ماتریکس 4؛ 17 نکته درباره بازگشت اکشن به یادماندنی کیانو ریوز

به گزارش تور اروپا ارزان، در این مقاله با 17 نکته آشنا می شوید که تا کنون درباره ماتریکس 4 منتشر شده و طرفداران پرشمارش را هیجان زده نموده است.

ماتریکس 4؛ 17 نکته درباره بازگشت اکشن به یادماندنی کیانو ریوز

شانزده سال بعد از اینکه دو قسمت آخر سه گانه ماتریکس اکران شد و این مجموعه فیلم علمی تخیلی جریان ساز و پرطرفدار به ایستگاه انتهای خودش رسید، لانا واچوفسکی بازگشته است تا فیلمی دیگر در دنیای منحصربه فرد ماتریکس بسازد. هنوز جزئیات زیادی از فیلم ماتریکس 4 منتشر نشده (اوایل ماجرا شایعاتی در خبرها می شنیدیم مبنی بر اینکه نام قسمت چهارم ماتریکس را رستاخیز ماتریکس (Matrix Resurrections) گذاشته اند، عنوانی مناسب که به نظر زنده بودن نئو و ترینیتی را توجیه می کرد) اما اطلاعات و نکته های جالبی درباره فیلم موجود هست که طرفداران پرشمار آن را هیجان زده می نماید تا برای تماشای آن لحظه شماری نمایند.

زمزمه های ساخته شدن ماتریکس 4 مدتی سر زبان ها آمده بود، اما وقتی 19 آگوست 2020 استودیو وارنر ساخته شدن آن را به طور رسمی گفت، همه چیز جدی شد. پیش از این اعلام رسمی، چاد استالسکی کارگردان فیلم جان ویک (John Wick) گفته بود که لانا واچوفسکی قرار است به دنیای ماتریکس بازگردد تا فیلم جدیدی بسازد. استالسکی در فیلم های ماتریکس بدل کیانو ریوز بود و این خبر برایش جذابیت ویژه ای داشت.

استالسکی در همان زمان طی مصاحبه ای با یاهو گفته بود: از این راضی هستم که واچوفسکی ها فقط نمی خواهند یک ماتریکس جدید بسازند، هم زمان قصد دارند دنیای شگفت انگیزی را که خلق کردند و ما عاشقش شدیم گسترش دهند و بزرگترش نمایند. اگر حتی ذره ای شبیه پروژه های قبلی اشان باشد و همان کیفیت را دنبال نمایند، کافی است فقط بهم زنگ بزنند و بگویند هی، ما می خوایم بدلکار فیلممون باشی تا بروم سر فیلم و ماشین بزنند بهم.

حالا که به زمان اکران فیلم نزدیک و نزدیک تر می شویم، ایندی وایر 17 نکته جالب را که تا الان از ماتریکس 4 فهمیده ایم کنار هم آورده تا طرفداران این فیلم های علمی تخیلی بیش از پیش هیجان زده شوند.

1. لانا واچوفسکی بازمی گردد

واچوفسکی ها زمان ساختن سه گانه اصلی ماتریکس دو برادر پرشور بودند که خواسته یا ناخواسته مرزهای ژانر علمی تخیلی و اکشن را جابه جا کردند. حالا این دو برادر تبدیل به دو خواهر شده اند ولی برای ساختن قسمت چهارم ماتریکس کنار هم قرار نمی گیرند. لانا واچوفسکی به تنهایی کارگردانی قسمت جدید ماتریکس را به عهده گرفته و لیلی واچوفسکی که درگیر ساختن فصل دوم سریال کمدی در حال ساخت (work in progress) بود نتوانست سر پروژه حاضر گردد.

وقتی استودیو وارنر خبر ساخته شدن ماتریکس 4 را گفت، لانا واچوفسکی گفت: خیلی از ایده هایی که من و لیلی بیست سال پیش به آن رسیدیم و درباره واقعیت دنیا نوشتیم، امروزه بیشتر با دنیا اطرافمان هم خوانی دارد. خیلی راضیم که این شخصیت ها به زندگی من بازگشته اند و از اینکه دوباره فرصت کار کردن با دوستان شگفت انگیزم را دارم حسابی هیجان زده ام.

توبی امریچ از اعضای هیأت مدیره استودیو وارنر می افزاید: از اینکه دوباره با لانا به دنیای ماتریکس برمی گردیم به قدری هیجان زده و راضییم که حد ندارد. لانا واقعا یک فیلم ساز درجه یک و رؤیاپردازی خلاق است و ما به شدت از اینکه فیلم نامه قسمت جدید ماتریکس را نوشته و خودش کارگردانی و تهیه نمایندگی آن را برعهده دارد راضی و خرسندیم.

2. کیانو ریوز و کری ان ماس نقش های اصلی را بازی می نمایند

آن اوایل که شایعاتی درباره ساخته شدن ماتریکس 4 مطرح شده بود، عده ای فکر می کردند قرار است پیش درآمدی از سه گانه اصلی ببینیم که در آن ماجراهای مورفیوس جوان دنبال می شد. دلیل اصلی این برآورد ها مرگ نئو و ترینیتی در انتهای قسمت سوم بود و طرفداران فیلم نمی دانستند که چطور قرار است زنده بودن آن ها توجیه گردد. ولی وقتی استودیو وارنر خبرهای رسمی ساخته شدن قسمت چهارم را گفت، همه فهمیدند که این برآورد ها غلط است و کیانو ریوز و کری ان ماس به عنوان نقش های اصلی فیلم باز خواهند گشت.

کری ان ماس طی مصاحبه ای با امپایر درباره بازگشت به دنیای ماتریکس گفت: هیچ وقت فکرش را نمی کردم چنین چیزی ممکن باشد. اصلا در برنامه های زندگی ام نبود و انتظارش را نداشتم. وقتی ایده آن را با من مطرح کردند و دیدم مثل همواره داستانی عمیق و تأثیرگذار با هنرمندی و ظرافت تمام روایت شده است با خودم گفتم که واقعا حضورم در این پروژه یک موهبت است و حسابی هیجان زده شدم.

کیانو ریوز هم اضافه می نماید: لانا واچوفسکی فیلم نامه ای زیبا و داستانی حیرت انگیز نوشت که خیلی با آن ارتباط گرفتم. تنها دلیلمان برای ساختنش همین داستان بی نظیرش است. کار کردن دوباره با لانا واچوفسکی خیلی برایم ارزشمند و هیجان انگیز است. به نظرم داستانی که نوشته مضامین عمیق و معانی مهمی مطرح می نماید که ابعادی جدید به زندگی همه ما می بخشد.

3. حضور دوباره تعدادی از چهره های آشنا

کیانو ریوز و کری ان ماس تنها بازیگرانی نیستند که دوباره به دنیای ماتریکس بازمی گردند. در کنار آن ها کسانی مثل جیدا پینکت اسمیت، دنیل برنهارت و لمبرت ویلسون هم در ماتریکس 4 حضور خواهند داشت.

جیدا پینکت اسمیت نقش نایوبی را بازی می کرد، از خلبان های خبره و با استعداد زایون که در هنرهای رزمی هم مهارت خاصی داشت و گویا قبلا او و مورفیوس دلباخته هم بوده اند. برنهارت که علاوه بر بازیگری بدلکاری هم می نماید در فیلم های قبلی ماتریکس نقش مأمور جانسون را بازی می کرد، از مأمورهای شکست ناپذیر ماتریکس. لمبرت ویلسون هم که معرف حضور همه هست، همان مروونجین مرموز و خطرناک که به فرنچمن یا مرد فرانسوی هم معروف بود و با قدرت هایش انبوهی برنامه و کُد ماتریکس را تحت اختیار خودش در آورده بود و در قسمت دوم ماتریکس می دیدیم که کلیدساز را در اسارت نگه می داشت.

4. چهره های جدیدی که به مجموعه اضافه شدند

بازیگران جدیدی که قرار است در قسمت چهارم ماتریکس به این فرنچایز اضافه شوند چهره های متنوعی هستند که در میان آن ها می توان به یحیی عبدالمتین دوم، نیل پاتریک هریس، جسیکا هن ویک، جاناتان گروف، توبی ان ومیر، مکس ریملت، ارندیرا ایبارا، پریاناکا چوپرا، اندرو کالدول، برایان جی. امیت، الن هولمن و کریستینا ریچی اشاره نمود. هنوز تعیین نشده است که هر کدام از این بازیگران چه نقشی را ایفا خواهند کرد، ولی این دومین همکاری کریستینا ریچی با واچوفسکی ها بعد از فیلم مسابقه سرعت (Speed Racer) به حساب می آید.

بازیگر برنده امی یحیی عبدالمتین دوم طی مصاحبه اش با IGN گفت: من و لانا در جلسه تست بازیگری بیشتر از اینکه صحنه های مختلف را اتود بزنیم و تست کنیم، با هم گفت وگو کردیم چون لانا می خواهد عوامل فیلمش را مثل یک خانواده کنار هم جمع کند. هیچ کس به جز لانا واچوفسکی و کیانو ریوز از دنیای ماتریکس سر در نمی آورد برای همین باید به آن ها اعتماد کنیم و اگر جایی شک داشتیم فقط به حرفشان گوش کنیم. تلاشمان این است که به بهترین شکل ممکن کارمان را انجام دهیم و اگر کسی ایرادی نگرفت یعنی راستا درستی قدم گذاشته ایم.

5. به گفته کیانو ریوز، داستان ماتریکس 4 در گذشته نمی گذرد

هنوز خلاصه داستان رسمی از ماتریکس 4 منتشر نشده است، ولی کیانو ریوز در جایی فاش کرد که داستان عاشقانه بین نئو و ترینیتی همچنان اصل و اساس قصه خواهد بود. در انتها سه گانه اصلی می دیدیم که نئو جانش را از دست می داد و ترینیتی هم که بعد از سقوط سفینه اشان کشته می شد. اینکه نئو و ترینیتی سال ها بعد از این ماجراها دوباره کنار هم قرار بگیرند تا با نیرویی پلید و شرور مبارزه نمایند اتفاق ویژه و جذابی خواهد بود که کاملا با دنیای ماتریکس هم خوانی دارد.

ریوز فیلم نامه قسمت چهارم ماتریکس را اینگونه توصیف نموده است: فیلم نامه ای زیبا که داستانی عاشقانه در بطن آن جریان دارد. قرار است دوباره عده ای را از خواب غفلت بیدار کنیم و صحنه های اکشن فوق العاده ای هم در آن وجود دارد. وقتی فیلم را ببینید همه چیز تعیین خواهد شد.

وقتی از کیانو ریوز پرسیدند که آیا قرار است در ماتریکس 4 با پیش درآمدی بر سه گانه اصلی روبرو شویم که اتفاق های گذشته را نشان می دهد یا نه، او در پاسخ گفت: نه نه، قرار نیست به گذشته برگردیم.

6. به گفته جسیکا هن ویک ماتریکس 4 انقلابی در سینما به پا می نماید

نیل پاتریک هریس سپتامبر 2020 درباره ابداعات بصری لانا واچوفسکی صحبت کرد و گفت قرار است در قسمت چهارم ماتریکس با سبک بصری کاملا تازه و جدیدی رو به رو شویم و تا مدتی رسانه ها و مردم را هیجان زده کرد. طرفداران ماتریکس بی صبرانه منتظر منتشر شدن تکه ها و تیزرهایی از فیلم هستند تا ببینند منظور او از این تغییرات چه بوده است، ولی در همین حین جسیکا هن ویک یکی دیگر از بازیگران فیلم گفت که سبک فیلم سازی واچوفسکی جوری است که تحول و انقلابی در صنعت فیلم سازی ایجاد خواهد نمود.

هن ویک طی مصاحبه ای گفت: لحظاتی سر صحنه وجود دارد که من و یحیی به همدیگر نگاه می کنیم و باورمان نمی گردد چه اتفاقی دارد می افتد. از آن لحظه هایی که باید به خودمان یادآوری کنیم خواب نیستیم. لانا واچوفسکی ابداعات تکنیکی و فنی شگفت انگیزی به کار برده که خیلی چیزها را تغییر خواهد داد. آن ها دهه 90 که ماتریکس های اولیه را ساختند غوغایی در صنعت سینما به پا کردند و الان حس می کنیم که اتفاقی جدید در حال وقوع است و لانا دوباره تحولی بزرگ در سینما و فیلم سازی ایجاد خواهد نمود. ابزارآلات و تجهیزاتی سر صحنه دیده ام که تا به حال ندیده بودم و خیلی چیزها برایم تازگی دارد. فعلا تا همین قدر می توانم بگویم.

7. چرا مورفیوس در ماتریکس 4 حضور ندارد؟ بهتر است از لارنس فیشبرن نپرسید

یکی از چهره های کلیدی و اساسی دنیای ماتریکس که در قسمت چهارم حضور ندارد، لارنس فیشبرن است که در سه گانه اصلی نقش مورفیوس را بازی می کرد. لارنس فیشبرن طی مصاحبه ای گفت که کسی از او برای بازگشت به دنباله جدید ماتریکس دعوت ننموده است. او در ادامه گفت: شاید از این فرصت استفاده کنم و نمایشنامه دیگری بنویسم، منتظر چنین فرصتی بودم. برای همه عوامل فیلم آرزوی بهترین ها را دارم و امیدوارم نتیجه کارشان عالی از آب در بیاید.

فیشبرن در مصاحبه های دیگر هم دوباره برای عوامل فیلم آرزوی موفقیت کرد. حتی اگر هم قرار است در ماتریکس شاهد حضور دوباره مورفیوس باشیم یا نقش مورفیوس را این بار یحیی عبدالمتین دوم بازی کند، فیشبرن می گوید که از چیزی خبر ندارد و کسی با او صحبتی در این مورد ننموده است: اصلا نمی دانم چه خبر است. چیزی در موردش نخوانده ام.

فیشبرن در ادامه می گوید: از من نخواستند به گروه اضافه شوم که ایرادی هم ندارد. امیدوارم فیلم خیلی خوبی بگردد و مخاطبان را راضی و راضی نگه دارد و مردم حسابی دوستش داشته باشند.

8. مأمور اسمیت به خاطر تداخل برنامه ها نتوانست در فیلم حاضر گردد

هوگو ویوینگ از بازیگران کلیدی سه گانه اصلی برای بازگشت به قسمت چهارم دعوت شده بود ولی به دلایلی نتوانست به تیم بپیوندد. ویوینگ نقش مأمور اسمیت کینه جو و آشوب طلب را بازی می کرد که نقطه مقابل نئو بود و ضدقهرمان اصلی داستان به حساب می آمد. لانا واچوفسکی قصد داشت از هوگو ویوینگ برای حضور در ماتریکس 4 دعوت کند ولی تداخل برنامه های ویوینگ به خاطر نمایش تئاترش و همچنین مسائلی که شیوع کرونا به وجود آورده بود، مانع حضور او در قسمت چهارم ماتریکس شد.

هوگو ویوینگ در مصاحبه ای گفت: متأسفانه نتوانستیم برنامه هایمان را جور کنیم. قرار بود در تئاتری بازی کنم که همزمان پیشنهاد حضور در ماتریکس 4 را به من دادند. می دانستم که قرار است فیلم را بسازند ولی تاریخ دقیق آن تعیین نبود. فکر می کردم می توانم هردوی پروژه ها را انجام دهم و هشت هفته طول کشید تا برنامه هایمان را جوری تنظیم کنیم که با هم تداخل نداشته باشند و به هم لطمه نزنند. با لانا واچوفسکی در ارتباط بودم ولی در نهایت به نظرش آمد که این برنامه ریزی هایمان به هم نمی خورد. برای همین تاریخ ها را جابه جا کردیم ولی در نهایت لانا واچوفسکی نظرش را عوض کرد و تصمیم دریافتد فیلم را بدون من بسازند.

9. دیوید میچل و الکساندر هِمون از نویسنده های ماتریکس 4 هستند

لانا و لیلی واچوفسکی فیلم نامه هر سه قسمت ماتریکس را خودشان نوشته بودند و ماتریکس 4 اولین فیلم این مجموعه است که نویسندگانی به جز واچوفسکی ها در نوشتن آن نقش داشته اند. لانا واچوفسکی فیلم نامه قسمت چهارم ماتریکس را به همراه دیوید میچل و الکساندر هِمون نوشته است که هر دو در رمان نویسی هم سابقه دارند.

دیوید میچل را بیشتر به خاطر نوشتن کتاب ابر اطلس (Cloud Atlas) می شناسند که واچوفسکی ها سال 2012 فیلم ابر اطلس را با اقتباس از آن ساختند. اثری که موفقیت های ماتریکس را کسب نکرد ولی با گذشت چند سال تبدیل به فیلمی کالت و محبوب بین طرفدارانش شد. رمان های معروف الکساندر هِمون مرد هیچ کجایی (Nowhere Man) و پروژه لازاروس (The Lazarus Project) است.

میچل و هِمون در سریال حسی (Sense8) هم با واچوفسکی ها همکاری داشتند.

10. حضور یک فیلم بردار جدید در دنیای ماتریکس

نیروهای جدیدی به پشت صحنه ماتریکس 4 اضافه شده اند و یکی از آن ها جان تول است که فیلم برداری آن را بر عهده گرفته. جان تول به خاطر فیلم های افسانه های خزان (Legends of the Fall) و شجاع دل (Legends of the Fall) دو بار برنده اسکار بهترین فیلم برداری شده است و در سال های اخیر با واچوفسکی ها همکاری داشته و فیلم های ابر اطلس و صعود ژوپیتر (Jupiter Ascending) را برایشان گرفته است. جان تول در پروژه های بلاک باستر دیگری هم نظیر مرد آهنی 3 (Iron Man 3) حضور داشته است. فیلم بردار سه گانه اصلی ماتریکس بیل پوپ بوده که تابستان گذشته طی مصاحبه ای گفت فیلم برداری همزمان دو قسمت آخر ماتریکس برایش تجربه ای سخت و آزاردهنده بوده است.

پوپ گفت: هرچه فیلم برداری قسمت اول جذاب و دوست داشتنی بود، دو قسمت آخر برایم مثل شکنجه شد. دیگر آزادی عمل نداشتیم و مردم به همه کارمان نگاه می کردند. کلی فشار رویمان بود و ته دلم از این تجربه راضی نبودم. حس می کردم که باید راستا متفاوتی را پیش می گرفتیم. کلی اختلاف نظر و مسائل شخصی به وجود آمده بود، و اگر بخواهم صادقانه بگویم تمام این معضلات خودش را در فیلم و نتیجه نهایی هم نشان داد. ساخت این دنباله ها از تجربه های خوب کاری و حرفه ای من به حساب نمی آمد و فکر نمی کنم بقیه هم حس خوبی نسبت به آن داشتند. واچوفسکی ها این کتاب لامصب را از استنلی کوبریک خوانده بودند که در آن نوشته بازیگرها تا زمانی که خسته اشان نکنید اجراهای طبیعی به نمایش نمی گذارند. پس واچوفسکی ها هم پیش خودشان گفتند 90 برداشت بگیریم که طبیعی گردد! دلم می خواهد کوبریک را از قبر بیرون بکشم و خودم دوباره بکشمش.

11. موسیقی فیلم را تام تیک ور می سازد

واچوفسکی ها و فیلم ساز آلمانی تام تیک ور تا به حال همکاری های زیادی داشته اند. در فیلم ابر اطلس به همراه آن ها کارگردانی و نویسندگی فیلم نامه را برعهده داشت و سریال حسی نتفلیکس را با همکاری یکدیگر ساختند.

در ماتریکس 4 آهنگسازی فیلم را تام تیک ور بر عهده دارد و جایگزین آهنگساز سه گانه اصلی فیلم یعنی دان دیویس شده است. تام تیک ور معمولا در آهنگسازی فیلم هایی که کارگردانی می نماید نقش دارد و مثلا در ابر اطلس یا هولوگرامی برای شاه (A Hologram for the King) علاوه بر کارگردانی در آهنگسازی هم حضور داشته.

12. تدوین گر ماتریکس 4 از همکاران جدید واچوفسکی ها است

زک استنبرگ تدوین هر سه قسمت ماتریکس را بر عهد داشت که به خاطر قسمت اول برنده اسکار بهترین تدوین هم شد. لانا واچوفسکی برای قسمت چهارم ماتریکس سراغ چهره جدیدی رفته به نام جوزف جت سالی که پیش از این با واچوفسکی ها همکاری نموده بود. سالی در سریال حسی 24 قسمت را تدوین کرد و در سریال لیلی واچوفسکی یعنی در حال ساخت هم تدوین 7 قسمت را برعهده داشته است.

ماتریکس 4 مهم ترین و بزرگ ترین پروژه سالی به حساب می آید و احتمالا راستا او را در به دست آوردن پروژه های هالیوودی بزرگتر هموار خواهد نمود.

13. جینا تورس از نبودنش در ماتریکس 4 متعجب است

یکی دیگر از بازیگرانی که در سه گانه اصلی حضور داشت و قرار نیست در ماتریکس 4 بیاید، جینا تورس است. البته تورس مثل لارنس فیشبرن با مسأله برخورد ننموده است و انتقادهایی نسبت به این تصمیم داشته. تورس در دو قسمت آخر ماتریکس نقش کَس را بازی می کرد، بیوه دوزِر. دوزِر خلبان سابق سفینه مورفیوس بود و در قسمت اول کشته می شد. کَس بعد از انتها سه گانه زنده می ماند در حالی که ترینیتی و نئو کشته می شدند و از نظر تورس اینکه دو شخصیت کشته شده داستان در قسمت چهارم حضور دارند و شخصیت زنده ای مثل او حذف شده متعجب است و طی مصاحبه ای گفته که می خواهد بداند شخصیت هایی که مردند چطور بازگشته اند.

نمی خواهم ایراد الکی بگیرم ولی انگار شخصیت هایی که دیدیم در فیلم قبلی کشته شدند دوباره در قسمت جدید حضور دارند و شخصیت هایی که می دانیم در داستان نمرده اند از ماجرا حذف شده اند. فقط همین را خواستم بگویم. برایم جالب است که ببینم چه راستای را به کار گرفته اند و داستان چه سمتی می رود. اینکه از کجا می خواهند شروع نمایند و چه چیزهایی مطرح می گردد. چون انگار بعد از سه گانه اصلی قصه هایی را که می خواستند تعریف کردند.

14. لانا واچوفسکی در کارگردانی بداهه پردازی هم می نماید

به گفته نیل پاتریک هریس، فیلم برداری ماتریکس 4 شبیه دیگر پروژه های بزرگ هالیوودی و بلاک باسترهای پرخرج نبوده است. او طی مصاحبه ای با Variety درباره رویکرد و شیوه غیرمتعارف لانا واچوفسکی در کارگردانی یک پروژه پرخرج صحبت کرد: حس نمی کردیم سر یک فیلم بزرگ و پرخرج هستیم چون لانا واچوفسکی با آن شبیه پروژه شخصیش برخورد می کرد. با نور طبیعی فیلم می گرفت و سعی می کرد هر روز که می آید با توجه به امکانات صحنه تصمیمات جدید بگیرد. برخی روزها ساعت ها منتظر می ماندیم تا ابرها کنار بروند و نور آفتاب بتابد و بعد سریع فیلم برداری را شروع می کردیم.

توصیف هایی که نیل پاتریک هریس از پشت صحنه ماتریکس 4 می نماید بیشتر شبیه یک فیلم هنری و تجربی است تا فیلمی استودیویی و بزرگ و پرخرج. او در ادامه می گوید: فکر می کردم فیلم های استودیویی بزرگ را حتما باید با استوری بورد و کلی حساب و کتاب بگیرند. ولی انگار لانا واچوفسکی قبل از این سه بار با ماتریکس های قبلی چنین تجربیاتی را از سر گذرانده و حالا میخواهد به شیوه و روش شخصی خودش جلو برود. لانا همه چیز صحنه را خیلی صمیمانه مدیریت می نماید و برای همین اصلا حس نمی کردیم مشغول ساختن یک فیلم بزرگ هستیم.

15. لانا واچوفسکی برای صحنه های اکشن فیلم از تیم دوم کارگردانی استفاده نکرد

آوریل سال گذشته وقتی ماتریکس 4 در حال فراوری بود، مسؤول بدلکاران فیلم چاد استالسکی گفت لانا واچوفسکی بر خلاف سنت رایج فراوریات هالیوودی، از تیم دوم کارگردانی استفاده نمی نماید و تمام صحنه های اکشن فیلم با کارگردانی خودش ضبط شده است.

استالسکی طی مصاحبه اش با Collider گفت: نکته خیلی ویژه و جذاب لانا واچوفسکی همین است که صحنه های اکشن فیلمش را خودش کارگردانی می نماید. در فیلم های اولیه ماتریکس تیم دوم کارگردانی داشتیم که به خاطر مسائل لجستیکی مجبور می شدند صحنه های اکشن را کارگردانی نمایند. ولی در ماتریکس 4 لانا واچوفسکی شخصا روی صحنه های اکشن نظارت دارد و خودش آن را کارگردانی می نماید. تیم دوم کارگردانی اینجا بیشتر برای دریافت نماهای معرف یا صحنه های اضافی به کار گرفته می گردد. لانا برای صحنه های اکشن فیلم هم از تیم اصلی استفاده می نماید و همه چیز را دقیق و درست می گیرد. برای همین اکشن های فیلم انقدر خوب و تماشایی از آب در آمده.

استالسکی ماتریکس 4 را یک تجربه بی نهایت لذتبخش می نامد و اضافه می نماید که به نظرم اگر از طرفداران سه گانه اصلی باشید، از دیدن این یکی حسابی ذوق زده خواهید شد.

16. لوکیشن های فیلم برداری

فراوری ماتریکس 4 از 4 فوریه 2020 در سان فرانسیسکو شروع شد و در ادامه به برلین آلمان رفتند. 16 مارس 2020 به دلیل شیوع کرونا فیلم برداری را متوقف کردند ولی در میانه های آگوست ساخت فیلم را از سر دریافتد و فیلم برداری در برلین ادامه یافت.

بعد از انتها فیلم برداری در پاییز، خبرهایی منتشر شد مبنی بر اینکه تیم فراوری ماتریکس 4 جشن و مراسمی برای اتمام کار برگزار کردند که پروتکل های بهداشتی رعایت نمی شد و در آن نزدیک 200 نفر شرکت داشتند. البته گروه سازنده همچنان اصرار دارند که این گردهمایی مربوط به صحنه ای از فیلم بوده و ماجرا به جشن اتمام فیلم برداری ماتریکس 4 ربطی نداشته اشت.

17. تاریخ اکران

پیش از شیوع کرونا، استودیو وارنر برنامه اکران ماتریکس 4 را برای 21 می 2021 چیده بود اما بحران کرونا باعث شد تا اکران فیلم را به اول آوریل 2022 موکول نمایند. طرفداران ماتریکس اکتبر 2020 خبرهای خوبی شنیدند و استودیو وارنر گفت که اکران فیلم را جلو انداخته اند و قرار است 22 دسامبر 2021 به نمایش در بیاید.

ماتریکس 4 هم طبق برنامه اکران و نمایش تازه وارنر، قرار است همزمان با اکران در سینماها روی سرویس آنلاین اچ بی او مکس قرار بگیرد.

منبع: indiewire

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1476

به "ماتریکس 4؛ 17 نکته درباره بازگشت اکشن به یادماندنی کیانو ریوز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماتریکس 4؛ 17 نکته درباره بازگشت اکشن به یادماندنی کیانو ریوز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید