چه اتفاقی رخ می دهد اگر ماه به زمین نزدیک تر گردد؟

به گزارش تور اروپا ارزان، چه اتفاقی رخ می دهد اگر ماه در یک دوم فاصله کنونی از زمین قرار بگیرد؟ فوران آتش فشان، سیل و زلزله دور از انتظار نیست.

چه اتفاقی رخ می دهد اگر ماه به زمین نزدیک تر گردد؟

به گزارش ایسنا و به نقل از لایو ساینس، نیل کامینز (Neil Comins)، فیزیکدان دانشگاه ماین درپاسخ به این سوال می گوید: در حقیقت طغیان آب ها دور از انتظار نیست. شناخته شده ترین اثر ماه بر زمین جزر و مد است و اگر ماه نصف فاصله کنونی را با زمین داشت، قدرت جزر و مد هشت برابر می شد. در نتیجه بعضی از جزایر زمین بیشتر طول روز را در زیر آب بودند و منطقه ها ساحلی پر جمعیت هم غیرقابل سکونت می شدند.

وی اضافه نمود: افزایش شدت جزر و مد تنها نتیجه نزدیک شدن ماه به زمین نیست. ماه بر روی خشکی های زمین هم اثر می گذرد و اگر به طور اتفاقی به زمین نزدیک گردد، امواج شدید انرژی به زمین برخورد می نماید.

جازمین اسکارلت (Jazmin Scarlett) که یک آتش فشان شناس در دانشگاه کوئین مری (Queen Mary) لندن است، می گوید: بروز یک گرانش ناگهانی بر روی پوسته زمین اثر می گذارد و باعث ایجاد زمین لرزه های بیشتر و فوران آتش فشان ها می گردد.

به طور مثال قمر آیو (Io) سیاره مشتری که از نظر آتش فشانی فعال ترین عضو منظومه شمسی است را در نظر بگیرید، این قمر در اثر گرانش سیاره مشتری بدین شکل درآمده است و اگر ماه هم به زمین نزدیک گردد، زمین سرنوشتی مشابه پیدا خواهد نمود.

علاوه بر اتفاق هایی که برای پوسته زمین رخ خواهد داد، در طول زمان سرعت چرخش زمین هم کاهش می یابد. زمانی که ماه اقیانوس ها را به سمت خود می کشد، اصطکاک ایجاد شده بین آب ها و کف اقیانوس باعث کند شدن چرخش زمین می گردد. به گفته کامینز، امروزه گردش زمین در حدود یک هزارم ثانیه در هر قرن کاهش می یابد و اگر ماه در فاصله ای معادل نصف فاصله کنونی با زمین قرار داشت، سرعت چرخش زمین با سرعت بیشتری کاهش می یافت.

اگر ما بتوانیم از زمین لرزه های ناگهانی، فوران آتش فشان، طولانی شدن روز و شب و جزر و مد شدید جان سالم به در ببریم، شاهد کسوف های مکرر خواهیم بود. از آن جا که ماه بخش عظیمی از آسمان را فرا می گیرد، احتمال عبور آن از جلوی خورشید بیشتر است. ظاهر ماه در آسمان مشابه ظاهر کنونی آن خواهد بود تنها کمی عظیم تر.

اگر ماه به آرامی و نه به صورت ناگهانی به زمین نزدیک گردد، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

به گفته اسکارلت، تغییرات در جذر و مد و پوسته زمین به آرامی رخ می دهد. روز و شب های طولانی می تواند جو زمین را تغییر دهد و باعث تغییراتی در تکامل موجودات گردد.

آیا این امکان وجود دارد که ماه به زمین نزدیک گردد؟

پاسخ این سوال تنها حدس و گمان است، اما کامینز می گوید: اگر یک سیاره عظیم در زمان و مکان مناسب نزدیک به ماه و زمین قرار بگیرد، می تواند ماه را به سمت زمین سوق دهد. حتی اگر چنین اتفاقی رخ دهد، سال ها طول می کشد که ماه به نصف فاصله کنونی خود از زمین برسد و اثرات آن بلافاصله در زمین حس نخواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1540

به "چه اتفاقی رخ می دهد اگر ماه به زمین نزدیک تر گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه اتفاقی رخ می دهد اگر ماه به زمین نزدیک تر گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید