اگر خواب راحت شبانه می خواهید بخوانید

به گزارش تور اروپا ارزان، با استفاده از چند راه چاره ساده و کاربردی می توان خواب راحت شبانه را تجربه کرد.

اگر خواب راحت شبانه می خواهید بخوانید

به گزار گروه اجتماعی تور اروپا ارزان، خواب بد می تواند روی تمام روز تاثیر منفی بگذارد و در بلند مدت باعث بروز بعضی بیماری ها گردد. شما می توانید با استفاده از چند ترفند ساده و کاربردی خوابه شبانه راحت را تجربه کنید.

معین ساعت خواب

افراد باید زمان مشخصی را برای خواب خود معین نمایند تا بتوانند بدن خود را آماده نموده و به راحتی بخوابند. داشتن خواب راحت شبانه موجب می گردد آرامش خاصی در طول روز داشته باشند. به همین دلیل هر شب در ساعت مقرری به رختخواب بروید و هر روز صبح در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید. با این عادت منظم می توانید چرخه شبانه روزی خود را تنظیم کنید. در این صورت عملکرد داخلی بدن تنظیم می گردد. بعضی از دارو ها مثل استفاده از اسپری های مربوط به آسم می توانند باعث بی خوابی افراد شوند. اگرنسبت به تداخل اثرات دارو با خواب شک دارید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

تمام افراد باید پیش از خواب شبانه خود به مدت 10 دقیقه تمام کار های که در طول روز انجام داده اند را آنالیز نمایند. استرس، فشار و مسائل خود را آنالیز نموده و به راهکار آن ها فکر نمایند. با انجام این کار می توانید با ذهنی آماده تصورات و افکار خود را طرح ریزی کنید و در همین حال بخوابید.

حداقل 30 دقیقه پیش از خواب، لپ تاپ و گوشی را کنار بگذارید

اغلب افراد به تکنولوژی اعتیاد دارند، اما نباید فراموش کرد که دوری از بعضی تکنولوژی ها تاثیر فوق العاده ای بر کیفیت خواب خواهد داشت. نور آبی ساطع شده از صفحه نمایش ابزار های هوشمند، برای مغز تداعی نماینده نور خورشید است و موجب می گردد مغز، ترشح هورمون ملاتونین را متوقف کند. ملاتونین هورمون بسیار مهمی است که ریتم خواب شبانه روزی شما را تنظیم نموده و مغز با ترشح آن، به بدن پیغام آماده باش برای خواب را می دهد. ایجاد اختلال در چرخه طبیعی شبانه روزی بدن، نه تنها می تواند موجب کاهش کیفیت خواب گردد، بلکه می تواند در دراز مدت آثار سویی همچون مسائل بینایی، افسردگی و حتی سرطان را در پی داشته باشد.

ورزش کردن

ورزش صبح گاهی موجب بیدار شدن کامل بدن از خواب شده و تابش نور خورشید بر صورت نیز موجب توقف ترشح ملاتونین و رهایی از خواب آلودگی شده و به بدن یاری می نماید که فرایند فراوری ملاتونین را بهبود بخشیده و این هورمون را برای شب بعد، هنگامی که به رختخواب وارد می شوید ذخیره کند. یک چرت عصرگاهی هم می تواند برای سرحال شدنتان مفید باشد، اما نباید آن را خیلی طولانی کنید.

تمرین تنفس عمیق داشته باشید

تنفس عمیق این پیغام را به بدن می دهد که وقت استراحت است. در دم ، هوای تازه ای که به ریه ها وارد می گردد، به سراسر بدن شما سفر نموده و تمام سلول ها را پاکسازی می نماید؛ و در بازدم، تمام سموم خارج می شوند. تمرکز بر دم و بازدم ثابت و آرام، احساس راحتی و آرامش را تضمین می نماید. اما این آرامش با اولین باری که آن را امتحان کنید اتفاق نخواهد افتاد. این یک تمرین مداوم است، بنابراین شما احتیاج به تمرین آن برای داشتن بهترین اثر دارید. تا وقتی که احساس کنید که بدن شما بهتر شده است آن را ادامه دهید.

بالش بهتری انتخاب کنید

پژوهش ها نشان داده است که یک بالش متوسط بهترین تاثیر را در تجربه خواب خوب ایفا می نماید. زیرا بالش ها باید سر و گردن شما را پوشش دهند. همچنین، اگر نگران حساسیت هستید، یک بالش غیر آلرژی زا را انتخاب کنید.

اگرخوابتان نبرد از رختخواب جدا شوید

این راهکار بسیار ساده است. اگر نمی توانید بخوابید، سعی نکنید که در رختخواب مانده و برای خوابیدن بی فایده کوشش کنید. بهتر است در این گونه مواقع از رختخواب خارج شوید. اگر بیش از 20 دقیقه است که در رختخواب دراز کشیده اید و هنوز خوابتان نبرده است، بلند شوید و به دنبال انجام کاری دیگر بروید. از لپ تاپ و گوشی خود استفاده نکنید و به تماشای تلویزیون ننشینید، چرا که همه این دستگاه ها می توانند مسائل خواب شما را تشدید نمایند. کارشناسان معتقدند که بیرون ماندن از رختخواب در شرایطی که خوابتان نمی برد، چرخه اتصال رختخوابتان با افکار منفی را در ذهنتان متوقف می نماید و موجب می گردد شب های دیگر، حس بدی نسبت به خوابیدن نداشته باشید. محرومیت شما از خواب به دلیل بیرون ماندن از رختخواب، موجب تجربه خوابی راحت تر در شب های بعد خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 520

به "اگر خواب راحت شبانه می خواهید بخوانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر خواب راحت شبانه می خواهید بخوانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید