قبل از خرید خودرو به کجا سر بزنیم

به گزارش تور اروپا ارزان، شرایط خرید و فروش خودرو و بازار معاملات صنعت خودروسازی در ایران همیشه متفاوت از دنیا است. به این ترتیب که، در گذشته تعداد خودروهای موجود در بازار، چه نمونه های داخلی (تولیدی-مونتاژی) و چه نمونه های وارداتی بسیاری محدود بود. البته این محدودیت تنها شامل مدل ها و برند ها نمی شد و در بخش مشخصات فنی و امکانات رفاهی خودروهای موجود در کشور نیز شاهد تنوع و شاخصه های ویژه ای نبودیم.

قبل از خرید خودرو به کجا سر بزنیم

محصولات موجود در بازار به پیکان های مشابه هم و بعضی خودروهای خارجی یا مونتاژی قدیمی مانند مدل هایی از بنز، ب ام و ، بیوک و پژو خلاصه می شد. خودروهایی که تقریبا هر کسی در بازار درباره عملکرد ویژگی های آن ها می دانست. بنابراین هنگام خرید و فروش خودرو، در نمونه های کارنموده بیشتر کارشناسی آن اهمیت داشت و در خصوص نمونه های صفر نیز احتیاج به اطلاعات و هدایت خاصی نبود.

احتیاج به تحقیق و آنالیز

اما امروز که بازار فراوریات و محصولات مونتاژی گسترش چشمگیری داشته داستان بسیار متفاوت است. برای مثال در نظر بگیرید که بخواهید یک پژو 206 را خریداری کنید. تیپ های 6 گانه این خودرو که بعضا با توقف فراوری نیز روبرو هستند، گاهی تفاوت های چشمگیری در مشخصات فنی و امکانات و تجهیزات دارند، که اطلاع از آن ها هنگام خرید لازم است.

کسب این اطلاعات چه در خصوص نمونه های صفر و چه کارنموده احتیاجی اساسی محسوب می گردد. چرا که دانستن تمام ویژگی های تیپ ها مختلف یک مدل خودرو در سال های متعدد فراوریش، می تواند نقش مهمی در انتخاب ما داشته باشد.

همین احتیاج و ضرورت موجب شده تا سایت های مختلف فعال در زمینه خرید و فروش خودرو، به ارائه اطلاعات در قالب جدول هایی متنوع بپردازند. البته یک دغدغه مهم صحت این اطلاعات، کامل بودن آن ها و قابل اعتماد بودنشان است. برای مثال پیش می آید که قدرت خروجی موتور یک خودرو در سایت باما ، یا car.ir متفاوت باشد.

با آنالیز دقیق تر متوجه می شویم که هر سایت اطلاعات مربوط به یک تیپ از خودرو را درج نموده است. بنابراین ارائه اطلاعات به تفکیک تیپ و سال فراوری اهمیت بالایی پیدا می نماید و اینکه سایت ارائه دهنده جدول مشخصات، امکان جستجو و دست یابی به این اطلاعات را با هر یک از فاکتورها فراهم کند.

divar.ir اما اقدام به تنظیم و تهیه جدولی کامل با تمامی اطلاعات به روز و مستند نمود. اطلاعات این سامانه که در خصوص محصولات خارجی و داخلی مستقیم از سایت کمپانی فراوری کننده استخراج شده است، با توجه به سال فراوری ارائه می گردد و البته به تفکیک تمام تیپ ها و کلاس های موجود از یک خودرو. همچنین اطلاعات این جدول، شامل تمام جزئیات مورد احتیاج افراد برای یک انتخاب دقیق مانند قدرت، نوع و حجم موتور، گشتاور آن، مصرف سوخت در سیکل های مختلف، سقف سرعت، شتاب، اطلاعات مربوط به سیستم تعلیق، گیربکس و انتقال قدرت خودرو، نوع ترمز ها، تمامی امکانات رفاهی و تجهیزات ایمنی جمع آوری شده است.

بنابراین می توان گفت دیوار یک منبع قابل اعتماد و کامل را در اختیار متقاضیان چنین اطلاعاتی قرار داده است.

اهمیت مقایسه

نکته مهم دیگر، علاقه به اطلاع از گزینه های مشابه موجود و آنالیز دقیق تر آن ها با توجه به بودجه در دست مان است. دیوار سعی نموده تا در کنار معرفی خودروهای مشابه هر تیپ و مدل با مشخصات فنی متفاوت از یک خودرو، امکان مقایسه آن ها را نیز فراهم کند. همچنین، می توانید قیمت روز هر یک از این خودروها را نیز به وسیله همین سایت در بخش مربوط به قیمت ها به دست آورید تا مقایسه دقیق تری داشته باشید.

جالب توجه اینکه، این خدمات، در سایت های مشابه مانند bama.ir به صورت ناقص در اختیار شما قرار می گیرد. برای مثال شما برای تمام تیپ های تویوتا کرولا نام سه خودروی مشابه ثابت را دریافت می کنید.

در حالی که دیوار سعی نموده با در نظر دریافت این تیپ ها، خودروهای مشابه مربوط به هر تیپ را به تفکیک مشخص کند. معمولا در ارائه این اسامی، تنها کلاس بدنه و حجم موتور مورد توجه قرار نمی یگرد. بلکه ارزش در مقابل خرید و قیمت ها نیز آنالیز می گردد تا مقایسه احتمالی دقیق تر باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1244

به "قبل از خرید خودرو به کجا سر بزنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبل از خرید خودرو به کجا سر بزنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید