رکود اقتصادی باعث افزایش بحران هویتی میشود

به گزارش تور اروپا ارزان، تبعات و پیامدهای اجتماعی تورم مزمن چیست؟ یک جامعه شناس اقتصادی می گوید: رکود اقتصادی و تورم فزاینده، تبعات فراوانی روی فرد و خانوار دارد که باعث ایجاد ناآرامی های روانی و سوء رفتارهایی می شود که در شرایط عادی از آن خبری نیست. تورم فزاینده در اقتصاد که ایران دهه ها و سال هاست گرفتار آن است، معمولاً روی پیامدهای اقتصادی آن مانند کاهش سرمایه گذاری یا کاهش قدرت خرید و سایر مؤلفه های اقتصادی تأکید می شود و ابعاد اجتماعی آن کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

رکود اقتصادی باعث افزایش بحران هویتی میشود

علی اصغر سعیدی در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران می افزاید: بعد از چند دهه تجربه تورم دو رقمی و پرنوسان و وجود این احتمال که برای چند سالی گرفتار آن باشیم، باید به آثار و ابعاد اجتماعی این مسئله سیاست گذاران توجه نشان دهند. آثار اجتماعی سیاست های اقتصادی آن قدر بالاست که می توان گفت سیاست گذاری اقتصادی در واقع همان سیاست گذاری اجتماعی است.

او تأکید می کند: تاریخ توسعه کشورها نشان می دهد که این آثار چگونه در حرکت های مردمی نمود یافته است. مثلاً تورم فزاینده دهه 1350 که دلیل گسترش نارضایتی مردم بود، باعث شد برنامه ششم به پیامدهای اجتماعی رشد اقتصادی توجه زیادی نشان دهد؛ گرچه به نظر دیر بود و درنهایت نارضایتی های گسترده به انقلاب منجر شد.

در شرایط فعلی که به نظر می رسد اقتصاد ایران در حال ورود به یک دوره رکود تورمی است، چه باید کرد؟ سعیدی پاسخ می دهد: به نظر من اولین مسئله که اتفاقاً تصویر دو روی یک سکه بودن سیاست های اقتصادی و اجتماعی را نیز نشان می دهد، مسئله اشتغال است. با تحلیل اشتغال، رابطه اقتصاد و اجتماع بسیار روشن تر می شود. اگر رکود اقتصادی منجر به افزایش بیکاری شود و بیکاری افراد استمرار پیدا کند، مسئله بحران هویت یا بی هویتی شکل می گیرد. زندگی فرد فقط در خانه است، تماس های اجتماعی وجود ندارد و انرژی تخلیه نشده، آزاد نمی شود. مجموع این عوامل می تواند پیامدهای اجتماعی منفی زیادی به دنبال داشته باشد.

سعیدی ادامه می دهد: مسئله دیگری که از رکود اقتصادی ناشی می شود و در ادبیات جامعه شناسی هم نسبت به آن وفاق وجود دارد، رابطه مستقیم آسیب های اجتماعی و موقعیت اقتصادی است. تحقیقاتی که در کشورهای مختلف دنیا انجام شده است، نشان می دهد که در دوره رکود و تنگنای اقتصادی، جرائم مختلف ازجمله سرقت، فحشا، درگیری و... افزایش پیدا می کند؛ یعنی گسترش فقر منجر به افزایش آسیب های اجتماعی می شود.

سعیدی، جامعه شناس اقتصادی تأکید می کند: فقر پایدار خانواده را در یک چرخه فقر منتهی به تشدید آسیب های اجتماعی قرار می دهد. این تجربه پیش از این نیز در کشور خود ما وجود داشته و نتیجه اش ایجاد نهادی در وزارت کشور تحت عنوان سازمان مدیریت اجتماعی بود. در دوره رکود اقتصادی این نوع آسیب ها افزایش پیدا می کند و به بی هنجاری یا آنومی منجر می شود..

او می گوید: بعد مهم فقر پایدار، افزایش برخوردهای قهریه و تنبیهی است. وقتی جرم زیاد شود، دولت باید برای کنترل اجتماعی هزینه بیشتری صرف کند. در واقع این گونه است که فقر موجب افزایش جرائم و آسیب های اجتماعی می شود و لزوم برخورد دولت، موجب افزایش هزینه دولت و فشار مضاعف به خزانه می شود، درحالی که شرایط رکودی بر اقتصاد حاکم است.

سعیدی تأکید می کند: هرچه جوامع بیشتر در رکود فرو بروند، آنچه دچار لطمه می شود، رابطه اقتصاد با پیوندهای اجتماعی به سبب نیازهای حیاتی برآورد نشده انسان هاست و بدین ترتیب همبستگی اجتماعی تحت فشار قرار می گیرد. همچنین در شرایط استمرار رکود، بخش غیررسمی اقتصاد و جرائم سازمان یافته گسترش پیدا می کند. این مسئله از آن جهت حائز اهمیت است که وقتی اقتصاد از رکود خارج شود، دیگر به سختی می توان گستره این اقتصاد غیررسمی غیرقانونی سازمان یافته را کاهش داد.

سعیدی تصریح می کند: با توجه به اینکه شرایط اقتصادی کشور نامساعد است، باید آماده پذیرش این واقعیت باشیم که احتمالاً با جامعه ای عصبی تر، پرخاش جوتر و با احتمال افزایش جرائم، روبرو خواهیم بود. دولت باید سعی کند با عقلانیت و واقع بینی شرایط را ببیند و برای عبور از بحران سیاست گذاری مناسب در بستر اقتصادی، اجتماعی و بین المللی داشته باشد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: euroro.ir شناسه مطلب: 1173

به "رکود اقتصادی باعث افزایش بحران هویتی میشود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکود اقتصادی باعث افزایش بحران هویتی میشود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید