احتمال گرم شدن زمین تا 3 درجه سانتیگراد!

به گزارش تور اروپا ارزان، پژوهشگران دانشگاه فناوری Chalmers و دانشگاه Lund سوئد معتقدند که به علت فرآیند کندی که در کنار گذاشتن انرژی زغال سنگ در دنیا وجود دارد، زمین به سمت گرم شدن و افزایش دمای 2.5 تا 3 درجه سانتیگراد پیش می رود و این مقدار افزایش دما فراتر از هدف 2 درجه ای توافق پاریس خواهد بود.

احتمال گرم شدن زمین تا 3 درجه سانتیگراد!

این مطالعه نشان می دهد که اگر کشورها، به ویژه مصرف نمایندگان بزرگ زغال سنگ مانند کشورهای چین و هند، روند حذف زغال سنگ را تسریع بخشند، گرمایش دنیای همچنان می تواند به 2 درجه محدود گردد، اما روال موجود و نیز سناریوهای واقع بینانه محققان نشان می دهد که این امر به علت تعهدات ناکافی کشورها و درگیری ها و مباحث ژئوپلیتیکی آن ها بعید است.

بر اساس مطالعه اخیر دانشمندان دانشگاه صنعتی Chalmer و دانشگاه Lund در سوئد، به نظر می رسد که هدف توافقنامه پاریس مبنی بر محدود کردن گرمایش دنیای به حداکثر 2 درجه سانتیگراد صورت نمی گیرد، چرا که روندهای فعلی، حاکی از افزایش احتمالی دمای 2.5 تا 3 درجه است. با این وجود، آنها معتقدند که هنوز هم می توان از افزایش دمای زمین جلوگیری کرد.

Aleh Cherp، استاد مؤسسه بین المللی اقتصاد محیطی صنعتی در دانشگاه لوند، می گوید: کشورهای زیادی قول می دهند که زغال سنگ را از سیستم های انرژی خود حذف نمایند، که این اتفاق مثبتی است، اما متاسفانه تعهدات آن ها به مقدار کافی قوی نیست. اگر می خواهیم شانس واقعی برای رسیدن به هدف 2 درجه داشته باشیم، حذف تدریجی زغال سنگ باید سریع تر اتفاق بیفتد.

حذف زغال سنگ به منظور کاهش دمای زمین و نگه داشتن گرمایش دنیای به کمتر از 2 درجه، امری لازم است. در یک مطالعه به وسیله برنامه تحقیقاتی Mistra Electrification، گروهی از پژوهشگران تعهدات ذکر شده از 72 کشور را برای حذف تدریجی استفاده از زغال سنگ تا سال 2022-2050 تحلیل و آنالیز کردند.

با یک دید خوشبینانه، دانشمندان بر این باور هستند که ثابت ماندن گرمایش دنیای در 2 درجه، امکان پذیر است. اما این فرض زمانی محقق می گردد که کشورهای چین و هند، در عرض پنج سال مصرف زغال سنگ را محدود و به حذف آن اقدام نمایند. در واقع، حذف تدریجی زغال سنگ در این کشورها باید به همان سرعتی پیش رود که در بریتانیا رخ داد.

به گزارش ایسنا، میان افزایش مقدار گازهای گلخانه ای موجود در اتمسفر با گرم شدن زمین ارتباط مستقیمی وجود دارد. به عبارتی، انتشار گازهای گلخانه ای یکی از عوامل اصلی گرمایش دنیای است. بر اساس جدیدترین آمار، در میان کشورهای دنیا در زمینه انتشار گازهای گلخانه ای، ایران در رده 13 دنیا و پس از چین و هند در رده 3 آسیا واقع شده است. این آمار که حاکی از الگوها و فعالیت های ناصحیح در زمینه مصرف انرژی است، هشداری جدی در زمینه اصلاح مصرف انرژی و حرکت به سوی حفاظت و بهره برداری پایدار از منابع طبیعی خواهد بود.

منبع: گردشبان
انتشار: 21 خرداد 1402 بروزرسانی: 21 خرداد 1402 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 2058

به "احتمال گرم شدن زمین تا 3 درجه سانتیگراد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال گرم شدن زمین تا 3 درجه سانتیگراد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید