موافقان و مخالفان اجرای طرح زیرگذر شوش چه کسانی هستند؟

به گزارش تور اروپا ارزان، افرادی منتظر معاون میراث فرهنگی کشورند، به محض ورود او به ورودی پل روگذر شوش - اندیمشک دورش حلقه می زنند و با لحن اعتراضی و قومیتی کردن ماجرا، سعی می نمایند به محمدحسن طالبیان دیکته نمایند که اگر با ایجاد زیر گذر موافقت نکند، قومیتی فکر می نماید و نمی خواهد همه مردم را در نظر بگیرد!

موافقان و مخالفان اجرای طرح زیرگذر شوش چه کسانی هستند؟

به گزارش تور اروپا ارزان، فیلم های منتشر شده از زمان حضور طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نشان از حضور عده کمی در این جنجال دارد؛ جنجالی که هر چند از یک سو حق را به مطالبات مردمی می دهد اما از سوی دیگر نوع برخوردها و صحبت ها نشان می دهد که نه تنها حرف معاون میراث فرهنگی کشور به عنوان متخصص این حوزه، برایشان هیچ اهمیتی ندارد، بلکه فقط منتظر مانده اند و سر و صدا می نمایند و از این سرو صدا و اعتراض فیلم می گیرند؛ تا شاید با پخش آن، سازمان میراث فرهنگی را مجبور نمایند درخواست آن ها را تایید کند؛ حتی وقتی معاون میراث فرهنگی به آن ها اعلام می نماید، قصد ما حفاظت از ثروتی است که شهر شما در دل خود پنهان نموده و فقط نمی خواهیم این ثروت از بین برود.

طالبیان در بدو ورودش و با وجود سروصداهایی که او و رسانه ها را در برخی فیلم های منتشر شده، خائن به شهر شوش می دانند، فقط تاکید می نماید که هیات وضعیت را آنالیز می نماید، نتیجه را می گوییم تا ببینیم چه راه حلهایی می توان انجام داد.

او حتی در پاسخ به این پرسش که چرا در همین چند ماه گذشته، مجوز چنین زیرگذری برای شهرهای مشابه وضعیت شوش مانند شوشتر یا دزفول را صادر نموده اما به شوش این مجوز را نمی دهد؟ می گوید: هر جا اقتضائات خاص خود را دارد. باید آنالیز باستان شناسی صورت گیرد، قبلا گروهی باستان شناس در این منطقه گمانه زده و آثاری را پیدا نموده و گزارش هایی را در این زمینه داده اند، باید این آنالیز ها تکمیل تر گردد.

وی اما در پاسخ به این اعتراض که در گذشته، مبلغ 400 میلیون تومان توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی برای آنالیز این منطقه مصوب شده بود اما کارگر برای آنالیز ها فرستاده شد و نه باستان شناس و حتی هیچ نتیجه ای از گمانه زنی ها به مردم شوش اعلام نشد، اظهار می نماید: همراه تیم معاونت میراث فرهنگی، دکتر شیرازی، رئیس پژوهشکده باستان شناسی به شوش آمده ایم تا محوطه را آنالیز کنیم. در گذشته نیز براساس آنالیز های صورت گرفته، آقای امیدفر مطالعاتِ باستان شناسی را در این محوطه انجام داد و براساس گزارشی که منتشر کرد، آثار و شواهدی از این محوطه به دست آمد، بنابراین سفر این تیم برای انجام آنالیز های بیشتر است تا راه حل بهتری پیدا کنیم.

از نکات جالب توجه صحبت های رد و بدل شده بین موافقان ایجاد زیر گذر و طالبیان، حرف از قومیتی رفتار کردن معاون میراث فرهنگی کشور با این اتفاق کاملا فرهنگی بود!

چند نفر از افراد حاضر در آن مکان یعنی - عرصه شهرباستانی شوش در ورودی پل روگذر شوش - اندیمشک - خطاب به وی می گویند: احساسی بین مردم شوش است، که آقای طالبیان قومیتی رفتار می نماید، شاید دلش با احداث زیرگذر موافق نیست.

طالبیان در پاسخ به این پرسش سعی می نماید ابعاد فرهنگی ماجرا را به آن ها یادآوری کند: این حوزه باستان شناسی است، در پژوهشکده باستان شناسی همه متخصصان و باستان شناسان کار می نمایند، هر گزارشی که این اداره کل به معاونت میراث فرهنگی بدهد، ما براساس آن عمل می کنیم.

او تاکید می نماید: وضعیت این منطقه و اتفاقاتی که رخ می دهد، هیچ ارتباطی به این موضوعات ندارد. این بسیار روشن است، به همان اندازه که مردم شوش را دوست داریم مردم ایران را دوست داریم، بنابراین حتما کاری می کنیم که رضایت مردم برای دراز مدت باشد.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه می دهد: اگر این معاونت وارد شده و تا تکمیل مطالعات اجازه کاری را نمی دهد، به این دلیل است که اگر آثاری هم در این منطقه وجود دارد، در واقع ثروت چند هزار ساله شوش است، پس باید حرمت آن ها و مردم را داشته باشیم.

با وجود همه حرف های رد و بدل شده، باز هم حرف افراد تجمع نماینده، این است انتظار داریم آقای طالبیان برای آغاز کار نظر مثبت بدهد، هر چند او در پاسخ به این درخواست بار دیگر می گوید؛ کلیات را می بینیم و نظر خود را اعلام می کنیم.

این دیالوگ ها در آخرین ساعات جمعه هفتم دی، بین 50 نفر از مردم شوش و معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در منطقه ورودی پل شوش - اندیمشک رد و بدل شد.

صحبت ها و رفتاری که حتی رحمت الله رئوف- مدیر کل دفتر آنالیز عملکرد، بازرسی و رسیدگی به شکایات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری - هم نسبت به آن شاکی بود.

او شنبه هشتم دی با اشاره به جو به وجود آمده در این منطقه از شهر شوش به تور اروپا ارزان گفته بود: متاسفم که فرمانداری و شورای تامین شهرستان شوش، نتوانستند فضایی را ایجاد نمایند که معاون میراث فرهنگی کشور به موقع و به درستی از محل بازدید کند. هیچ مقامی در هیچ یک از دستگاه های دولتی، عمومی و خصوصی با هیچ مصوبه ای اجازه ندارد، قانون را نقض کند، اقدامات شبانه و نقض قوانین با جوسازی توسط تعدادی افراد بدون بینش فرهنگی علیه مقامات سازمان متبوع خود را بی احترامی به حقوق ملت ایران می داند و می گوید: موضوع این تخلف مشهود به دادستان کل کشور منعکس و به وسیله اداره کل حقوقی سازمان میراث فرهنگی پیگیری می گردد و با مرتکبان این تخلف برخورد قضایی می گردد.

مدیر کل دفتر آنالیز عملکرد، بازرسی و رسیدگی به شکایات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری - که همراه معاون میراث فرهنگی سازمان از محوطه ورودی شهر باستانی شوش بازدید نموده است، می گوید: مسیر جایگزین و راه حل بحث ایجاد جاده کمربندی توسط وزیر راه وشهرسازی سابق مطرح شده بود، اما به نظر می رسد چون ذی نفعان این افراد از این موضوع خوششان نیامده، دوست دارند حتما در این بخش زیرگذر اجرایی گردد؛ در حالی که براساس شواهد، به نظر می رسد در این نقطه یک تمدن وجود دارد.

مرور دوباره این صحبت ها علامت سوال های زیادی به ذهن می آورد، چه کسانی می خواهند طرح زیرگذر اجرائی گردد؟ یا اصلا میراث فرهنگی چطور می تواند یک مدیریت واحد و درست بین این نوع نگاه های مختلف به وجود آورد؟

با این وجود آیا میراث فرهنگی این نکته را در نظر دارد که هر چند آثاری که به طور دائم در حال دم زدن ازحفاظت از آن هاست، ملی و جهانی هستند؛ اما قطعا حافظان آن در وهله نخست، مردم همین شهرند. مردمی موافق طرح زیرگذر که البته به نظر می رسد همه جامعه آماری شوش را هم شامل نمی شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 265

به "موافقان و مخالفان اجرای طرح زیرگذر شوش چه کسانی هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقان و مخالفان اجرای طرح زیرگذر شوش چه کسانی هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید