خبرنگاران معاون وزیر بهداشت: کرونا در خراسان جنوبی فرایند افزایشی دارد

به گزارش تور اروپا ارزان، بیرجند - خبرنگاران - معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در حال حاضر در استان خراسان جنوبی شاهد فرایند رو به رشد بیماری کرونا هستیم و روزانه تعداد مراجعات بالا رفته است.

خبرنگاران معاون وزیر بهداشت: کرونا در خراسان جنوبی فرایند افزایشی دارد

قاسم جان بابایی روز چهارشنبه در بازدید از بخش های بیماران کرونایی در بیمارستان های ولیعصر (عج) و رازی بیرجند گفت: نمونه نزدیک به 80 درصد کسانی که در استان تست سرپایی انجام می دهند، مثبت بوده که نشان دهنده آلودگی بالا و نگران کننده است.

وی اضافه کرد: تعدادی از استان های ما شرایط قرمز دارند از جمله خراسان بزرگ که شامل خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی است همچنین در این چند روز شاهد افزایش فزاینده بار بیماری در بیماران سرپایی و بستری در خراسان جنوبی هستیم.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برای ارزیابی شرایط بیماری کرونا در استان و نحوه ارائه خدمات و همچنین دلجویی از کادر خدوم درمان که در حال ارائه خدمت به بیماران هستند، به این استان سفر کردیم.

وی گفت: خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی بیرجند زیرساخت های خوبی را برای مردم فراهم کرده و از نظر کادر درمانی جزو استان های خیلی خوب است، همچنین در تامین اکسیژن اقدامات خیلی خوبی اجرا شده است.

مردم تجمعات خانوادگی و مراسم را کنار بگذارند

جان بابایی اعلام نمود: ما انتظار داشتیم استانی مثل خراسان جنوبی که جزو استان های پهناور با پراکندگی جمعیت است، کمترین میزان آلودگی را داشته باشد که متاسفانه به خاطر رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی، این فرایند رو به افزایش است.

وی اضافه کرد: لذا از مردم عزیز خراسان جنوبی تقاضا می شود که برای از بین بردن این بیماری از تجمعات خانوادگی و برگزاری مراسم خودداری کنند و استفاده از ماسک را جدی بگیرند چون شهر بیرجند بسیار آلوده است و فقط با رعایت پروتکل های بهداشتی توسط مردم، این پیک را می توانیم کنترل کنیم.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شرح داد: اگر مردم همکاری کنند، شاید تا 2 هفته دیگر بتوانیم شاهد کاهش بار بیماری در بیرجند و سایر شهرستان های خراسان جنوبی باشیم و اگر پروتکل های بهداشتی رعایت نشود، شرایط بدتر خواهد شد.

وی گفت: برای تامین اکسیژن پیش بینی هایی از قبل در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اجرا شده بود و دستگاه های اکسیژن ساز وارد استان شده است.

جان بابایی امروز برای بررسی شرایط درمانی استان خراسان جنوبی وارد بیرجند شد و از بخش های بیماران کرونا در بیمارستان های ولیعصر (عج) و رازی بیرجند بازدید کرد.

بازدید از بیمارستان شهدای شهر قاین و حضور در نشست ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا از دیگر برنامه های معاون وزیر بهداشت در سفر به خراسان جنوبی اعلام شده است.

در حال حاضر 14 بیمارستان زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در استان مرزی خراسان جنوبی فعالیت می کنند و تعداد تخت های فعال بیمارستان های استان در سال های اخیر از 900 مورد به یک هزار و 500 تخت افزایش یافته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند 2 روز قبل گفت: با توجه به افزایش چشمگیر مراجعه بیماران تنفسی و کرونا مثبت به بیمارستان ها به ویژه در شهرستان بیرجند، از اواخر هفته گذشته از ظرفیت سایر بیمارستان های بیرجند از جمله بیمارستان رازی، بوعلی و از این هفته بیمارستان میلاد هم استفاده می شود تا بیماران مبتلا به کرونا را پذیرش کنند.

محمد دهقانی اضافه کرد: یکی از علل افزایش شمار مرگ و میر، تاخیر در مراجعه به بیمارستان ها است لذا کسانی که علائم خفیف دارند به مراکز سرپایی 16 ساعته که برای مدیریت بیماران کرونا در نظر گرفته شده است، مراجعه و کسانی که علائم شدید تنفسی دارند، حتما به بیمارستان ها مراجعه کنند تا تاخیر در مراجعه به بیمارستان باعث بروز مسائل جدی نشود و بیماران به مرحله غیرقابل برگشت نرسند.

خراسان جنوبی که اوایل شهریور امسال با افزایش بیماران تنفسی در این استان به شرایط هشدار بازگشته بود، بیش از یک ماه و نیم است که جزو استان های در شرایط قرمز واقع شده است.

با تصویب ستاد استانی و تایید ستاد ملی مقابله با کرونا محدودیت های 10گانه که از 2 هفته قبل به این استان بازگشت، یک هفته دیگر تا نهم آبان ماه تمدید شد.

خراسان جنوبی 11 شهرستان دارد و براساس آخرین شرایط مخاطره شیوع کرونا که روز پنجشنبه - اول آبان - منتشر شد، هفت شهرستان این استان در شرایط قرمز (خیلی پرخطر) و چهار شهرستان در شرایط نارنجی (پرخطر) هستند.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی 27 شهریور امسال نیز با سفر به نهبندان در جنوب استان خراسان جنوبی از بیمارستان شهید دکتر احمد آتشدست و ساختمان در حال احداث اورژانس این بیمارستان بازدید کرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1070

به "خبرنگاران معاون وزیر بهداشت: کرونا در خراسان جنوبی فرایند افزایشی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران معاون وزیر بهداشت: کرونا در خراسان جنوبی فرایند افزایشی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید