با دل دردهای بچه ها چه کنیم؟ ، 6 دلیل اصلی دل درد بچه ها را بشناسید

به گزارش تور اروپا ارزان، شما مادران جوان شاید از دوران کودکی خودتان در فیلم ها و میان اعضای خانواده دیده باشید که برای برطرف دل درد کودک به او قندداغ یا عرق نعنا می دهند؛ احتمالاً حالا هم که خودتان مادر شده اید این روش را برای آرام کردن دل درد فرزندتان مدنظر دارید.

با دل دردهای بچه ها چه کنیم؟ ، 6 دلیل اصلی دل درد بچه ها را بشناسید

به گزارش خبرنگاران، تابه حال پیش خود فکر نموده اید که دل درد و بی تابی بچه ها ممکن است علل جدی و متعددی داشته باشد؟ در ادامه با این علل آشنا می شویم.

1. یبوست و نفخ شکمی

بچه چه حسی دارد؟ دل پیچه و نفخ دردناک. جریان چیست؟ اگر شکم فرزندتان بیش از دو روز کار ننموده، می توانید احتمال بدهید که دچار یبوست شده و دلش هم برای همین درد گرفته است. بیش از 50 درصد از دردهای شکمی شدید بچه ها به خاطر یبوست است. ممکن است فرزندتان به طور منظم دستشویی برود اما بگوید نمی تواند روده اش را کامل خالی کند. علت این نوع دفع را باید چنین شرح داد که برخی غذاها (به خصوص قندها) به وسیله باکتری های ساکن روده بزرگ تجزیه می شوند، در گوارش غذا این روند کاملاً طبیعی است اما بدن برخی بچه ها گاز بیشتری فراوری می نماید. اگر فرزندتان مبتلا به تحمل ناپذیری لاکتوز است ممکن است با خوردن محصولات لبنی دچار دردهای شکمی شدیدی گردد.

چه کار کنیم؟ سعی کنید در رژیم غذایی فرزندتان فیبر و مایعات کافی قرار دهید. مصرف زیاد کربوهیدرات های سفید از قبیل نان، برنج و ماکارونی بدون سبوس، قندهای ساده، شیر، پنیر، سیب و موز سبب یبوست می شوند، در عوض آب هلو و غلات سبوس دار به هضم و دفع غذا یاری می نمایند. به علاوه با مراجعه به متخصص اطفال مطمئن شوید که آیا فرزندتان به داروهای مسهل احتیاج دارد یا خیر؟ برای جلوگیری از نفخ هم سعی کنید به فرزندتان حبوبات، نوشابه گازدار و آب میوه ندهید.

نکته: به هیچ وجه داروهای ملین بزرگ سالان را به فرزندتان نخورانید.

2. رفلاکس معده

بچه چه حسی دارد؟ بچه ها در هر سنی ممکن است به رفلاکس معده مبتلا شوند، مثلاً می بینید که نوزادان شیری را که خورده اند بالا می آورند، بچه ها نوپا هنگامی که دراز کشیده اند به خود می پیچند، خردسالان هم ممکن است در سینه و بالای شکم شان احساس سوزشی نمایند که نگذارد خواب به چشم های شان بیاید.

جریان چیست؟ به طور طبیعی بعد از انتقال هر قسمت غذا به معده، دریچه ماهیچه ای بین مری و معده بسته می گردد. در بچه های که دچار مشکل رفلاکس هستند، این دریچه به درستی بسته نمی گردد درنتیجه مواد اسیدی معده به مری بازگشته و سبب درد و سوزش می گردد.

چه کار کنیم؟ فرزندتان را به متخصص اطفال نشان دهید تا داروهای لازم را برایش تجویز کند. محققان دریافته اند تعداد بچه ها مبتلا به مسائل معده ای و روده ای در سال های اخیر 50 درصد افزایش یافته که این افزایش می تواند در اثر چاق شدن بچه ها و در نتیجه تغییر حرکات مری باشد، بعلاوه رفلاکس می تواند در پی مصرف برخی غذاهای به خصوص ایجاد گردد بنابراین بهتر است غذاهایی را که به فرزندتان می دهید و علائم و شرایط او را بعد از مصرف یادداشت کنید که بتوانید دریابید کدام غذاها سبب تحریک دستگاه گوارش فرزندتان می شوند. معمولاً غذاهای چرب، غذاهای پر ادویه، میوه های ترش، فلفل، شکلات، کافئین، وعده های غذایی سنگین و بعلاوه بلافاصله بعد از غذا خوابیدن سبب رفلاکس می شوند.

3. دل درد عصبی

بچه چه حسی دارد؟ کودک دردی دوره ای را اطراف نافش حس می نماید که معمولاً صبح ها و نیز قبل از خواب شدید می گردد، این درد ممکن است چند ساعت طول بکشد و ظرف چند هفته هرازگاهی عود کند.

جریان چیست؟ روده برخی بچه ها خیلی حساس است، بنابراین با کوچک ترین عفونت یا تجمع گاز دچار درد می شوند. درست مثل پوستی که سوخته باشد و تا مدت ها حساس بماند. استرس و اضطراب هم از شایع ترین علل دردهای دوره ای شکمی هستند. سلول های عصبی اطراف روده ها به طور مستقیم به مغز متصل اند و هنگامی که فرد هیجان زده می گردد یا می ترسد، فعال می شوند. این ارتباط مغزی روده ای در برخی بچه ها بسیار شدید است بنابراین دستگاه گوارش آنها را نسبت به استرس حساس تر می نماید.

چه کار کنیم؟ تجربه نشان داده که برخورد والدین در مقابله با چنین دل دردهای بسیار مهم است. اگر بتوانید با ترفندهایی توجه فرزندتان را از این درد منحرف کنید او کمتر زجر می کشد و در مقابل اگر سراسیمه و دستپاچه شوید، فرزندتان مضطرب تر و در نتیجه درد او شدیدتر خواهد شد. به فکر چاره باشید اما مثلاً به خاطر همین درد او را در خانه نگاه ندارید و بگذارید به مهدکودک یا مدرسه برود. از او بخواهید 10 دقیقه دراز بکشد یا سرش را به کاری گرم کنید. اگر بعد از 20 دقیقه درد فرزندتان بهتر نشد یا خیلی بی قراری می کرد او را نزد پزشک ببرید؛ ممکن است پزشک برای او مکمل های فیبر، داروهای ضد انقباض و حتی داروهای ضدافسردگی خفیف (برای بچه ها بالای 10 سال) ضعیف بدهد.

4. سندروم روده تحریک پذیر

بچه چه حسی دارد؟ کودک علاوه بر دل درد عمومی (که اغلب شب ها شروع می گردد) نفخ و علائم اسهال یا یبوست را هم دارد.

جریان چیست؟ این دردها معمولاً در پی گرفتگی های مربوط به روده ها ناشی از استرس و برخی از غذاها ایجاد می شوند.

چه کار کنیم؟ در رژیم غذایی فرزندتان فیبر را افزایش و چربی ها را کاهش دهید. مراقب باشید فرزندتان خوردنی ها و آشامیدنی های حاوی فروکتوز (قند میوه) و سوربیتول را مصرف نکند، زیرا این دو قند باعث اسهال می شوند. عوامل استرس زا را از فرزندتان دور کنید.

5. زخم لوله گوارشی

بچه چه حسی دارد؟ کودک معمولاً شب ها که معده اش خالی است، دچار دل دردهای شدیدی می گردد بعلاوه ممکن است استفراغ کند یا در مدفوعش خون دیده گردد.

جریان چیست؟ این درد ناشی از فعالیت باکتری هلیکوباکتر پیلوری است، این باکتری در صورت رعایت نکردن بهداشت و مصرف آب و غذای آلوده به کودک منتقل می گردد. استفاده زیاد از داروهای مشابه ایبوپروفن (داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی) هم می توانند سبب این دردها شوند.

چه کار کنیم؟ پزشک بنا به شرایط کودک برای او آزمایش مدفوع یا آندوسکوپی تجویز می نماید و بنا به نتیجه این آزمایش ها درمان دارویی لازم را برمی گزیند. توصیه می کنم خودسرانه داروهای مسکن ضدالتهابی غیراستروئیدی را به فرزندتان ندهید.

6. میگرن شکمی

بچه چه حسی دارد؟ این درد معمولاً اطراف شکم بروز می نماید و می تواند بسیار شدید باشد و بیش از یک ساعت و حتی چند روز باقی بماند. ممکن است کودک به همراه این درد علائمی چون استفراغ، از دست دادن اشتها و سرگیجه و سردرد هم داشته باشد.

جریان چیست؟ شاید تابه حال عبارت میگرن های شکمی به گوش تان نخورده باشد اما این دردها به وسیله محرک های عصبی- عروقی که سردردهای میگرنی را ایجاد می نمایند، شروع می شوند و می توانند برای فرزندتان در بزرگ سالی سردردهای میگرنی به بارآورند.

چه کار کنیم؟ فرزندتان را به متخصص اطفال مجربی نشان دهید، در مواردی می توان با استفاده از داروهایی خاص جلوی این حملات همراه درد را گرفت. مراقب باشید فرزندتان به مقدار کافی بخوابد و وعده ها و میان وعده های غذایی اش را به طور منظم میل کند.

آیا ممکن است این دردها از آپاندیس فرزندم باشد؟

بزرگ سالانی که دچار ورم آپاندیس می شوند علائم و دردهای معمول آن را نشان می دهند اما بچه ها خیر. آپاندیس زائده ای در انتهای روده بزرگ است که اگرچه سلول های مبارز با عفونت ها را می سازد اما هنوز نقش دقیقش تعیین نشده است. اگر آپاندیس عفونت کند و در نتیجه متورم گردد باید بلافاصله قبل از آنکه بترکد و عفونت را به شکم منتقل کند با جراحی از بدن خارج گردد. اگر آپاندیس بترکد کودک باید چند هفته در بیمارستان بستری گردد، ترکیدن آپاندیس معمولاً در بچه ها زیر 4 سال دیده می گردد. اگر دل درد فرزندتان غیرعادی است یا همراه با درد شکمی، تب هم دارد سریعاً به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

درد مشکوک آپاندیس: درد از اطراف ناف شروع شده و به سمت قسمت های پایینی توسعه می یابد، به علاوه کودک استفراغ - به خصوص استفراغ سبز رنگ- و اسهال دارد.

آزمایش های خانگی: قسمتی از شکم فرزندتان را که می گوید درد می نماید، فشار دهید و بلافاصله دست تان را بردارید، اگر بعد از کنار کشیدن دست تان، کودک هنوز درد را حس می کرد محتمل است آپاندیسش ورم نموده باشد. می توانید از او بخواهید یکی، دو بار بالا و پایین بپرد و اگر شکمش درد بدی گرفت، احتمال ورم آپاندیس را مدنظر قرار دهید و سریعاً به بیمارستان مراجعه کنید.

درمان های خانگی دل درد

این روش های درمانی می توانند دل درد فرزندتان را رفع نمایند:

سرگرم کردن حمام آب گرم مصرف غلات پر فیبر جوشانده های گیاهی استراحت کیسه آب جوش یا ژل های گرم نماینده

منبع: ویژه نامه سلامت و بهداشت - تندرستی - بهمن و اسفند 1393

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1402 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 2039

به "با دل دردهای بچه ها چه کنیم؟ ، 6 دلیل اصلی دل درد بچه ها را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با دل دردهای بچه ها چه کنیم؟ ، 6 دلیل اصلی دل درد بچه ها را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید