روستای پایدار با آب شرب پایدار

به گزارش تور اروپا ارزان، همه دولت های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نسبت به توسعه زیرساخت های روستایی اهتمام داشته اند اما بدیهی است که با رشد توانمندی ها، تغییر اولویت ها و ارتقای سطح مطالبات و همچنین ظرفیت ارائه خدمات، کمیت و کیفیت خدمات رسانی تغییر کند. دولت تدبیر و امید نیز در ادامه اهتمام دولت های پیشین به خدمات رسانی روستایی و همچنین شناخت مسائل حاصل حاضر، نسبت به ارائه خدمات، از جمله آبرسانی روستایی اقدام کرده است.

روستای پایدار با آب شرب پایدار

آبرسانی به روستاها در همه چهل ودو سال گذشته تداوم داشته اما به دلایل گوناگون ایجاد سامانه های آب شرب و بهداشت به شکل پایدار برای روستاها با محدودیت هایی روبه رو بوده است. بخش عمده ای از جمعیت روستایی به منابع آب پایدار نظیر مخازن سدها و تصفیه خانه های مدرن متصل نبوده است، قدمت برخی تأسیسات زیاد شده بود، فناوری ساخت برخی تجهیزات کارآمد در مقیاس وسیع در کشور موجود نبود، اعتبارات کافی در زمان بندی مشخص به آبرسانی روستایی اختصاص نمی یافت و از همین رو برنامه ریزی پیوسته و منظم برای آبرسانی بر اساس منابع آبی پایدار به روستاها امکان پذیر نمی شد. همین عوامل سبب شده بود علی رغم وجود شبکه و تأسیسات در 33734 روستای کشور با جمعیت نزدیک به 20 میلیون نفر، تا سال 1392 تنها 900 هزار نفر از ایشان به آب شرب پایدار دسترسی داشته باشند. این بدان معنی نیست که بقیه به آب شرب و بهداشت دسترسی نداشتند، بلکه دسترسی آنها گاه در ساعات محدود، از طریق سامانه های آبرسانی غیرمتصل به منابع پایدار، استفاده از چاه های کشاورزی یا آبرسانی سیار و ایستگاه های برداشت صورت می گرفته است. دولت تدبیر و امید نسبت به رفع همه این نواقص همت گماشته است. موافقت رهبر معظم انقلاب با برداشت از منابع صندوق توسعه ملی نیز این امکان را فراهم ساخت که تأمین آب شرب پایدار 20774 روستا با جمعیت 10.9 میلیون نفر از سال 1393 در دستور کار قرار گیرد. همین امر سبب شد در طول دولت های یازدهم و دوازدهم تا به امروز آبرسانی به 12507 روستا با جمعیت 8.3 میلیون نفر محقق شود. این اقدام دولت تدبیر و امید سبب شده در هر سال به طور متوسط 1.1 میلیون نفر و هر هفته 34 روستا از نعمت آب شرب پایدار بهره مند شوند. پیش بینی می شود تا نیمه سال 1400 این جمعیت به 9.3 میلیون نفر برسد و به این ترتیب جمعیت روستایی بهره مند از شبکه آب پایدار تا پایان دولت تدبیر و امید از 900 هزار نفر در سال 1392 به 10 میلیون نفر افزایش یابد.

هفته چهل ودوم پویش هرهفته-الف-ب-ایران در روز سه شنبه 5 اسفند 1399 نیز با موضوع آبرسانی روستایی انجام شد. در این هفته تعداد 256 روستا با جمعیت بیش از 172 هزار نفر در 9 استان کشور از نعمت آب شرب بهداشتی پایدار برخوردار شدند. مجموع سرمایه گذاری انجام شده برای تحقق این دستاورد بالغ بر 340 میلیارد تومان است. برخوردار شدن این تعداد روستا و جمعیت از آب شرب پایدار سبب می شود تعداد روستاها و جمعیتی که از ابتدای سال 1399 و در قالب پویش هرهفته-الف-ب-ایران از آب شرب پایدار بهره مند شده اند به 1250 روستا و 825 هزار نفر برسد.

ما بر این باوریم که روستا و روستایی ایرانی نباید در بهره مندی از خدمات پایه آب تفاوتی با شهر و شهرنشینان داشته باشد، و بر همین اساس تلاش خود برای افزایش بهره مندی شهروندان روستایی از خدمات آب را تا آخرین لحظات عمر دولت تدبیر و امید، سخت کوشانه ادامه خواهیم داد.

*وزیر نیرو

منبع: ایران

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1306

به "روستای پایدار با آب شرب پایدار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای پایدار با آب شرب پایدار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید