اعتراض معاون وزیر نیرو نسبت به رعایت حق آبه هیرمند

به گزارش تور اروپا ارزان، معاون آب و آبفای وزیر نیرو در جلسه مشترک کمیساران آب هیرمند در مورد عدم دریافت حق آبه ایران در سال جاری اعتراض کرد.

اعتراض معاون وزیر نیرو نسبت به رعایت حق آبه هیرمند

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، قاسم تقی زاده خامسی صبح امروز در بیست و سومین جلسه مشترک کمیساران آب هیرمند که با حضور مقام های جمهوری اسلامی ایران و افغانستان برگزار گشت، با توجه به مسوولیت کمیساری آب هیرمند که از طرف جمهوری اسلامی ایران بر عهده دارد، ضمن خوش آمدگویی خواهان تأمین حق آبه ایران بر اساس معاهده 1351 فی مابین شد.

وی در ادامه با اشاره به دغدغه های ایران نسبت به احداث و آب گیری بند کمال خان بر روی هیرمند، گفت: براساس ماده پنجم معاهده 1351 هیرمند، افغانستان باید موافقت ایران را برای ساخت این بند جلب می کرد و ما معتقدیم این بند پیامد های اجتماعی ناشی از مهاجرت، تعطیلی کشاورزی و توسعه کانون های گرد و غبار را خواهد داشت.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: مردم در منطقه سیستان تشنه هستند و آن چه که ما نگران آن هستیم عدم دریافت حق آبه در امسال و کمبود آب در سیستان است. ما پیگیر دریافت حق آبه خود به صورت درست و کامل بر اساس معاهده هستیم.

احمد ویس بصیری کمیسار افغانستان در ادامه بیان نمود: امیدواریم با توجه به خشکسالی امسال بتوانیم در این جلسه برای برنامه ریزی تأمین حق آبه به نتایج مثبتی برسیم و معاهده را اجرا کنیم. این مستلزم همکاری دو جانبه است.

این جلسه در روز آینده برای تصمیم گیری نهایی ادامه خواهد داشت.

لازم به ذکر است چندی پیش معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا از برگزاری کنفرانس ملی روئین تن سازی سیستان با موضوع دانشگاه زابل و همکاری وزارت نیرو اطلاع داد و گفت: کوشش برای کاهش وابستگی این منطقه به رودهیرمند از برنامه های این کنفرانس خواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1471

به "اعتراض معاون وزیر نیرو نسبت به رعایت حق آبه هیرمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض معاون وزیر نیرو نسبت به رعایت حق آبه هیرمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید