آتش زیر خاکستر امیکرون درحال شعله ور شدن

به گزارش تور اروپا ارزان، بررسی آمار های رسمی منتشر شده از همه گیری کرونا نشان می دهد ظاهرا آتش زیر خاکستر امیکرون درحال شعله ور شدن و ایجاد بحرانی تازه در کشور و البته آغاز پیک ششم کرونایی است.

آتش زیر خاکستر امیکرون درحال شعله ور شدن

به گزارش تسنیم، بررسی های آماری نشان می دهد در شرایطی که فرایند نزولی همه گیری در تمامی شاخص ها از جمله نرخ فوتی های روزانه حکایت از بهبود شرایط داشت ورود ویروس جهش یافته امیکرون توانست در کمتر از یک ماه زنگ هشدار احتمال بروز بحرانی تازه به نام پیک ششم را به صدا در آورد.

در این زمینه کارشناسان بهداشت و درمان با اشاره به آمار های رسمی منتشر شده تاکید دارند: قدرت سرایت بسیار بالای امیکرون در کنار افزایش تعداد موارد بستری در ایران می تواند بحران آفرین باشد به خصوص اینکه حجم بالای بیماران احتمالی در آینده نزدیک کابوسی برای کادر درمان و مراکز درمانی است اتفاقی که هم اکنون تعداد موارد مراجعه سرپایی به مراکز درمانی تاکیدی براین مدعاست که خوشه های پراکنده بیماری کم کم درحال شعله ور شدن است.

در این زمینه کارشناسان می گویند رشد 175 درصدی نرخ ابتلای روزانه تنها در سه روز گذشته به این واقعیت تاکید دارد که نباید در شرایط فعلی دچار اشتباه محاسباتی شد، چون جهش ناگهانی تعداد موارد ابتلا قطعا مشکل آفرین است همانطور که کادر درمان و سیستم بهداشت و درمان کشور های اروپایی و آمریکای شمالی را هم اکنون با چالشی جدی روبرو کرده است.

به گفته این گروه زنجیره افزایش شاخص های مختلف آماری در همه گیری از جمله نرخ موارد بستری در مراکز درمانی که از اول هفته 77.3 درصد صعود داشت در کنار جهش 42.30 درصدی موارد فوتی مهر تایید بر احتمال بروز بحران در دو هفته آینده است، چون رفتار ویروس نشان داده که در یک دوره کوتاه مدت امیکرون می تواند رشدی چند صد درصدی داشته باشد و بخش های عمده ای را درگیر کند.

استان اصفهان/ 52 مورد امیکرون ثبت شد

پژمان عقدک با اشاره به شرایط کرونا در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفت: در 24 ساعت گذشته 106 مورد مثبت ابتلای قطعی گزارش شده است.

وی اضافه کرد: در همین بازه زمانی 54 بیمار کرونایی در بیمارستان ها و مراکز درمانی بستری شدند و با ترخیص 54 بیمار، مجموع بیماران بستری به 259 مورد رسیده که 53 نفر آن ها در بخش های مراقبت ویژه بستری هستند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان آمار مرگ و میر طی 24 ساعت گذشته گفت: در شبانه روز گذشته یک نفر فوتی قطعی به کرونا و 5 نفر فوتی مشکوک به کرونا گزارش شده است.

عقدک شرح داد: تا روز دوشنبه 20دی ماه بر اساس آخرین آمار 52 مبتلای قطعی امیکرون در مراکز علوم پزشکی اصفهان شناسایی شدند.

استان بوشهر / 9 مورد تازه امیکرون شناسایی شد

سعید کشمیری با بیان اینکه شیوع سویه امیکرون بسیار سریعتر از گونه های قبلی کرونا است گفت: پرهیز از ساده انگاری و دورهمی ها و استفاده از ماسک برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا و گونه نو لازم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به اهمیت واکسیناسیون در کنترل سویه نو کرونا گفت: گونه امیکرون همه استان ها را درگیر کرده و برای مقابله با این گونه تزریق نوبت سوم واکسن کرونا بسیار موثر است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر از شناسایی 9 بیمار مبتلا به امیکرون در استان خبر داد و خاطر نشان کرد: نمونه آزمایش 4 بیمار دیگر مشکوک به امیکرون برای آزمایش به تهران ارسال شده است.

وی از بستری 17 بیمار نو کرونایی در بیمارستان های استان بوشهر خبر داد و اضافه کرد: با بستری 17 بیمار نو در بخش کرونایی بیمارستان های استان بوشهر در شبانه روز گذشته، تعداد بیماران بستری مبتلا به کرونا به 66 نفر رسید.

کشمیری با اشاره به بستری 4 بیمار در بخش ICU بیمارستان های استان شرح داد: در شبانه روز گذشته 2 بیمار از بخش کرونایی با حال عمومی خوب از بیمارستان های استان بوشهر ترخیص شده اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، از ثبت 15 روز بدون فوتی کرونایی خبر داد و اظهار داشت: تعداد روز های بدون فوتی کرونایی در استان بوشهر از 2 هفته گذشت و وارد روز پانزدهم شد.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با بیان اینکه از آغاز شیوع کرونا تا به امروز 89 هزار و 630 مبتلا به این ویروس در استان شناسایی شده است اضافه کرد: تعداد جان باختگان به سبب ابتلا به کرونا در استان بوشهر در 2 سال گذشته 2 هزار و 35 نفر است.

استان البرز/ مبتلایان به امیکرون در البرز به 24 نفر رسید

مهرداد بابایی در کرج در مورد آخرین شرایط شیوع کرونا سویه امیکرون در استان البرز، گفت: در حال حاضر 24 مورد ابتلای قطعی به سویه امیکرون در استان البرز شناسایی و ثبت شده است.

وی اضافه کرد: در 24 ساعت گذشته فوتی قطعی بر اثر ابتلا به کرونا در استان البرز صفر بوده است.

سخنگوی ستاد کرونای استان البرز با بیان اینکه اغلب این بیماران به صورت سرپایی و با علائم خفیف هستند، اظهار داشت: 16 نفر از افراد مبتلا به سویه امیکرون در استان البرز از بیمارستان ترخیص شدند.

استان سمنان/ثبت 52 مبتلای نو کرونا

کامران قدس، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در گفتگو با خبرنگاران گفت: در شبانه روز گذشته تست کرونای 52 نفر در استان سمنان مثبت اعلام شد که از این تعداد 34 نفر به قرنطینه خانگی رفتند و 18 نفر در بیمارستان بستری شدند.

وی با اشاره به اینکه در شبانه روز گذشته، در استان سمنان فوتی نداشتیم، گفت: در همین مدت 11 نفر هم با بهبودی نسبی از بیمارستان مرخص شده اند و هم اکنون 73 نفر مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان سمنان بستری هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با اشاره به ورود سویه نو کرونا ویروس به نام کرونای امیکرون در کشور گفت: سرعت رشد امیکرون از بقیه انواع جهش یافته از جمله سویه دلتا بیشتر است تا به امروز چندین مورد افزایش انفجاری از اومیکرون دیده شده و هر جا امیکرون شناسایی شده تعداد موارد ابتلا به سرعت افزایش پیدا کرده است.

قدس اظهار داشت: تا به امروز موردی از ابتلا به این سویه نو در استان سمنان مشاهده نشده است، اما رعایت پروتکل های بهداشتی بیش از هر زمان دیگری لازم است که از سوی عموم مردم رعایت شود و مردم نسبت به زدن ماسک و رعایت فاصله گذاری های اجتماعی و پرهیز از دورهمی های خانوادگی همچنان اهتمام جدی داشته باشند تا از ابتلا به کرونا خود و اطرافیانشان را مصون کنند.

وی گفت: تحقیقات در مورد قابلیت انتقال امیکرون ادامه دارد، ولی به نظر می رسد ابتلا بچه ها و جوانان در امیکرون نسبت به سایر سویه ها بیشتر است. با این حال، افرادی که فاصله اجتماعی را رعایت نمی کنند و آن هایی که واکسینه نمی شوند، بیشتر مستعد ابتلا به کووید-19 هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان از عموم شهفرایندان خواست؛ برای در امان ماندن از کرونای امیکرون در کنار تزریق واکسن به رعایت شیوه نامه های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی توجه داشته باشند.

استان قزوین/ 2 بیمار مبتلا به امیکرون شناسایی شد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین از شناسایی 2 بیمار مبتلای به ویروس کرونای امیکرون در استان خبر داد و گفت: در 24 ساعت گذشته 2 مورد ابتلای به ویروس کرونای امیکرون در استان قزوین تأیید شده و احتمال اپیدمی این ویروس در استان بالاست.

منبع: فرارو
انتشار: 21 اسفند 1400 بروزرسانی: 21 اسفند 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1788

به "آتش زیر خاکستر امیکرون درحال شعله ور شدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش زیر خاکستر امیکرون درحال شعله ور شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید