کرملین از اقدامات مداخله جویانه آمریکا در اعتراضات روسیه انتقاد کرد

به گزارش تور اروپا ارزان، دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه اظهارات وزارت سفارت و وزارت امورخارجه آمریکا درباره تظاهرات غیرقانونی در روسیه را دخالت در امور داخلی روسیه دانست.

کرملین از اقدامات مداخله جویانه آمریکا در اعتراضات روسیه انتقاد کرد

پسکوف روز یکشنبه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی روسیه1 در مورد انتشار اطلاعات مربوط به اعتراضات روز گذشته در روسیه از سوی سفارت آمریکا گفت که این مداخله در امور داخلی روسیه است.

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه گفت: بدیهی است انتشار اطلاعات مربوط به اعتراضات در روسیه، حمایت مستقیم از نقض قوانین و اقدامات غیرقانونی در این کشور است.

سفارت آمریکا در روسیه روز جمعه در سایت اینترنتی خود مکان و زمان برگزاری تظاهرات غیرقانونی در 20 شهر روسیه را منتشر کرد و در کنار آن از شهروندان آمریکا خواست تا از حضور در این گونه برنامه ها بپرهیزند.

آمادگی مسکو برای بهبود روابط با واشنگتن

سخنگوی کرملین در عین حال گفت: روسیه بطور سنتی و پیگیر خواستار برقراری روابط حسنه با آمریکا است و مسکو برای بهبودی با واشنگتن آمادگی دارد.

وی اضافه کرد: ما در عمل و نه حرف اعلام می کنیم که آماده ایم که آمریکا را شریک خود برای همکاری بدانیم اما آنها (مقامهای آمریکایی) چنین آمادگی ندارند.

پسکوف گفت: اما در این شرایط بزور نمی توان خوشایند (آمریکا) بود. البته ما امیدواریم که بتوانیم گفت و گو با آمریکا را آغاز کنیم. اما در این گفت و گو باید به موارد اختلاف بین دو کشور نیز اشاره و درباره ان مذاکره کرد.

اظهارات ضدروسی دولت بایدن قابل پیش بینی بود

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه گفت: نخستین اظهارنظر کاخ سفید پس از مراسم تحلیف ریاست جمهوری جو بایدن علیه روسیه کاملا قابل پیش بینی بود. این افراد در کاخ سفید بسیار شناخته شده هستند. بدیهی است آنها ما را همچنان دشمن می دانند.

جن پساکی سخنگوی کاخ سفید به تازگی خاطرنشان کرد که جو بایدن رییس جمهوری آمریکا به سرویس های اطلاعاتی دستور داده تا موضوع هایی را که واشنگتن معتقد است روسیه در آنها نقش دارد، مانند حملات سایبری، مسمومیت احتمالی الکسی ناوالنی، وبلاگ نویس روسی و پاداش های احتمالی برای کشتن سربازان آمریکایی در افغانستان را بررسی کنند.

پسکوف در واکنش به دستور بایدن به سازمان های اطلاعاتی این کشور برای تحقیق درباره دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا گفت که چنین مداخله ای وجود نداشته است.

روابط روسیه و آمریکا بشدت تیره است و واشنگتن از سال 2014 بیش از 90 بسته تحریمی در مورد مسکو و صدها شهروند و شرکت های روسی وضع کرده است.

موج جدید تنش در روابط روسیه و آمریکا اخیرا با حمایت واشنگتن از اعتراضات در روسیه بخاطر دستگیری الکسی ناوالنی منتقد اصلی دولت این کشور بروز کرده است.

هزاران نفر از هواداران الکسی ناوالنی روز گذشته در مسکو و چندین شهر دیگر روسیه اقدام به برپایی تظاهرات کرده و خواستار آزادی او شدند.

به گزارش اسپوتنیک تعدادی زیادی از شرکت کنندگان در تظاهرات غیرقانونی در میدان پوشکینسکایا در مرکز مسکو دستگیر شدندبراساس این گزارش افرادی که چهره خود را به طور کامل پوشانده اند توسط مامورین پلیس بازداشت شدند.

وزارت کشور روسیه هم گزارش داد که حدود چهار هزار نفر در تظاهرات غیرقانونی در مرکز مسکو شرکت کردند.

برخی رسانه ها از جمله الجزیره قطر مدعی شدند 3500 تن از هواداران ناوالنی بازداشت شدند.

ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه هم روز گذشته خاطرنشان کرد: دیپلمات های آمریکایی به دلیل انتشار مطالبی درباره اعتراضات غیرقانونی در شهرهای این کشور به این وزارت خانه احضار می شوند.

ماریا زاخاروا شنبه شب به طور مستقیم از کانال یوتیوب گفت: وزارت خارجه روسیه پس از انتشار محل های اعتراضات غیرقانونی در شهرهای روسیه از سوی دیپلمات های آمریکایی آنها را به وزارت خارجه احضار می کند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت : دیپلمات های آمریکایی به وزارت امور خارجه احضار می شوند تا بگویند چگونه اطلاعات منتشر شده توسط آنها به ذهنشان خطور کرده است.

وی تأکید کرد: کارمندان سفارت آمریکا نه تنها نقشه ای از مسیرهای اقدامات غیرقانونی را انتشار دادند، بلکه عبارت ورود به کرملین را نیز منتشر کرده اند.

زاخاروا شرح داد: این اقدام به طور کلی فراتر از هر چارچوبی است. این چیست؟ آیا این انگیزه است، آیا یک تماس است، آیا یک دستورالعمل است، آیا یک تحریک است؟ ، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1254

به "کرملین از اقدامات مداخله جویانه آمریکا در اعتراضات روسیه انتقاد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرملین از اقدامات مداخله جویانه آمریکا در اعتراضات روسیه انتقاد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید