چرا فوتبالیست های تیم های ایرانی دستمزدهای خود را کاهش نداده اند؟

به گزارش تور اروپا ارزان، به گزارش خبرنگاران، شیوع ویروس کرونا در سراسر دنیا باعث شد تا علاوه بر تعطیلی فعالیت های اجتماعی و مالی در بیشتر کشورها، شاهد لغو بازی های ورزشی و در راس آنها صنعت فوتبال باشیم.

چرا فوتبالیست های تیم های ایرانی دستمزدهای خود را کاهش نداده اند؟

رقابت های فوتبال باشگاهی و ملی در کشورهای مختلف لغو شد تا مشخص تکلیف ادامه دیدارها در لیگ های معتبر به آینده موکول گردد. همین امر سبب شد تا باشگاه های مختلف جهان برای حمایت از کارمندان خود و حتی کادر پزشکی کشورهایشان درصدهای مختلفی از دستمزدهای ماهیانه خود را ببخشند.

بازیکنان تیم فوتبال بارسلونا پیشنهاد بخشش هفتاد درصد از دستمزد سه ماه آینده خود را به ریاست این باشگاه ارائه کردند تا او بتواند حقوق کارمندان آبی اناری پوشان را پرداخت کند.

باشگاه اتلتیکو مادرید و اسپانیول در اسپانیا و بعضی باشگاه ها در کشورهای انگلیس و ایتالیا نیز همچون بارسا اقدام به کاهش دستمزدهای ماهیانه خود در ماه های جاری میلادی گرفتند تا مسئولان خود را در راستا عبور از رکود اقتصادی بابت شیوع ویروس کرونا یاری نمایند.

باشگاه هایی که با توجه به افت شدید سهام خود در بازار بورس با کاهش نقدینگی در پرداخت روبرو شدند تا اینگونه با حمایت بازیکنان خود روبرو شده و مانع از اخراج کارمندان خود شوند.

اتفاقی که برای بعضی بازیکنان فوتبال ایران نیز رخ داد اما آنها به دلیل لژیونر بودن شامل چنین فرایند ای در کاهش دستمزدهای خود شدند.

بطور مثال صادق محرمی بازیکن دیناموزاگرب کرواسی با پیشنهاد باشگاه خود حاضر به کاهش 200 هزار یورویی از دستمزد خود شد تا بتواند به مجموعه این تیم در پرداخت مطالبات خود یاری کند.

البته در این بین بعضی بازیکنان نظیر علیرضا جهانبخش، کریم انصاریفرد و مهدی طارمی نیز هستند که بصورت کاملاً خودجوش تصمیم به تخصیص بخشی از درآمد ماهیانه خود برای یاری به کادر پزشکی کشور گرفتند.

همچنین بعضی بازیکنان فوتبال در داخل کشور نیز چنین اقدامی را انجام دادند اما هیچ خبری از کاهش دسته جمعی بازیکنان یک باشگاه در حمایت از مدیران خود در ماه های تعطیلی لیگ برتر به دلیل شیوع ویروس کرونا نبود.

بازیکنانی که بر خلاف همتایان خود در کشورهای مختلف اروپایی دستمزد ماهیانه دریافت نمی نمایند و قراردادهای میلیاردی خود را در قالب چهار تا پنج قسط دریافت می نمایند.

همچنین هیچیک از باشگاه های لیگ برتر فوتبال ایران جایگاهی در بازار بورس کشور ندارند تا با کاهش درخواست خرید سهام در روزهای شیوع ویروس کرونا روبرو شوند.

عدم خصوصی سازی باشگاه های نظیر استقلال تهران و پرسپولیس و همچنین نبود سیستم اقتصادی شفاف در پرداخت دستمزد هفتگی و ماهیانه آنها سبب شد تا بازیکنان فوتبال ایران تخفیف دادن در مبالغ مندرج در قراردادهایشان را از مدل های خارجی الگوبرداری ننمایند.

بازیکنانی که تنها کافی است چند روز از عدم دریافت مطالبات آنها طی گردد تا نشان دهند برای اعتصاب و مصاحبه علیه مدیران باشگاه می توانند از مشابه اروپایی تقلید نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 732

به "چرا فوتبالیست های تیم های ایرانی دستمزدهای خود را کاهش نداده اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا فوتبالیست های تیم های ایرانی دستمزدهای خود را کاهش نداده اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید