22 علت قانع کننده برای اینکه همین امروز خوردن جو دوسر را آغاز کنید

به گزارش تور اروپا ارزان، جو دوسر یک ماده غذایی فوق العاده مغذی است که بیشتر افراد آن را در وعده صبحانه مصرف می نمایند . اگر تا به حال جو دوسر را میل نکرده اید، باید این کار را آغاز کنید. برای خوردن جو دوسر علت می خواهید؟ در مقاله ای که در حال خواندن آن هستید، تصمیم داریم شما را با 22 علت برای خوردن جو دوسر آشنا کنیم. قبل از آنالیز خواص جو دوسر، به سراغ ارزش غذایی آن برویم. تا خاتمه مقاله با ما همراه باشید.

22 علت قانع کننده برای اینکه همین امروز خوردن جو دوسر را آغاز کنید

ارزش غذایی جو دوسر

در ادامه ارزش غذایی جو دوسر آورده شده است.

چربی کل17 درصد از احتیاج روزانه بدن
چربی اشباع شده9 درصد از احتیاج روزانه بدن
کربوهیدرات کل34 درصد از احتیاج روزانه بدن
فیبر غذایی66 درصد از احتیاج روزانه بدن
کلسیم8 درصد از احتیاج روزانه بدن
آهن41 درصد از احتیاج روزانه بدن
تیامین79 درصد از احتیاج روزانه بدن
ریبوفلاوین13 درصد از احتیاج روزانه بدن
نیاسین7 درصد از احتیاج روزانه بدن
ویتامین B69 درصد از احتیاج روزانه بدن
فولات22 درصد از احتیاج روزانه بدن
پانتوتنیک اسید21 درصد از احتیاج روزانه بدن
منیزیم69 درصد از احتیاج روزانه بدن
فسفر82 درصد از احتیاج روزانه بدن
پتاسیم19 درصد از احتیاج روزانه بدن
زینک (روی)41 درصد از احتیاج روزانه بدن
مس49 درصد از احتیاج روزانه بدن
منگنز383 درصد از احتیاج روزانه بدن

جو دوسر کالری کمی دارد؛ به طوری که یک فنجان از آن حاوی 145 کالری است. این در حالی است که یک فنجان برنج قهوه ای 216 کالری دارد. جو دوسر کربوهیدرات کمی به بدن می دهد. علاوه بر این قند بسیار کمی دارد؛ به طوری که 100 گرم از آن حاوی 0.5 گرم قند است. هر 100 گرم جو دوسر تقریبا 7 گرم چربی دارد.

خواص جو دوسر برای سلامتی بدن

جو دوسر نوعی غلات بدون گلوتن است که معمولا در وعده صبحانه خورده می گردد. این ماده غذایی سرشار از مواد مغذی است. فیبر غذایی (بتاگلوکان) و مواد معدنی موجود در جو دوسر با بسیاری از بیماری های خطرناک مانند بیماری قلبی، دیابت، اضافه وزن و حتی سرطان مبارزه می نمایند. در ادامه خواص جو دوسر برای بدن را در اختیارتان قرار داده ایم.

1. سلامت قلب را افزایش می دهد

جو دوسر حاوی نوعی فیبر قدرتمند به نام بتاگلوکان است که به کاهش سطح کلسترول خون یاری می نماید. بتاگلوکان اصلی ترین فیبر محلول موجود در جو دوسر است و بدون اینکه روی سطح کلسترول خوب اثر بگذارد، میزان کلسترول بد را کاهش می دهد. آنتی اکسیدان های موجود در جو دوسر به همراه ویتامین C از اکسید شدن کلسترول بد یا همان LDL پیشگیری می نمایند. اکسید شدن کلسترول بد ممکن است منجر به بیماری قلبی گردد.

سبوس جو دوسر حاوی ویتامین E است که برای سلامت قلب فوایدی دارد. جالب است بدانید که سبوس جو دوسر در مقایسه با جو دوسر فیبر بیشتری دارد. در یک مطالعه نشان داده شد که مصرف جو دوسر میزان کلی کلسترول را به طور میانگین 12 درصد کاهش داد. بر اساس نتایج یک مطالعه استرالیایی، فیبر موجود در جو دوسر در مقایسه با فیبر گندم در کاهش سطح کلسترول خون اثرگذار تر است.

این مطالعه بعلاوه اسم کرد که جو دوسر یا سبوس آن می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی کاهش دهد. سبوس جو دوسر به وسیله مسدود کردن جذب برخی از ترکیبات مضر که می توانند منجر به بیماری قلبی شوند، به سلامت قلب یاری می نماید.

یک مطالعه به این نتیجه رسید که جو دوسر برترین نوع غلات غنی شده برای کاهش سطح کلسترول خون به تعداد می رود. بر اساس گزارش های یک مطالعه، بتاگلوتان موجود در جو دوسر یک ترکیب مفید برای قلب محسوب می گردد.

2. به درمان دیابت یاری می نماید

جو دوسر شاخص گلیسمی پایینی دارد و فیبر زیاد آن به تنظیم سطح قند خون یاری می نماید. علاوه بر این جو دوسر به دلیل اینکه غنی از فیبر است، به آرامی هضم می گردد. مواد غذایی که سریع هضم می شوند، می توانند منجر به بالا رفتن سطح قند خون شوند و مدیریت قند خون را سخت نمایند. جو دوسر محتویات معده را بسیار غلیظ تر می نماید و از این طریق باعث می گردد با سرعت کمتر هضم شوند.

یک مطالعه به این نتیجه رسید که جو دوسر می تواند دوز انسولین را هم کاهش دهد. در یک مطالعه نشان داده شد که مصرف جو دوسر اثرات مفیدی روی سطح گلوکز و چربی بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 دارد. نشان داده شده که بتاگلوکان موجود در جو دوسر میزان قند خون را کاهش می دهد.

بسیاری از مطالعات اشاره نموده اند که جو دوسر یا مواد غذایی حاوی آن می توانند به طرز قابل توجهی با افزایش سطح قند خون مبارزه نمایند. البته همه انواع جو دوسر مفید نیستند. از مصرف جو دوسر فوری یا طعم دار خودداری کنید، چون سرشار از قند هستند.

3. به تسکین یبوست یاری می نماید

از آنجایی که جو دوسر غنی از فیبر است، می تواند در تسکین یبوست مفید باشد. نشان داده شده که این نوع غلات وزن مدفوع را افزایش می دهد و از این طریق یبوست را درمان می نماید. این ماده غذایی حتی می تواند از شما در برابر سرطان کولورکتال محافظت کند.

یک مطالعه به این نتیجه رسید که جو دوسر یبوست و زیست فراهمی ویتامین B12 را در عظیمسالان بهبود بخشید. جو دوسر سرشار از فیبر نامحلول بوده که برای سلامت روده بسیار مفید است. البته توجه داشته باشید که برخی از افراد اعلام نموده اند که بعد از خوردن جو دوسر دچار یبوست شده اند.

دلیل این موضوع این است که جو دوسر می تواند در برخی از موارد باعث گاز روده گردد. جو دوسر بعلاوه حاوی فیبر محلول زیادی است که این موضوع هم می تواند منجر به گاز اضافی گردد .

4. به مبارزه با سرطان یاری می نماید

آنتی اکسیدان های موجود در جو دوسر می توانند در مبارزه با سرطان اثرگذار باشند. فیبر موجود در جو دوسر می تواند از سرطان های رکتال و روده عظیم پیشگیری کند. هرچند مطالعات کمی درباره خواص جو دوسر در یاری به مبارزه با سرطان وجود دارد. یک آنالیز روی 12 مطالعه که در مجموع روی 800 هزار نفر انجام شد به این نتیجه رسید که خوردن یک کاسه عظیم جو دوسر در روز می تواند خطر مرگ ناشی از سرطان را 20 درصد کاهش دهد.

مصرف فیبر بعلاوه می تواند احتمال ابتلا به سرطان روده را کاهش دهد. برخی از ترکیبات موجود در جو دوسر حاوی خواص ضدالتهابی هستند و بخشی از مکانیسم دفاعی گیاه جو دوسر به تعداد می فرایند. نشان داده شده که این ترکیبات بدون آسیب زدن به سلول های سالم، از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می نمایند.

5. به درمان فشار خون بالا یاری می نماید

درمان فشار خون بالا را هم می توانیم در فهرست خواص جو دوسر قرار دهیم. نشان داده شده که مصرف این نوع غلات فشار خون سیتولیک و دیاستولیک را کاهش می دهد. این ماده غذایی نه تنها سطح فشار خون را پایین می آورد، بلکه می تواند احتمال ابتلا به بیماری قلبی را هم تا 22 درصد کم کند. برای اینکه بتوانید از این خاصیت جو دوسر بهره مند شوید، جو دوسر ارگانیک یا پخته شده (غیرفوری) را مصرف کنید.

اضافه کردن جو دوسر به رژیم غذایی بیماران مبتلا به فشار خون بالا می تواند اثرات مثبتی را در پی داشته باشد. یک مطالعه به این نتیجه رسید که مواد غذایی سرشار از فیبر محلول می توانند برای پیشگیری و درمان فشار خون بالا گزینه های خوبی باشند.

یک مطالعه دیگر اسم کرد که رژیم غذایی غنی از جو دوسر می تواند احتیاج به مصرف داروهای ضدفشار خون را کاهش دهد. نشان داده شده که بتاگلوکان موجود در جو دوسر اثرات مثبتی روی متابولیسم کربوهیدرات و سطح فشار خون افراد مبتلا به اضافه وزن می گذارد.

علاوه بر این جو دوسر سطح هورمون استرس به نام کورتیزول را کاهش و میزان سروتونین را افزایش می دهد. این موضوع باعث ایجاد احساس آرامش می گردد. همه این ها کاهش فشار خون را هم در پی دارند.

6. سیستم ایمنی بدن را تقویت می نماید

بتاگلوکان موجود در جو دوسر می تواند در تقویت سیستم ایمنی بدن مفید باشد. بسیاری از سلول های ایمنی در بدن حاوی گیرنده هایی هستند که برای جذب بتاگلوکان طراحی شده اند. این موضوع به عملکرد گلبول های سفید خون و محافظت از شما در برابر بیماری ها یاری می نماید. جو دوسر غنی از سلنیوم و زینک (روی) است که هر دو در مبارزه با عفونت ها نقش دارند. بر اساس نتایج یک مطالعه نروژی، بتاگلوکان موجود در جو دوسر بسیار قوی تر از سرخارگل است که به داشتن خواص بهبود دهنده معروف است.

بتاگلوکان می تواند سرعت فرآیند بهبودی را افزایش دهد و اثربخشی آنتی بیوتیک ها را در انسان ها بیشتر کند. نشان داده شده که مصرف بتاگلوکان بعد از ورزش، سیستم ایمنی بدن را تقویت می نماید. این ترکیب بعلاوه به مبارزه با عفونت های تنفسی یاری می نماید. بتاگلوکان اثربخشی برخی از ترکیبات را برای مبارزه با طیف وسیعی از میکروب ها مانند باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها بیشتر می نماید.

از بتاگلوکان ها برای تقویت سیستم ایمنی افرادی استفاده می گردد که از سندرم خستگی مزمن یا استرس فیزیکی یا روحی رنج می برند. ترکیب ذکر شده در تقویت سیستم ایمنی بدن افرادی که در حال اجرا روش های درمانی سخت مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی هستند هم مفید است.

مصرف جو دوسر با کاهش خطر ابتلا به آسم در ارتباط است. یک مطالعه به این نتیجه رسید نوزادانی که جو دوسر می خورند، از آسم محافظت می شوند. اگر به نوزادان طی 5 ماه اول زندگیشان جو دوسر داده گردد، خطر ابتلا به آسم در آن ها 75 درصد کاهش پیدا می نماید.

دلیل این موضوع وجود خواص ضدالتهابی در جو دوسر است. البته بهتر است قبل از دادن جو دوسر به نوزاد خود حتما با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید خطری نوزاد شما را تهدید نمی نماید.

7 . می تواند به کاهش وزن یاری کند

یکی دیگر از خواص جو دوسر، یاری به لاغری و کاهش وزن به تعداد می رود. نوعی از جو دوسر را مصرف کنید که طعم دهنده نداشته باشد. همان طور که در بالا اشاره کردیم، جو دوسر سرشار از فیبر است و می تواند باعث گردد برای مدت زمان بیشتری احساس سیری کنید. این موضوع می تواند به جلوگیری از پرخوری یاری کند. یک مطالعه تایوانی به این نتیجه رسید که جو دوسر از چاق شدن پیشگیری می نماید.

بعلاوه نشان داده شده که جو دوسر فوری احساس سیری و مصرف انرژی در بدن را افزایش می دهد. مطالعات به این نتیجه رسیده اند که رژیم غذایی غنی از غلات سبوس دار مانند جو دوسر می تواند به تنظیم وزن بدن یاری کند. مصرف زیاد غلات غنی شده ممکن است در کاهش شاخص توده بدنی اثرگذار باشد. بتاگلوکان موجود در جو دوسر سرعت خالی شدن معده را کم می نماید.

حتی آب جو دوسر هم به کاهش وزن یاری می نماید. تمام کاری که باید بکنید این است که یک فنجان جو دوسر، چند عدد چوب دارچین و دو لیتر آب را با یکدیگر مخلوط کنید و این نوشیدنی را به مدت یک ماه هر روز صبح با شکم خالی مصرف کنید.

برای اینکه شاهد کاهش وزن قابل توجهی باشید، به غیر از مصرف آب جو دوسر، به میزان کافی ورزش نموده و یک رژیم غذایی مناسب را دنبال کنید. اگر برای صبحانه جو دوسر می خورید، روی آن مواد غذایی غنی از فیبر مانند تمشک یا بادام بریزید. اگر قصد کاهش وزن دارید، از اضافه کردن مواد غذایی چاق نماینده مانند کره بادام زمینی به جو دوسر خودداری کنید.

8. سلامت استخوان ها را افزایش می دهد

جو دوسر حاوی مواد معدنی ضروری برای سلامت استخوان ها است. این نوع غلات غنی از ترکیبی به نام سیلیکون است که در شکل گیری و حفظ استخوان ها نقش دارد.

سیلیکون بعلاوه به درمان پوکی استخوان در زنانی یاری می نماید که در دوران پس از یائسگی قرار دارند. هرچند بر اساس گزارش های یک مطالعه در دانشگاه پنسیلوانیا، جو دوسر ممکن است مانع از جذب کلسیم گردد. بنابراین اگر می خواهید برای بهره بردن از خاصیت ذکر شده جو دوسر را مصرف کنید، حتما با پزشک مشورت کنید.

9. کیفیت خواب را افزایش می دهد

اسیدآمینه ها و سایر مواد مغذی موجود در جو دوسر به فراوری ملاتونین یاری می نمایند که یک ماده شیمیایی مفید برای خوابیدن به تعداد می رود. جو دوسر زمانی که با عسل یا شیر مخلوط می گردد، تبدیل به یک میان وعده عالی برای قبل از خواب می گردد. جو دوسر بعلاوه به فراوری انسولین یاری می نماید که این موضوع در دریافت تریپتوفان به وسیله مسیرهای عصبی مفید است.

تریپتوفان نوعی اسیدآمینه است که در مغز به اسم آرام بخش عمل می نماید. جو دوسر بعلاوه سرشار از ویتامین B6 است که به کاهش استرس یاری می نماید.

استرس یکی از علل اصلی بی خوابی به تعداد می رود. مخلوط کردن جو دوسر با شیر و موز می تواند به ریلکس کردن بیشتر بدن یاری کند. کربوهیدرات های موجود در جو دوسر سروتونین ترشح می نمایند که همان هورمون حال خوب کن است و استرس را کاهش می دهد و شما را آرام می نماید.

10. علائم یائسگی را تسکین می دهد

افزایش مصرف فیبر می تواند کج خلقی و زودرنجی را که طی دوران یائسگی ایجاد می گردد تسکین دهد. جو دوسر می تواند در این زمینه معجزه کند. البته یک نکته وجود دارد. جو دوسر حاوی لیگنان بوده که نوعی فیتواستروژن است. محققان درباره اثرات مفید فیتواستروژن ها طی دوران یائسگی مطمئن نیستند.

علاوه بر این خوردن جو دوسر پخته شده به مدت یک هفته می تواند مخاط را افزایش دهد و سرعت سوخت وساز بدن را در برخی از افراد کم کند. اگر عوارض ذکر شده را تجربه کردید، مصرف جو دوسر را قطع نموده و با پزشک مشورت کنید.

11. انرژیتان را افزایش می دهد

کربوهیدرات منبع اولیه انرژی به تعداد می رود. از آنجایی که جو دوسر غنی از کربوهیدرات است، زمانی که صبح ها مصرف گردد، انرژی بدن را بالا می برد. جو دوسر به آرامی در بدن هضم می گردد و به شما برای مدت زمان طولانی تری انرژی می دهد. ویتامین های B موجود در جو دوسر مانند تیامین، نیاسین و فولات همگی به بدن برای متابولیسم انرژی یاری می نمایند.

خواص جو دوسر برای پوست

جو دوسر به پیشگیری از جوش و بهبود سلامت پوست یاری می نماید. علاوه بر این حتی به اسم پاک نماینده طبیعی پوست عمل می نماید. می توانید با جو دوسر ماسک صورت درست کنید. در این مقاله 13 ماسک صورت خانگی آسان با جو دوسر برای انواع پوست طرز درست کردن چند ماسک صورت با جو دوسر را آموزش داده ایم. پیشنهاد می کنیم حتما آن را مطالعه کنید. در ادامه خواص جو دوسر برای پوست آورده شده است.

12. به درمان جوش و آکنه یاری می نماید

جو دوسر می تواند چربی اضافی موجود روی پوست را جذب کند و به درمان جوش یاری می نماید. تنها کاری که باید بکنید این است که نصف فنجان جو دوسر را در یک سوم فنجان آب بجوشانید و اجازه دهید خنک گردد. خمیر غلیظ به دست آمده را روی نواحی از پوست قرار دهید که دچار جوش هستند. اجازه دهید ماسک به مدت تقریبا 20 دقیقه روی صورت بماند. سپس صورتتان را با آب گرم بشویید. می توانید در تهیه این ماسک از گوجه فرنگی، سفیده تخم مرغ یا پیاز بهره ببرید.

اسکراب جو دوسر هم می تواند در درمان جو دوسر اثرگذار باشد. این اسکراب سلول های پوستی مرده را از بین می برد و پوست را شفاف می نماید. برای تهیه این اسکراب یک قاشق غذاخوری از پودر جو دوسر، پودر برنج قهوه ای، عسل خام و روغن جوجوبای ارگانیک را با یکدیگر ترکیب کنید. بعلاوه می توانید به این اسکراب میزانی روغن اسطوخودوس اضافه کنید. تمام مواد را با یکدیگر ترکیب کنید. میزان کمی از این اسکراب را روی صورت مرطوب خود قرار دهید و آن را با حرکات دورانی ماساژ دهید. بگذارید اسکراب به مدت تقریبا 10 دقیقه روی صورت بماند. سپس صورتتان با آب گرم بشویید و با انگشتان دستتان به صورت خود ضربه بزنید تا خشک گردد.

صابون جو دوسر هم می تواند به مبارزه با جوش یاری کند. می توانید صابون جو دوسر را به صورت آماده از بیرون تهیه نموده یا خودتان در خانه این صابون را درست کنید. برای این کار باید یک قالب صابون بدون عطر ذوب شده را با جو دوسر مخلوط کنید و اجازه دهید خنک گردد. صابون جو دوسر شما به همین راحتی آماده استفاده است. این صابون به اسم یک لایه بردار طبیعی عمل می نماید و چربی اضافی پوست را بدون اینکه پوست را خیلی خشک کند جذب می نماید.

جو دوسر حاوی زینک است که التهاب را کاهش می دهد و باکتری های ایجادنماینده آکنه را از بین می برد. جو دوسر ممکن است به کاهش ضایعات ایجاد شده در اثر آکنه یاری کند. هرچند برخی از گزارش ها اسم می نمایند که جو دوسر می تواند جوش را تحریک کند. قبل از مصرف جو دوسر برای درمان جوش، حتما با متخصص پوست مشورت کنید.

13. خشکی و خارش پوست را درمان می نماید

بر اساس نتایج یک مطالعه، جو دوسر خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی دارد و می تواند به درمان خارش ناشی از خشکی پوست یاری کند. حتی دراز کشیدن در وان جو دوسر هم در این زمینه مفید است. به آب وان حمام جوش شیرین و جو دوسر نپخته اضافه کنید. به مدت 15 دقیقه در وان دراز بکشید. سپس خود را تا حدودی خشک کنید و همان طور که بدنتان نم دار است، از کرم مرطوب نماینده استفاده کنید.

پودر جو دوسر یا آرد جو دوسر هم می توانند برای پوست معجزه نمایند. جو دوسر را پودر نموده و به آن میزانی آب داغ اضافه کنید. مواد را با هم ترکیب کنید تا یک خمیر شکل بگیرد. خمیر به دست آمده را روی صورتتان قرار دهید و آن را به مدت 15 دقیقه روی صورت خود بگذارید. سپس صورتتان را با آب بشویید. علاوه بر این از شیر جو دوسر هم می توانید برای پوست خود بهره ببرید.

14 . پوست را مرطوب می نماید

جو دوسر می تواند سلول های پوستی مرده را از بین ببرد و به اسم یک مرطوب نماینده طبیعی عمل کند. بتاگلوکان موجود در جو دوسر یک پوشش ظریف روی پوست ایجاد می نماید. علاوه بر این به طور عمیق به پوست نفوذ می نماید و به پوست رطوبت می دهد. دو فنجان جو دوسر را با یک فنجان شیر و یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید. مخلوط ایجاد شده را روی صورت خود بگذارید. 15 دقیقه صبر کنید. سپس صورتتان را با آب خنک بشویید. بعلاوه می توانید از عصاره جو دوسر برای پوست بهره ببرید.

15. پوست را روشن می نماید

روشن کردن پوست یکی دیگر از خواص جو دوسر به تعداد می رود. از جو دوسر در محصولاتی مانند اسکراب بدن، صابون و کرم های لایه بردار استفاده می گردد. این موضوع خود به تنهایی نشان می دهد که جو دوسر چقدر برای پوست مفید است. می توانید هر روز صبح مخلوط پودر جو دوسر و شیر را روی صورتتان قرار دهید تا پوستتان روشن و شفاف گردد.

16. علائم آبله مرغان و حساسیت به پیچک سمی را درمان می نماید

هزاران سال است که از جو دوسر برای درمان حساسیت به پیچک سمی و علائم آبله مرغان استفاده می گردد. برای تسکین خارش ناشی از پیچک سمی یا آبله مرغان می توانید از آرد جو دوسر بهره ببرید.

17. به اسم یک پاک نماینده طبیعی عمل می نماید

جو دوسر حاوی ترکیباتی به نام ساپونن ها است که به اسم پاک نماینده طبیعی عمل می نمایند. این ترکیبات بدون اینکه منجر به تحریک پوست شوند، کثیفی ها و چربی ها را از منافذ پاک می نمایند. می توانید جو دوسر را در آب خیس کنید و از آب آن به اسم پاک نماینده صورت و تونر بهره ببرید. بعد از اینکه صورتتان را شستید، آب جو دوسر را با یک پد پنبه ای روی صورت خود قرار دهید. بعلاوه می توانید از سبوس جو دوسر برای پاک کردن صورت خود بهره ببرید.

18. از پوست محافظت می نماید

یکی دیگر از خواص جو دوسر، محافظت از پوست است. پروتئین های موجود در جو دوسر سد دفاعی طبیعی پوست را حفظ نموده و حتی از پوست در برابر آلایند ها و مواد شیمیایی محافظت می نمایند. چربی های نرم نماینده جو دوسر در محافظت از پوست در برابر اشعه های مضر فرابنفش خورشید مفید هستند.

خواص جو دوسر برای مو

جو دوسر برای مو هم فوایدی دارد. مواد مغذی موجود در جو دوسر به مستحکم تر کردن مو و افزایش سلامت پوست سر یاری می نمایند. علاوه بر این موها را ابریشمی و درخشان می نمایند.

19. شوره را درمان می نماید

درمان شوره یکی دیگر از خواص جو دوسر محسوب می گردد. یک فنجان جو دوسر را در مخلوط کن بریزید و چند پالس بزنید تا یک پودر ریز به دست بیاید. به پودر جو دوسر دو فنجان آب جوش اضافه نموده و آن ها را با هم ترکیب کنید تا جو دوسر به طور کامل حل گردد.

مخلوط را به مدت تقریبا 10 دقیقه کنار بگذارید. سپس آن را از صافی رد کنید. به این مخلوط یک قاشق غذاخوری آب لیموترش تازه و یک قاشق چای خوری سرکه سیب اضافه کنید. مواد را هم بزنید. حالا 20 قطره از روغن اسانسی دلخواه خود را به مواد اضافه کنید و هم بزنید . می توانید مخلوط را درون یک بطری خالی شامپو بریزید.

برای استفاده از این ترکیب، موهای خود را با آب ولرم بشویید و میزان مناسبی از مخلوط را روی کف سرتان بریزید. اجازه دهید ترکیب به مدت 2 دقیقه روی پوست سر بماند. سپس سرتان را طبق روال عادی بشویید. شامپوی جو دوسر به درمان خارش پوست یاری نموده و چربی اضافی و کثیفی مو را از بین می برد.

20. به مبارزه با ریزش مو یاری می نماید

ترکیبات موجود در جو دوسر در مبارزه با ریزش مو هم مفید هستند. برای درست کردن ماسک موی جو دوسر جهت جلوگیری از ریزش مو، یک قاشق غذاخوری جو دوسر، شیر تازه و شیر بادام را با یکدیگر مخلوط کنید. اول از همه گره های موهایتان را باز کنید. سپس ماسک مو را روی سر خود قرار دهید. تقریبا 20 دقیقه صبر کنید. بعد صورتتان را با آب ولرم بشویید. این ماسک فولیکول های مو را مستحکم نموده و موها را تقویت می نماید. جو دوسر بعلاوه غنی از اسیدهای چرب امگا 6 است که به ترمیم موهای آسیب دیده یاری می نماید.

21. ظاهر مو را بهبود می بخشد

ظاهر مو به میزان استحکام مو مهم است. برای استفاده از جو دوسر جهت بهبود ظاهر مو تنها کاری که باید بکنید این است که سه قاشق غذاخوری جو دوسر، نصف فنجان شیر و یک قاشق غذاخوری از هرکدام از روغن نارگیل و عسل را خوب با یکدیگر مخلوط کنید. ماسک را روی موها و پوست سر خود قرار دهید و بگذارید به مدت 30 دقیقه بماند. سپس موهای خود را طبق روال عادی با شامپو بشویید. این ماسک موها را درخشنده و مرطوب می نماید.

22. برای موهای بلوند عالی عمل می نماید

اگر موهایتان بلوند است، ضروری است بدانید که پودر جو دوسر می تواند به اسم یک شامپوی عالی برای شما عمل کند. باید میزانی پودر جو دوسر را روی پوست سر خود بمالید و با استفاده از یک برس به آرامی جو دوسر اضافی را از سر خود خارج کنید.

عوارض جانبی جو دوسر

خوردن جو دوسر برای بیشتر افراد، حتی زنان باردار و شیرده بی خطر است، با این حال این ماده غذایی می تواند در برخی از افراد منجر به گاز و نفخ گردد. علاوه بر این مالیدن جو دوسر روی پوست ممکن است باعث جوش گردد. در ادامه به تعدادی از عوارض جانبی جو دوسر اشاره نموده ایم.

1 . ممکن است روده را مسدود کند

اگر در جویدن مواد غذایی مسئله ای دارید، برترین کار این است که از مصرف جو دوسر خودداری کنید، چون اگر جو دوسر را به خوبی نجوید، روده تان مسدود می گردد که این موضوع مسائلی را به همراه دارد.

2. باعث مسائل گوارشی می گردد

اگر بیماری گوارشی دارید، جو دوسر را مصرف نکنید. مصرف جو دوسر ممکن است در برخی از افراد منجر به بدتر شدن بیماری های گوارشی گردد.

طرز تهیه 3 خوردنی با جو دوسر

شما را با خواص جو دوسر آشنا کردیم. حالا وقت آن است که طرز درست کردن چند خوردنی با این غلات بدون گلوتن را آموزش دهیم. خوشبختانه می توانید از جو دوسر در تهیه خوراکی های مختلف مانند نان و مافین بهره ببرید. می توانید برای بهره بردن از خواص جو دوسر، خوراکی های زیر را در رژیم غذایی خود جای دهید.

1. مخلوط جو دوسر و شکلات

درست کردن این خوردنی کمی زمانبر است، اما مزه و خواص فوق العاده آن باعث می گردد خستگی خود را فراموش کنید.

مواد لازم

 • چیپس شکلات: نصف فنجان
 • آرد گندم: یک فنجان
 • شیر بدون چربی: یک سوم فنجان
 • جوش شیرین: نصف قاشق چای خوری
 • جو دوسر: نصف فنجان
 • بکینگ پودر: نصف قاشق چای خوری
 • روغن کانولا: یک چهارم فنجان
 • شکر قهوه ای: سه چهارم فنجان
 • نمک: یک چهارم قاشق چای خوری
 • وانیل: یک قاشق چای خوری
 • تخم مرغ: یک عدد
 • کره نرم شده: دو قاشق غذاخوری
 • جو دوسر: دو قاشق غذاخوری

طرز تهیه

 1. چیپس شکلات و شیر را در یک قابلمه بریزید و آن را روی حرارت مبه وسیله قرار دهید. مدام مواد را هم بزنید تا شکلات آب گردد. سپس زیر حرارت را خاموش کنید و آن را کنار بگذارید.
 2. فر را روی 176 درجه سانتی گراد قرار دهید تا گرم گردد. یک قالب دایره ای را هم با کمی کره یا روغن چرب کنید.
 3. آرد، نصف فنجان جو دوسر، بکینگ پودر ، جوش شیرین و نمک را درون یک کاسه عظیم بریزید و مواد را هم بزنید . کاسه را کنار بگذارید.
 4. یک کاسه مبه وسیله بردارید و در آن روغن کانولا، شکر قهوه ای، وانیل و تخم مرغ ها را با هم ترکیب کنید. برای مخلوط کردن مواد از یک چنگال یاری بگیرید. مواد را آن قدر هم بزنید تا یک ترکیب یک دست ایجاد گردد. مخلوط تخم مرغ را به مواد داخل کاسه عظیم اضافه نموده و مواد را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید.
 5. نصف فنجان از خمیر را کنار بگذارید. بقیه خمیر را درون قالب قرار دهید و مخلوط شکلات را به آن اضافه کنید. دو قاشق غذاخوری جو دوسر و کره را به نصف فنجان خمیری که کنار گذاشته بود اضافه کنید. مخلوط را با یک چنگال بزنید. یک قاشق پر از مخلوط جو دوسر را روی مخلوط شکلات بریزید.
 6. قالب را به مدت تقریبا 20 دقیقه یا تا زمانی که روی مواد قهوه ا طلایی گردد در فر قرار دهید.
 7. قالب را از فر خارج کنید و آن را به مدت تقریبا نیم ساعت کنار بگذارید تا خنک گردد. نوش جان.

2. اسموتی جو دوسر و موز

این اسموتی لذیذ را می توانید در وعده صبحانه یا به اسم میان وعده نوش جان کنید.

مواد لازم

 • جو دوسر: یک چهارم فنجان
 • ماست کم چرب بدون طعم: نصف فنجان
 • موز: یک عدد
 • شیر بدون چربی: نصف فنجان
 • پودر دارچین: یک چهارم قاشق چای خوری
 • عسل: دو قاشق چای خوری

طرز تهیه

 1. جو دوسر، ماست، موز، شیر، پودر دارچین و عسل را در مخلوط کن بریزید و چند پالس بزنید تا اسموتی به غلظت مناسب برسد.
 2. اسموتی را بلافاصله میل کنید.

3. مخلوط سیب با جو دوسر

شرط می بندیم تا به حال مخلوط سیب با جو دوسر را امتحان ننموده اید. اگر این طور است، در اولین فرصت این خوراکی لذیذ را درست کنید. مطمئن باشید پشیمان نخواهید شد.

مواد لازم

 • جو دوسر: یک فنجان
 • شیر بادام: دو فنجان
 • سیب ریز خرد شده: یک عدد
 • پودر دارچین و عسل: از هر کدام دو قاشق چای خوری
 • سس سیب شیرین نشده: یک فنجان

طرز تهیه

 1. در یک قابلمه مبه وسیله جو دوسر، شیر بادام، سیب خرد شده، پودر دارچین و عسل را با هم مخلوط کنید. قابلمه را روی حرارت کم قرار دهید تا حجم شیر کم گردد.
 2. سس سیب را اضافه کنید و مواد را هم بزنید. 20 دقیقه صبر کنید. سپس مخلوط را از روی حرارت بردارید.
 3. خوردنی لذیذ شما حاضر است. نوش جان.

کلام آخر

جو دوسر یک نوع غلات سبوس دار است که می تواند هر کسی را با خواص فوق العاده خود برای سلامتی بدن، پوست و مو حیرت زده کند. در مقاله امروز خبرنگاران مگ دربار ه فواید جو دوسر، ارزش غذایی و عوارض جانبی آن اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دادیم. از جمله خواص جو دوسر می توانیم به بهبود سلامت قلبی و عروقی، درمان جوش، درخشنده کردن مو، یاری به درمان دیابت، تسکین یبوست، مبارزه با سرطان، تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش وزن و بهبود کیفیت خواب اشاره کنیم.

با مصرف جو دوسر ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر زیادی دریافت می کنید. دقت داشته باشید که برخی از افراد ممکن است با خوردن جو دوسر برخی عوارض جانبی را تجربه نمایند. در خاتمه مقاله طرز درست کردن 3 خوردنی با این غلات سبوس دار را یاد دادیم. البته این خوراکی ها فقط چند نمونه از خوردنی های بیتعدادی هستند که می توانید با جو دوسر تهیه کنید. در بخش کامنت ها به ما و مخاطبان دیگر بگویید با جو دوسر چه خوردنی های لذیذی را درست می کنید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: style craze

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1578

به "22 علت قانع کننده برای اینکه همین امروز خوردن جو دوسر را آغاز کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "22 علت قانع کننده برای اینکه همین امروز خوردن جو دوسر را آغاز کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید