقه استراتژیک و خارج از تنگه هرمز، به آب های آزاد عمیق دسترسی دارد.

وی با اشاره به پیشرفت های اجرا شده در بندر چابهار و حضور سرمایه گذاران هندی، گفت: طی 22 ماه گذشته، 72 فروند کشتی کانتیتری، 20 فروند کشتی جنرال کارگو، 3 فروند کشتی دام و یک فروند کشتی باری در بندر چابهار پذیرش شد که این عدد حاکی از رونق بندر چابهار و افزایش حجم عملیات است.

او با اعلام ملحق شدن بندر چابهار به منطقه آزاد و برخوردار شدن از قوانین و مقررات مترتب بر منطقه آزاد، از تخفیف 50 درصدی در ترانزیت کالا و معافیت 25 ساله مالیاتی و انتقال آزاد ارز به خارج از کشور به عنوان گوشه ای از مزیت های سرمایه گذاری در بندر چابهار خبر داد.

مدیرکل ترانزیت، لجستیک و توافق نامه های سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به تجربه خوب هندی ها در جذب کالا و کشتی به بندر چابهار، از مسئولان حمل و نقل ازبکستان دعوت کرد تا از ظرفیت های مهیا شده در چابهار استفاده کنند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1182

به "علاقهمندی ازبکستان برای سرمایهگذاری در بندر چابهار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علاقهمندی ازبکستان برای سرمایهگذاری در بندر چابهار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید