اتومبیل برقی به جای اتومبیل بنزینی

به گزارش تور اروپا ارزان، خبرنگاران : مهم ترین سرتیترهای صفحه های مالی مطبوعات 5 فروردین در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است: شرکت تلفن منحل شد

اتومبیل برقی به جای اتومبیل بنزینی

به گزارش خبرنگاران ، تکرار اشتباهات محصول ندانستن ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است. اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.در نیم قرن با اقتصاد ایران اخبار مهم مالی ایران و دنیا را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه آنالیز تاریخ مالی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می گردد،در طول آنالیز تاریخ مالی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم. روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این آنالیز قرار گرفته است.

گروهی از پژوهندگان فنلاندی کمپانی ایرما پس از آزمایش های زیاد یک باطری از فلز روی برای اتومبیل هایی که دارای موتور برقی هستند، اختراع نموده اند.

شعاع عمل این اتومبیل ها فعلا 200 تا 300 کیلومتر است. با اختراع این باطری مخارج نگهداری یک اتومبیل برقی هفت بار کمتر از هزینه نگهداری اتومبیلی است که با بنزین حرکت می نماید.

نیروی باطری جدید سه برابر باطری های سربی است. اختراع این باطری دو سال وقت کارشناسان فنلاندی را گرفته و کارخانه ایرما یک میلیون و دویست و پنجاه هزار فرانک در این راه خرج نموده است.

شرکت سهامی کل تلفن ایران منحل شد و مقدمات تاسیس شرکت مخابرات ایران فراهم گشت.

برای انتخاب مدیرعامل و اعضای هیات مدیره شرکت مخابرات ایران، مجمع عمومی شرکت تلفن به تشکیل جلسه فوق العاده دعوت شد.

به موجب لایحه تاسیس شرکت مخابرات ایران، شرکت تلفن عملا منحل شده است و از ترکیب سازمان تلفنی دولت با تلگراف و تلفن شهری، واحد تازه ای به وجود می آید که به شیوه تجاری عمل خواهد نمود.

شرکت مخابرات برای تاسیس و توسعه و نگاهداری و بهره برداری از شبکه های مخابرات و نیز برای ایجاد ارتباط و مخابرات همگانی و اختصاص در داخل و یا خارج کشور و همچنین هماهنگ ساختن آنها (به استثنای رادیو و تلویزیون) تشکیل شده است.

به موجب این لایحه کلیه کارکنان شرکت تلفن و آن تعداد از کارکنان وزارت پست و تلگراف و تلفن که موردنیاز باشد به شرکت مخابرات منتقل می شوند. این کارکنان تا زمان تصویب مقررات خاص استخدامی از شرایطی موجود استفاده خواهند کرد. شرکت مخابرات ایران مجاز است پایه ها و پنجه ها و تاسیسات خود را در راه ها و داخل شهرها روی دیوار و ساختمان منازل نصب نماید.

افزایش نرخ بهره پس انداز و نرخ بهره سپرده های مدت دار از اول فروردین ماه جاری در کلیه بانک های خصوصی و دولتی به موقع اجرا درآمده و مورد عمل قرار گرفته است.

افزایش نرخ بهره پس انداز به میزان 2 درصد و نرخ بهره سپرده های مدت دار به میزان یک درصد بنا به پیشنهاد رئیس کل بانک مرکزی ایران و تصویب شورای پول و اعتبار انجام شده است.

شورای پول و اعتبار سوم اسفندماه گذشته به پیشنهاد رئیس کل بانک مرکزی ایران و به منظور تشویق پس انداز و حمایت از منافع پس اندازکنندگان، سوق پس اندازها به امور تولیدی و جلب سرمایه های خارجی، تقویت بازار پول و همچنین توسعه فعالیت های سیستم بانکی کشور، حداکثر نرخ سپرده های پس انداز را از اول امسال از 4.5 درصد در سال به 6.5 درصد افزایش داد. این شورا همچنین حداکثر نرخ بهره سپرده های مدت دار را برای سپرده های تا یک سال 6.5 درصد و از یک سال به بالا را به 7.5 درصد در سال مشخص کرد.

وزارت کار و امور اجتماعی مشغول تهیه و تنظیم لایحه بیمه بیکاری می باشد. براساس این بیمه، کسانی که به واسطه تعطیل کار یا اخراج و یا عمل دیگر، کارشان را از دست بدهند تا زمانی که مجددا به کار مشغول شوند، قسمت قابل ملاحظه ای از حقوق خودشان را از صندوق بیمه بیکاری دریافت خواهند کرد.

این بیمه در مرحله اول، شامل کارگران و کارمندانی خواهد شد که در بخش صنعتی فعالیت دارند و در مراحل بعدی، در دیگر رشته ها نیز تعمیم خواهد یافت و شامل کلیه کارگران و کارمندان بخش خصوصی خواهد شد.

براساس لایحه مذکور، هر ماه درصدی از مزد و حقوق کارگران و کارمندان کسر و در صندوق بیمه بیکاری که طبق قانون تشکیل می گردد، جمع آوری خواهد شد.

صندوق موظف خواهد بود تا به کارگر یا کارمندی که مشمول بیمه بیکاری است، چنان که بیکار گردد تا زمانی که مجددا به کار بپردازد، مبلغی بابت حقوق بیکاری پرداخت کند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1393

به "اتومبیل برقی به جای اتومبیل بنزینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتومبیل برقی به جای اتومبیل بنزینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید