منطقه ها بکر شمال ایران

به گزارش تور اروپا ارزان، زندگی امروز/ می خواهیم برویم جایی که خبری از دود و ماشین و آدمیزاد نباشد. این جمله بسیاری از عاشقان منطقه ها بکر است، آنهایی که از شلوغی و سرو صدا به تنگ آمده اندو و دنبال جاهایی هستند که خبری از سروصدا در آنها نیست و کمتر گردشگری را میتوان در اطرافشان دید.

منطقه ها بکر شمال ایران

به گزارش زندگی امروز به نقل از برترینها، می خواهیم برویم جایی که خبری از دود و ماشین و آدمیزاد نباشد. این جمله بسیاری از عاشقان منطقه ها بکر است، آنهایی که از شلوغی و سرو صدا به تنگ آمده اندو و دنبال جاهایی هستند که خبری از سروصدا در آنها نیست و کمتر گردشگری را میتوان در اطرافشان دید. اما علت دیگری هم باعث علاقه به منطقه ها بکر می گردد: کشف جاهایی تازه و دست نخورده که پای کمتر کسی به آنها باز شده و چهره شان از طریق انسان ها دگرگون و امروزی نشده است.

در ایران منطقه ها بکر زیادی وجود دارد اما ما در اینجا میخواهیم تعدادی از منطقه ها بکر شمال ایران را معرفی کنیم، باشد که این منطقه ها را همانطور که هستند بکر نگه داریم و با ریختن زباله چهره شان را زشت نکنیم.

دنیا نما

یکی از بکرترین منطقه ها شمال ایران دهکده دنیا نماست. دنیا نما در استان گلستان و 70 کیلومتری کردکوی قرارگفته و جایی ست که همه چیز را باهم دارد. پوشش گیاهی و جانوری متنوع، اقیانوسی از ابر در دل جنگل های گلستان، درختان سربه فلک کشیده، رودخانه، خانه های ییلاقی، آبشار و سقف های شیروانی و برترین هوا، تصویر ماندگار این منطقه است. به طوری که دلت نمی خواهد همه اینها تمام گردد و برگردی. فرودین تا آبان برترین زمان سفر به دنیا نماست.

جهت دسترسی: بعد از رسیدن به استان گلستان باید به سمت کردکوی بروید. از آنجا راه درازنو و بعد روستای رادکان را در پیش بگیرید. بعد به سمت روستاهای چمن ساور و حاجی آباد بروید و بعد از رسیدن به یک دوراهی، وارد جاده سمت چپ شده و از آنجا به دشت باطراوت دنیا نما خواهید رسید.

توتکابن

حدود 16 کیلومتری شمال شرقی رودبار، 2 کیلومتری مشرق رستم آباد و 12 کیلومتری مغرب کوه درفک، توتکابن قرار گرفته است. یک زمان در اینجا درختان توت زیادی وجود داشت، به همین علت هم حالا به آن توتکابن می گویند. توتکابن مناسب آنهایی ست که به گشت و گذار در محله های روستایی علاقه مندند. اینجا پر از صدای طبیعت، مرغ و خروس و گاو و گوسفندهایی ست که برای چرا در دشت و دمن می پلکند و صدایشان، صدای غالب روستاست. می توانی در بالای تپه ها بنشینی و از تماشای آن همه سبزی که زیرپایت است به وجد بیایی.

جهت دسترسی: از رودبار به سمت رستم آباد حرکت کنید و تابلوی رستم آباد را که در سمت راست جاده دیدید داخل بروید تا به میدان برسید . با رفتن به راه سمت راست میدان به توتکابن می رسید.

ییلاق گرسماسر

در 40 کیلومتری جنوب غربی رامسر یکی از خوش آب و هواترین روستاها واقع شده. گرزمان سر یا گرسماسر به معنی مکانی ست در بالای بهشت. این منطقه پر از دشت های پرگل و چشمه های پرآب کوچک و عظیم است، کوه سماموس در شرق آن و ارتفاعات جواهرده در غربش قرار گرفته اند و انگار آن همه دشت های سرسبز قصد تمامی ندارند. گرسماسر بر طبق منابع، روستایی هزارساله است، گل گاوزبان یکی از منابع عایدی مردم اینجاست و در روستا که راه بروید عسل، چادرشب، نمد، زنبیل و جاجیم هم پیدا می گردد.

جهت دسترسی: از میدان اصلی رامسر، میدان سیمرغ یا شهید خلعتبری که به سمت هریس حرکت کنید، بعد از هفت کیلومتر به یک دو راهی می رسید که با نصب تابلویی جهت رسیدن به گرسماسر را تعیین نموده است. از آنجا تا گرسماسر 55 کیلومتر راه است و جهت از جنگل زیبا و بکر دال خانی می گذرد.

رحیم آباد

رحیم آباد هم یکی از منطقه ها سرسبز شمال است ولی این که چیز تازهی نیست، چون تقریبا همه شمال سبز است. نکته رحیم آباد در جاده باصفایی ست که از کلاچای می گذرد تا به آن برسد، هوا خنک است و تا چشم کار می نماید مزارع چای و پرتقال و نارنج است که می بینید و پرورش ماهی قزل آلا که یکی از منابع عایدی مردم محلی ست. رحیم آباد برخلاف جاهایی که در بالا پیشنهاد شد برای گذران نیم روز مناسب است.

جهت دسترسی: اگر از رودسر حرکت می کنید نرسیده به کلاچای باید به سمت تابلوی روستای رحیم آباد بروید و اگر به عکس از کلاچای می خواهید به سمت رحیم آباد بروید در سمت چپتان تابلوی رحیم آباد را خواهید دید.

دریاچه لفور(سد البرز)

یکی از زیباترین دریاچه های ایران دریاچه لفور یا سد البرز است. آنطور که وقتی عکس هایش را نگاه می کنید شاید باورتان نگردد اینجا ایران است. دریاچه لفور در بین جنگل های سوادکوه واقع شده و یکی از قشنگترین جاهایی است که هرکس قبل از مرگ می تواند ببیند. یکی از بکرترین ها که وجود هفت آبشار بر قشنگی هایش افزوده و گاهی همانطور که در کنارش نشسته اید اسب ها از کنارتان رد می شوند و عیشان را تکمیل می نمایند. جاده کنار این دریاچه را که بالا بروید به آلاشت میرسید، منطقه ای پر از ابر و دشتهای سبز که خودتان باید بروید و زیبایی اش را از نزدیک ببینید.

آدرس: بعد از فیروزکوه و پل سفید، باید خود را به شیرگاه برسانید. جهت جنگل از جاده سد البرز می گذرد. از سد البرز تا جنگل و دریاچه لفور دو ساعت راه است.

جنگل نیرنگ

در 5 کیلومتری نوشهر و در نزدیکی جاده نیرنگ روستای کشکسرا واقع شده. به این منطقه پارک جنگلی خانیکان می گویند، هرچند که بر طبق گفته بعضی از مردم محلی به خاطر وجود درختانی از همه رنگ و چهارفصل بودن درختان آن، به نیرنگ معروف شده. اینجا منطقه ای آرام و بکر است که آب تنی در رودخانه کُرکُرود میتوان لذت سفر به آن را دوچندان کند.

منبع: زندگی روز
انتشار: 7 شهریور 1400 بروزرسانی: 7 شهریور 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1570

به "منطقه ها بکر شمال ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منطقه ها بکر شمال ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید