احیای رنگ هایی که از سینما رنگ باخته اند

به گزارش تور اروپا ارزان، تهران (پانا) - نشست های تخصصی با موضوعاتی چون، جریان شناسی فرهنگی سینمای پس از انقلاب، رنگ در سینمای امروز ایران، سینما، فلسفه و معنا و همچنین، بررسی و نمایش فیلم سینمایی خانه دوست کجاست برگزار شد.

احیای رنگ هایی که از سینما رنگ باخته اند

به گزارش مرکز اطلاع رسانی روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، در سومین روز از چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر، در کاخ جشنواره نشست های تخصصی فرهنگی با موضوعات مختلف برگزار شد.

توجه به جهان ارزش ها در سینما

ابتدا نشست مجازی سینما دانش با موضوع جریان شناسی فرهنگی سینمای پس از انقلاب به میزبانی دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد.

البته که بارها موضوع سینمای چهل سال اخیر و جریان فکری و فرهنگی آن مورد بررسی قرار گرفته است اما در دومین نشست سینما دانش با ریزبینی بیشتری جریان شناسی فرهنگی سینما مورد بحث قرار گرفت.

ابتدا نشست با موضوع رویکرد رهبران انقلاب اسلامی در چهار دهه اخیر جلو رفت و در ادامه انواع سبک هایی که در فیلم های دهه های اخیر مورد استفاده قرار گرفت، زیرذره بین رفت. بحث جهان بینی و بیان ارزش ها در سینما با تکیه بر استانداردهای سینمایی موضوع گفت و گو بود. چاوشی کارشناس حوزه ارتباطات معتقد بود هیچ فیلم ارزشی نباید فارغ از استانداردهای فیلم سازی به روی پرده نقره ای برود. در سرانجام هم دو کارشناس برنامه ضعف های موجود در دیپلماسی سینمایی را بررسی کردند.

رنگ هایی که در سینمای ایران رنگ باخته اند

نشست دوم روز سوم جشنواره، به مبحث رنگ در سینمای امروز ایران اختصاص داشت. موضوع تخصصی که از ابعاد مختلف آکادمیک و تجربی مورد بررسی قرار گرفت. حاضران در نشست که محمود کلاری مدیر فیلمبرداری، ساعد نیک ذات مدیر فیلمبرداری و کامران سحرخیز متخصص لابراتوار دیجیتال بودند، کوهی از تجربه و تخصص خود را در اختیار حاضران در سالن گذاشتند.

کلاری بحث را از دگرگونی سینما با توجه به تغییر فیلمبرداری از آنالوگ به دیجیتال آغاز کرد. او معتقد بود با این تغییر بزرگ، مبحث رنگ بندی و موضوعات فنی مربوط به آن پیچیدگی بیشتری پیدا کرد. البته ساعد نیک ذات معتقد بود با ورود عصر دیجیتال، امکانات بیشتر شد و از طرفی کار سازندگان آثار راحت تر شد.

نکته قابل توجه نشست درباره جدی گرفته شدن مبحث رنگ در فیلمسازی بود. نیک ذات در اینباره گفت: در پسِ تولید، توهم دانش رخ می دهد و چون شما بلدید که با کامپیوتر کار کنید فکر می کنید که همه چیز را می دانید. مشکل این است که آموزش های لازم در دانشگاه داده نشده است. در فشار پلانی قدرت خلاقیت از بین می رود. هر کس با داشتن یک کامپیوتر می گوید کالریست است اما جهت حرفه ای بودن زنجیره ای است که باید کامل شود.

نگاه جامعه شناسانه به سینما در نشست تخصصی سینما، فلسفه و معنا

سومین نشست تخصصی در سالن رودکی انجام شد. جایی که بیژن عبدالکریمی کارشناس فلسفه، موضوع سینما، فلسفه و معنا را عنوان کرد. در اصل همان طور که دکتر امیررضا مافی مجری این نشست گفت، در این جلسه از دریچه علوم انسانی، به سینما نگاه شد. موضوعی که در دانشگاه ها بارها اجرا شده است و شاید نیاز بود با عنوان کردن این مبحث در کنار نمایش فیلم های جشنواره فجر، به خوبی جهت انتقال راهکارهای جامعه شناسانه سینما را به سینما معرفی کرد.

عبدالکریمی از اهداف هنر و هنرمند گفت و در ادامه گفت: دچار ساده اندیشی نشویم که هنر حاصل هنرمند است، هنرمند فرد است و با یک زیست جهان نسبت دارد و کسی که می تواند به خلق عالم دیگری بپردازد، هنرمند تراز اول است و اگر چنین نباشد چیزی را ارائه داده که جهان به او دیکته کرده است. اگر تجربه زیسته نباشد صرف تکنیک داشتن، نقض غرض می شود.

وی در ادامه به اهدافی که باید هنرمند داشته باشد، اشاره کرد.

آخرین نشست روز سوم مربوط به فیلم سینمایی خانه دوست کجاست اثر ماندگار عباس کیارستمی بود. فیلمی که نه تنها در مجامع فرهنگی و دانشگاهی ایران بلکه در بسیاری از نشست های تخصصی در خارج از کشور، بررسی شد و مورد تمجید قرار گرفت. اینبار در کنار اکبر نبوی منتقد سینما و مجری این برنامه، سیف الله صمدیان دوست و همکار کیارستمی قرار داشت.

صمدیان در طول برنامه ابعاد مختلف شخصیتی کیارستمی را گفت. او ضمن اینکه کیارستمی را فردی خاص دانست، گفت که روحیه اکتشافی در وجود این کارگردان بود که باعث می شد این کارگردان، راهی متفاوت را در میان فیلمسازان طی کند.

صمدیان در ادامه به تمجیدهایی که هنرمندان بزرگ جهانی مانند اسکورسیزی کارگردان مشهور از وی داشتند، اشاره کرد. صمدیان همچنین از گرایش کیارستمی به واقعیت و نمایش هر چه واقعی اتفاقات در فیلمش داشت و گفت: هر فیلمبردار یا موزیسینی نمی توانست با کیارستمی کار کند. حتی در برخی مواقع بزرگان سینما نمی توانستند در پروژه هایی با او همکاری کنند. هر کس که دلی کار می کرد و می توانست با نگاه دلیِ کیارستمی به فیلم همراه شود، با او همکار می کرد.

در سرانجام این نشست به نگاه کیارستمی به زندگی و مرگ اشاره شد و صمدیان گفت هر چند کیارستمی در آثارش به مرگ اشاره می کرد، میلش به زندگی بیشتر می شد و نتیجه این کارهایش هم زندگی بود.

در ادامه نیز، نسخه اصلاح شده فیلم خانه دوست کجاست به نمایش در آمد و به این ترتیب نشست های تخصصی فرهنگی روز سوم جشنواره به سرانجام رسید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 اسفند 1400 بروزرسانی: 20 اسفند 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1787

به "احیای رنگ هایی که از سینما رنگ باخته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیای رنگ هایی که از سینما رنگ باخته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید